WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Сексуальність як характеристика статі - Реферат

Сексуальність як характеристика статі - Реферат

статі. Часто батьки зовсім не враховують цього і нерідко з найкращих побажань навіюють своїм дітям настороженість - хлопчикам до дівчаток, дівчаткам до хлопчиків, замість того, щоб правильно орієнтувати дитину на інтерес до іншої статі. Негативізму хлопчиків по відношенню до жіночої статі сприяють: по-перше, настанови батьків (особливо матерів): "оженишся - потрапиш під каблук"; по-друге, схильність дівчат апелювати до старших у всіх конфліктах з хлопчиками; по-третє, швидший розвиток і статеве дозрівання дівчат, те, що вони раніше "дорослішають"; по-четверте, більший конформізм дівчат, їх готовність займати керівні посади в школі; по-п'яте, схильність дівчат до надмірного опікунства (постійні настанови, повчання тощо).
Але є і причини, що зумовлюють негативізм дівчат стосовно чоловічої статі, але їх значно менше. По-перше, це настанови матерів, які нерідко приписують чоловікам різні недоліки; по-друге, це деякі особливості поведінки хлопчиків стосовно дівчат, особливо їх невмілі способи прояву уваги - штовхати, смикати за коси, виваляти в снігу, вдарити портфелем тощо; по-третє, це менша побутова пристосованість хлопців, їх менша акуратність, виконавськість. Для виникнення жіночого гомосексуалізму (пасивна форма) вирішальне значення має незадоволення гетеросексуальними стосунками, що склались, почуття самотності на цьому ґрунті плюс спокусливий вплив активної гомосексуалістки.
Особливо сприятливі умови для розвитку негативізму існують у неповних сім'ях, коли дитина виховується лише матір'ю. Невірна спрямованість статевого потягу виникає в результаті ослаблення реакції на первинні сексуальні подразники (коли підлітку, юнаку постійно доводиться мати справу зоголеним жіночим тілом у балетній студії).
При формуванні гомосексуалізму на тлі затримки психосексуального розвитку без трансформації статевої ролі велике значення мають порушення комунікації з особами протилежної статі, впливи мікросоціального середовища, а в деяких випадках психопатологічні причини. При психопатології трансформація статеворолевої поведінки нерідко зумовлена неправильним вихованням дитини, як представника протилежної статі. Однак не менш сильним фактором може стати навіювання батьками і вихователями негативного ставлення до протилежної статі. Таке виховання особливо відбивається на дівчатах. Спроби матері запобігти ранньому розбещенню і переконати дочку в тому, що всі чоловіки - негідники, часто формує негативне ставлення до чоловіків, яке може заважати становленню гетеросексуального потягу і спілкуванню з однолітками.
Статеворолева трансформація (формування статеворолевої поведінки, властивої іншій статі, при правильній статевій самосвідомості) може виявитися не лише при вихованні батьками в "іншій статі", але й у разі порушення статевих ролей у сім'ї (надмірно владна матір, що грає роль лідера, і підпорядкований батько) або в неповних сім'ях, коли матір виховує сина "за своїм образом і подобою". У дівчат ізоляція від матері, недостатня материнська любов, відсутність ласки в дитинстві призводять в майбутньому до невластивих нормальним жінкам агресії і черствості, відсутності материнського інстинкту.
Навіть у тих випадках, коли порушення сексуальної орієнтації мають фізіологічні причини (вроджені хромосомні зміни чи психосексуальні порушення від ліків, прийнятих вагітною матір'ю), роль виховання досить істотна. У разі несильних відхилень правильне виховання може відновити сексуальну орієнтацію.
Відповідно до "Адамового принципу", формування чоловічої статевої ідентичності і статеворолевої поведінки вимагає додаткових зусиль. Саме тому на хлопчиків має чинитися сильний тиск у напрямку психологічної і поведінкової дефемінізації.
Співвідношення гомо/гетеросоціальності, гомо/гетерофілії, гомо/гетеро еротизму залежить не лише від віку і стадії психосексуального розвитку дитини, але й від її індивідуальних особливостей. Недарма одні автори пов'язують розвиток гомосексуальної орієнтації з жорсткою статевою сегрегацією й гомосексуальністю, а інші, навпаки, з різностатевим спілкуванням. Насправді, мабуть, відбувається й одне, й інше, але ці фактори, як і вік прояву еротичних інтересів, значення якого підкреслював М. Стормс, доцільно вважати не детермінантами сексуальної орієнтації, а лише факторами, що сприяють її формуванню.
Література:
1. Зайцев А. Г., Зайцев Г. К. Педагогика счастья (Валеология семьи). - СПб: Союз, 2002. - 320 с.
2. Хубер Д. Теория гендерной стратификации // Антология гендерной теории. - Минск: Пропилен, 2000.
3. Коменский Я. А. Великая дидактика // Коменский Я. А. Локк Д., Руссо Ж. Ж., Песталоцци И. Г. Педагогическое наследие. - М.: Педагогика, 1987. - 450 с.
4. Гельвецій К. А. Про людину, її розумові здібності та її виховання // Хрестоматия по истории зарубежной педагогики. - М., 1971. - 420 с.
5. Руссо Ж. Ж. Эмиль, или О воспитании // Коменский Я.А., Локк Д., Руссо Ж. Ж., Песталоцци И. Г. Педагогическое наследие. - М.: Педагогика, 1987. - 450 с.
6. Педагогические идеи Роберта Оуэна. - М., 1940. - 260 с.
7. Даденков М. Ф. Історія педагогіки. - К., 1947. - С. 129.
8. Кравець В. П. Історія української школи і педагогіки. - Тернопіль: Тернопіль, 1994. - 358 с.
9. Филиппова Г. Г. Психология материнства. - М.: Изд-во Института Психотерапии, 2002. - 240 с.
10. Ушинський К. Д. Про народність в громадському вихованні // Вибрані пед. твори. в 2-х томах. - Т. 1. - К.: Рад. Школа, 1983. - С. 43-103.
11. Ушинський К. Д. Проект учительської семінарії // Вибрані пед. твори. в 2-х томах. - Т. 1. - К.: Рад. Школа, 1983. - С. 31-55.
12. Русова С. Ф. Нова школа // Вибрані пед. твори. - К.: Освіта, 1996. - С. 207-218.
13. Русова С. Ф. Націоналізація школи // Вибрані пед. твори. - К.: Освіта, 1996. - С.293-297.
14. Ващенко Г. Г. Виховний ідеал. - Полтава, 1994. - 191 с.
15. Блонский П. П. Очерки детской сексуальности // Избр. пед. и псих. Про-изведения. - Т. 1. - М.: Педагогіка, 1979. - С. 202-277.
16. Макаренко А. С. Педагогические сочинения в восьми томах. - М.: Педа-гогіка, 1985.
17. Кон И. С. Сексуальная культура в России: клубничка на березке. - М., 1997. - 300 с.
18. Колбановский В. Н. О половом воспитании подрастающего поколения // Советская педагогика. - 1964. - № 3. - С. 27-32.
19. Сухомлинський В. О. Вибрані твори в п'яти томах. - К.: Рад. Школа, 1976-1978.
20. Бовуар С. Второй пол. - СПб: Питер, 1997. - 218 с.
21. Кравець В. П. Теорія і практика дошлюбної підготовки молоді. - К.: Ки-ївська правда, 2000. - 688 с.
22. Мани Дж., Такер П. Ориентация // Сексология (хрестоматия). - СПб: Питер, 2001. - 512 с.
23. Вейнингер О. Пол и характер. - М.: Латард, 1997. - 358 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...