WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Сексуальна просвіта школярів - Реферат

Сексуальна просвіта школярів - Реферат

життя класу і різні конфліктні ситуації між хлопчиками і дівчатками.
Сексуальна просвіта старших підлітків відіграє вирішальну роль у сексуальній соціалізації особистості, оскільки проходить на тлі статевого дозрівання організму, інтенсивного формування внутрішнього світу, самосвідомості особистості. Шкільний компонент змісту статевої освіти передбачає розширення наукових знань про фізіологію та анатомію розвитку організму, про дію статевих гормонів на сексуальні інтереси, потяги, переживання людини. Доцільно звертати увагу школярів на такі питання: відмінності в темпах росту і особливостях розвитку хлопчика і дівчинки; зміни, викликані статевим розвитком; поняття про статеві ролі; культура і гігієна тіла; поняття про менструальний цикл; регулярність, тривалість і особливості протікання менструацій, ведення їх календаря; знайомство з особливостями розвитку чоловічої статевої системи; поняття про порушення менструального циклу для дівчат, про полюції - для хлопчиків; уявлення про гормональні системи чоловічого і жіночого організмів; вміння оцінювати свій фізичний розвиток; гігієна тіла і статевих органів; психологічні проблеми дозрівання; сексуальні реакції дозрівання: полюції, мастурбація; шкідливі звички та їх вплив на майбутніх дітей.
Молодь не повинна думати, що статева система потрібна лише для розмноження. Всі прояви нашої діяльності залежать багато в чому від роботи статевої системи. В жінок, наприклад, часто перепади настрою залежать від фази місячного циклу (а звідси "капризність" і наявність "жіночої логіки"). Маючи інформацію і грамотно нею користуючись, можна контролювати свої емоції, вчинки, слова і навіть думки, розуміти мотиви дій інших людей, не підкорюватись стихії, керувати своєю поведінкою. У людей з'являєтьсяпідґрунтя для відповідальності.
Завжди корисно вміти пояснити дітям - і дівчаткам, і хлопчикам теж, - що таке менструація. Діти мають усвідомити, що менструація свідчить про зрілість: тіло готується до майбутнього народження дитини. Аналогічна розмова має відбутися щодо полюцій, адже ж організм хлопчика теж готується бути дорослим.
Пріоритетне місце в наборі понять, пов'язаних зі статевим дозріванням, особливостями сексуальних стосунків, питаннями планування сім'ї, вагітності займає визначення "безпечний секс", особливо у дівчат. Далі за значущістю в своїй більшості респонденти-підлітки цікавляться поняттям "кохання", близько третини хотіли б отримати ширшу інформацію з питань сексуальних стосунків (більшість дівчат) і здоров'я (більшість хлопців), Як свідчать наші дослідження, потреба в інформації в дівчат у всіх вікових категоріях вища, ніж у хлопців.
Близько половини респондентів цікавлять питання, пов'язані зі специфікою сексуальних стосунків (статеве життя, сексуальна сумісність, ерогенні зони, оргазм), специфікою репродуктивної сфери, а також можливими відхиленнями і захворюваннями у статевій сфері (захворювання статевих органів, венеричні захворювання, СНІД) тощо. У хлопців ці питання викликають значно менший інтерес - десь 30-35 %.
Найменший інтерес і в хлопців, і в дівчат викликають питання: 1) пов'язані з елементарними поняттями статі (менструація, полюції, ерекція); 2) пов'язані зі сімейно-ролевою сферою стосунків; 3) пов'язані з відхиленнями і нестандартними формами сексуальної поведінки; 4) питання соціально-статевого характеру (релігія і секс, проституція, куріння).
Дефіцит просвіти в питаннях сексуального дозрівання організму, набуття досвіду підлітками перших відчуттів сексуального збудження і розрядки породжують чимало драматичних проблем статевого самовизначення. Пропаганда сексолого-гігієнічних, психологічних знань - необхідна умова формування майбутнього сім'янина. Завершення статевого дозрівання сприяє тому, що в крові дітей цього віку постійно знаходиться значна кількість статевих гормонів. Впливом цих гормонів пояснюється посилення взаємного інтересу між статями. Вся інформація сексуального характеру стає актуальною. Старшим підліткам необхідно знати психологічні, моральні, медичні аспекти статевого життя, особливості чоловічої і жіночої сексуальності, володіти інформацією про сексуальні збочення та захворювання, а також про відповідальність за статеві злочини. У підлітковому віці діти мають: володіти інформацією про зміни, що відбуваються в організмі при статевому дозріванні; про венеричні захворювання; знати правила користування засобами контрацепції; розуміти сутність інтимних стосунків; навчитись будувати стосунки; вміти відмовляти; знати свої межі і поважати межі іншої людини; мати сформоване ставлення до порнографії; протистояти спотвореним уявленням про "ідеальну" зовнішність і фігуру, а також так званим сексуальним міфам.
У старшокласників раніше отримані гігієнічні знання необхідно доповнити поняттям про генетичні захворювання й ознайомити їх з призначенням медико-генетичних консультацій, відомостями про фізіологію вагітності і пологів, про методи запобігання вагітності тощо. Велику увагу необхідно приділити фізіологічним аспектам народження дітей, питанням догляду за дитиною, відповідальності батьків за виховання дітей. Розглядаючи питання сім'ї і сімейних стосунків, перевагу доцільно віддати темам, що пов'язані з плануванням сім'ї. Водночас велику увагу треба приділити питанням надійності сім'ї, психологічної сумісності подружжя, сімейного щастя. Необхідно також дати учням основні відомості про сексуальні взаємини у шлюбі.
Не варто розповідати дітям про можливі сексуальні збочення, щоб не викликати в них небажаної реакції наслідування. В жодному випадку не можна говорити про секс цинічно, грубо. Не дає особливого ефекту інформація про шкоду здоров'ю, яка може бути пов'язана з ймовірним зараженням венеричною хворобою: не всі здатні задумуватися про наслідки своєї поведінки, а тим більше сприймати ймовірність чогось як реальність. Навпаки, сформована висока вимогливість, вибірковість, висока розбірливість щодо можливих об'єктів статевих контактів суттєво обмежують ймовірність самих цих контактів.
Одним з важливих завдань сексуальної просвіти є профілактика захворювань, які передаються статевим шляхом. На жаль, молодь недостатньо інформована про вплив венеричних хвороб на здоров'я. По-перше, багато з них протікає безсимптомно і тому не виявляються. По-друге, найважчі наслідки цих хвороб такі: позаматкова вагітність, безпліддя, деякі форми раку та інші хронічні захворювання, зазвичай, з'являються через кілька років і тому люди часто не пов'язують їх з колись перенесеною венеричною хворобою. По-третє,

 
 

Цікаве

Загрузка...