WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Психологічний базис ґендерної педагогіки - Реферат

Психологічний базис ґендерної педагогіки - Реферат

стежать за тим, подобаються вони чи ні, і завжди готові пожертвувати статусом заради симпатії. Проблема ускладнюється тим, що вони надають перевагу спілкуванню "лице в лице", тоді як юнаків цілком влаштовує позиція "бік до боку", як сусідів на рибалці, чи навіть "спина до спини", як у первісних. Юнак у позиції"лице в лице" інстинктивно почуває себе опонентом співрозмовнику.
Стиль спілкування юнаків частіше пов'язаний з активністю, предметною спрямованістю, змагальністю і конфліктністю. Для них важливіший зміст спільної діяльності, ніж симпатія до партнерів. Чоловіче спілкування відрізняється емоційною стриманістю. Міжособистісні відносини жіночого типу імпульсивніші і негативніші, однак при цьому дівчата відрізняються, зазвичай, меншою, порівняно з юнаками, авторитарністю в спілкуванні.
Комунікативні труднощі мають місце в представників різної статі не лише у сфері словесного спілкування, але й у тілесних контактах. Дотик, тілесний контакт - важливий спосіб передачі емоційних (особливо позитивних) станів, що дуже важливо для стосунків з дівчатами. Але у хлопчачих товариствах "телячі ніжності" табуйовані, допускаються лише грубі поштовхи як у спілкуванні між собою, так і з дівчатами. Це, в свою чергу, не сприяє розвиткові відповідних умінь.
У дівчинки потреба в спілкуванні, довірі, емоційному теплі прокидається значно раніше, ніж у хлопчиків, і виражена сильніше, ніж чуттєво-еротичний потяг. Для дівчаток більше виражена потреба в інтимній дружбі з ровесницями. В стосунках із хлопчиками та юнаками вони також почуваються невимушено, вільно і впевнено, ніж юнаки з дівчатами. Дівчата більш сентиментальні, раніше переживають почуття закоханості, раніше осмислюють світ по-дорослому. Дівчатка гостріше переживають самотність і відчувають потребу в утісі, співчутті та підтримці, швидше виявляють страх і тривогу, більш вередливі і слізливі, чутливіші до нарікань і заохочень. Дівчата в групі співпрацюють і важко з першого погляду виділити в такій групі лідера. В групах хлопчиків утворюється ієрархія, в якій є лідер. Кожний хлопчик бореться за те, щоб підвищити свій статус у групі. Влада і статус мають найвищу цінність у групі хлопчиків.
За нашими даними, дівчата відчувають потребу в справжній дружбі раніше, ніж хлопці, їх дружба емоційніша. Слід також відзначити, що в них менше друзів своєї статі, ніж у юнаків. Незважаючи на ширше коло друзів хлопців і чоловіків, їх дружні стосунки менш інтимні, ніж у дівчат та жінок. Якщо юнаки в спілкуванні орієнтуються переважно на однокласниць, то дівчата значною мірою - на старших хлопців.
У соціальній поведінці юнаки характеризуються вищим рівнем розвитку таких рис, як агресивність і домінантність, а дівчата - дружелюбність і контактність. Існує чимало переконливих доказів того, що чоловіки більш схильні вдаватися до відкритої фізичної агресії. Для жінок характерні різні прояви непрямої опосередкованої агресії. Жінки розглядають агресію як засіб вираження гніву і зняття стресу, чоловік - як інструмент, модель поведінки, до якої вдаються для отримання соціальної і матеріальної винагороди. Для чоловіків характерна виражена тенденція до незалежності, а жінки орієнтовані на взаємозалежність, яка в контексті авторитарного суспільства часто трансформується у залежність. Жінки більшою мірою соціально орієнтовані, краще усвідомлюють ті зв'язки, які об'єднують людей і роблять їх спілкування довірливішим. Чоловіки ж прагнуть до незалежності через уникнення залежності.
Відбиток статі має і формування основних підструктур характеру, зокрема образу - Я. У дівчат глибше, ніж у юнаків, інтерес до внутрішнього світу інших людей. У них раніше виникають складні форми рефлексії, почуття самотності, в них сильніша потреба у взаєморозумінні, психологічній близькості. Вони частіше пишуть щоденники, вірші. Дівчата більш схильні до співпереживання. В них більша потреба в тісному задушевному контакті, їм дуже потрібна людина, якій можна все розповісти, поділитися своїми думками і настроями. Дівчата чутливіші й ніжніші, ніж хлопці. Вони комфортніші й догматичніші, більш схильні до невротизму і тривожності, більше піддаються навіюванню, орієнтуванню на чужу думку. У жінок, дівчат більш виражена потреба в безпеці, що проявляється вже в дитячому віці.
Конформність, "зразковість" дівчат, порівняно з пустощами хлопчиків, часто лежать в основі того, що у разі конфліктів між ними педагоги частіше стають на сторону дівчат. Пояснюється це незнанням специфіки їх поведінки. Природно, більше галасу створюють хлопці. Вони менш схильні дотримуватися встановлених рамок і обмежень. В умовах строгої регламентації ці їх особливості можуть приводити до порушень норм поведінки. "Зразковість" дівчат, яка так тішить недосвідченого педагога, може дезінформувати. Завжди варто виходити з того, що моральний рівень хлопчиків і дівчат однаковий. І немає ніяких підстав у цьому плані ставити одну стать вище іншої. Якщо вчителеві здається, що дівчата хороші, а хлопці неслухняні - значить він упускає щось суттєве (хлопець "летить" коридором, збиває вчительку, а дівчатка стоять і тихенько "хіхікають" з приводу зовнішнього вигляду цієї ж вчительки. Вчителька робить хлопцеві зауваження і ставить йому у приклад дівчат).
У хлопчиків повільніше й важче виробляються такі якості, як відповідальність, сумлінність, ретельність; навіть, коли виховання правильне, виробити у хлопців ці якості в середньому важче. Оточення хлопчиків з дитинства ніби вимагає від них сміливості й рішучості, активного освоєння навколишнього простору й боротьби з труднощами. Адаптивність, пластичність дівчаток є важливою умовою їхньої підвищеної життєстійкості, а несподіваність, варіативність поведінкових проявів хлопчиків забезпечує більшу різноманітність їхніх індивідуальних характеристик. На противагу чоловікові з його наступальною активністю найтиповішою тенденцією в поведінці жінки є духовна і фізична витонченість, швидкість реакцій, гнучкість і делікатність поведінки. Наші спостереження та опитування засвідчили, що дівчатам більшою мірою, ніж юнакам, властиві такі риси, як мрійливість, ліричність, сором'язливість, без яких важко навіть уявити собі привабливу, справжню дівчину, жінку, дружину, матір. Чоловіки азартніші, схильніші до боротьби.
Юнаки впевненіші в собі, ніж дівчата. Психологи дійшли висновку, що самовпевненість закріплюється в чоловічій психології завдяки очікуванням соціуму: чоловіча поведінка, сповнена сумнівів і вагань, безжально висміюється, і, навпаки, всіляко заохочується вияв непохитності, рішучості. Юнаки намагаються досягти чогось самостійно, хочуть відчувати силу і міць влади. Жінка хоче досягати чогось разом з чоловіком, щоб відчути гармонійність стосунків чи шлюбу.
Чоловіки солідарніші між собою, ніж жінки. У них більше взаємовиручки. Вони знають, що можуть покластися один на одного у своїх чоловічих потребах. Коли жінка випадково зустрічає чоловіка подруги з іншою жінкою, її завжди мучить

 
 

Цікаве

Загрузка...