WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Структура сексуальної соціалізації школярів - Реферат

Структура сексуальної соціалізації школярів - Реферат

сексуальної культури молоді. Наша позиція в цьому питанні полягає в тому, що сексуальне виховання і сексуальна просвіта починаються від народження дитини, здійснюються паралельно, взаємодоповнюючи одне одного, протягом всього періоду формування особистості, створюючи базу для початку формування сексуальної культури в старшому шкільному віці.
Перш ніж визначати зміст сексуальної соціалізації школярів, ми дослідили за допомогою комплексу методик характер їх сексуальної освіченості, сексуальної поведінки та володіння ними азами сексуальної культури. На основі анкетного опитування, тестування, результатів розв'язання конкретних задач з морально-сексуальним змістом, а також самооцінки було виділено три групи школярів: які мають повні знання про статеві проблеми, які мають достатній рівень цих знань і ті, які мають недостатній рівень знань. Розподіл їх на групи за класами мав такий вигляд (таблиця 1).
Вивчаючи ставлення старшокласників до сексуальних стосунків, ми встановили, що відповіді на всі питання суттєво відрізняються в юнаків і дівчат. Так, на питання анкети: "Чи вважаєте Ви обов'язковим для себе дошлюбний сексуальний досвід?" відповіли
Таблиця 1
Рівень статевої поінформованості школярів Тернопільщини
Клас Рівень статевої поінформованості
повні знання достатні знання низький рівень
к-сть % к-сть % к-сть %
VIII 3 6,2 14 29,2 31 63,6
IX 7 12,5 22 39,3 27 48,2
X 11 15,7 29 41,4 30 42,9
XI 15 19,7 32 42,1 29 38,2
позитивно 87 % юнаків і лише 39 % дівчат. Не хотіли б мати цей досвід 11 % юнаків і 32 % дівчат. Інші не визначились. На питання: "Чи хотіли б Ви, щоб Ваш майбутній шлюбний партнер мав сексуальний досвід до шлюбу?" 71 % дівчат відповіли позитивно, а 60 % юнаків - негативно. Аналіз відповідей на питання: "Який вік Ви вважаєте для себе ідеальним для початку статевого життя?" свідчить про те, що початок статевого життя має різний особистісний і соціальний смисл у свідомості юнаків і дівчат. Більшість юнаків (45 %) ідеальним віком для початку статевого життя вважають 16-17 років, 38 % дівчат - 18-19 років. Порівнюючи ці відповіді з думкою підлітків про ідеальний вік вступу до шлюбу (більшість і юнаків, і дівчат вважають, що для дівчаток - це вік 19-20 років, для юнаків - 23-24 роки), виявилось, що в установках підлітків розрив між початком статевого життя і вступом до шлюбу у дівчаток становить від 0 до 2 років, а в юнаків - 6-8 років. Інакше кажучи, досить часто дівчата починають статеве життя, вважаючи, що саме з цією людиною вони створять сім'ю, тоді як юнаки цього не планують. Навіть страхи й побоювання в ситуації сексуального дебюту в юнаків і дівчат різні: "дівчат непокоїть, чи правильно вони чинять (у моральному сенсі), юнаків - чи правильно вони діють (в плані техніки сексу)". За нашими даними, в шлюбі хотіли б почати статеве життя лише 12 % дівчат і 4 % юнаків.
Частина підлітків вважає, що момент початку статевого життя визначає не вік, а "готовність" до цього вчинку. В той же час вони не можуть визначити для себе якісь чіткі критерії цієї "готовності". У юнаків зустрічаються такі відповіді: "аби не зашкодило фізичному і психічному здоров'ю", "коли зрозумієш необхідність запобігання", "як вийде". У дівчат відповіді дещо відрізняються: "кохання", "відповідальність", "почуття статевої зрілості", "коли обидва і фізично, і морально готові до цього", "залежить від обставин". Юнаки готовність до статевого життя визначають для себе ознаками фізіологічної зрілості. Дівчата опиняються в стані невизначеності, їх критерії досить ефемерні.
Найчастішою відповіддю і юнаків, і дівчат на питання: "Що ви вважаєте основним у сексуальних стосунках?" була - "кохання". У дівчат таких відповідей виявилось 42 %, у юнаків - 29 %. Друге місце у юнаків (26 %) займає відповідь "задоволення фізіологічної потреби", третє місце (19 %) - "розвага". У дівчаток на другому місці - "можливість зачати дитину" (19 %), на третьому - "задоволення фізіологічної потреби" (11 %). Ідеалом сексуальних відносин для юнаків і дівчат служить кохання, але в реальних ситуаціях у юнаків з великим відривом переважає "сильний сексуальний потяг".
На питання: "Як ви вважаєте, що таке цнотливість?" не передбачалось готових варіантів відповіді. Це дало можливість виявити широкий діапазон думок підлітків. Цнотливість у свідомості підлітків частіше пов'язується з жіночою сексуальністю, ніж з чоловічою (це історично склалось). Юнаки надають велике значення фізичній стороні близькості, а дівчата - духовній (навіть, якщо й були фізичні контакти, я в душі - незаймана). Увесь спектр відповідей на це питання представлено таким чином: це головна якість дівчини (3 %); це риса характеру (9 %); це стан души (11 %); це анатомічна особливість (24 %); це статева неграмотність (19 %); це суспільний стереотип (10 %); це недолік (8 %); це цинічне визначення (7 %); це природна риса (9 %). Аналізуючи відповіді, ми виявили певні міфи, що існують в середовищі сучасних підлітків: міф про "неповноцінність", "невезучість" цнотливців; міф про те, що цнотливість - доказ статевої неграмотності людини; міф про те, що це ознака "дитячості" тощо.
У порівнянні відповідей юнаків і дівчат на питання "Які причини вступу в сексуальні відносини до шлюбу у юнаків і дівчат?" виділені дві групи мотивів: домінуючі в юнаків - "сильний сексуальний потяг" (99 %), "набуття досвіду" (35 %), "розвага" (29 %), "самоствердження" (22 %) і домінуючі у дівчат - "кохання" (61 %), "цікавість" (26 %), "прагнення утримати партнера" (25 %). Серед мотивів початку статевого життя до шлюбу у дівчат відсутнє "самоствердження", у юнаків - "бажання створити сім'ю".
Наступне питання було виражене у формі незакінченої думки: "Ваш перший сексуальний досвід відбувся...". Запропоновані варіанти закінчення відображали різну міру добровільності у вступі в перший сексуальний контакт. "За обопільною згодою" він відбувся у 85 % юнаків і лише у 50 % дівчат. "Це було бажанням хлопця" - відповіли 10 % дівчат, "за примусом" - 5 % дівчат. Таким чином, наше дослідження підтвердилосуттєву психологічну відмінність у ставленні до сексуального дебюту в хлопців і дівчат.
Після цього респондентам без огляду на клас було запропоновано висловити задоволеність сексуальною поінформованістю, віднісши себе до одного з трьох виділених нами рівнів: високого, задовільного, низького. Результати розподілу вміщені в таблиці 2.
Таблиця 2
Залежність між рівнем сексуальної поінформованості і задоволеністю ним, %
Рівень задоволеності Повні знання Достатні знання Низький рівень знань
Високий 35,4 49,1 35,5
Задовільний 21,1 18,7 28,7
Низький 34,8 24,6 21,9
Немає відповіді 8,7 7,6 13,9
Дещо інші (у порівнянні з хлопчиками) "стратегії розуміння" власної сексуальності виявилися у дівчат-підлітків: 1) усвідомлення необхідності бути більш психологічно розкутими, щоб подолати хвилювання і соромливість у взаємних з протилежною статтю і вступити в еротичні відносини; 2) прагнення краще розбиратися у питаннях статі, щоб подолати різні психологічні комплекси і сформувати в собі впевненість у спілкуванні з молодими людьми; 3) позитивна оцінка свого статевого статусу, навіть у разі зовнішньої непривабливості прагнення більше спілкуватися з хлопчиками; 4) усвідомлення важливості знань про сексуальність і дотримання правил здорового способу життя, щоб бути цікавою для хлопчиків і краще керувати ними в процесі спілкування; 5)

 
 

Цікаве

Загрузка...