WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Психологічний базис ґендерної педагогіки - Реферат

Психологічний базис ґендерної педагогіки - Реферат

іграх хлопчики вчаться незалежності, організаційним навичкам, необхідним для координації діяльності великих груп людей. Приймаючи участь у змагальних ситуаціях, вони вчаться суперничати порівняно відкрито: грати зісвоїми ворогами і змагатися зі своїми друзями - все відповідно до правил гри. На противагу цьому, ігри дівчаток зазвичай зароджуються в маленьких групах, часто це ігри двох кращих подруг в усамітненому місці. Така гра копіює соціальну модель первинних людських стосунків і в цьому вона більш корпоративна. Вона сприяє розвиткові емпатії, чуйності, необхідних для прийняття ролі "конкретного іншого", і більше спрямована на знання іншого, як відмінного від себе.
Відрізняються малюнки дітей: у хлопчиків домінує індустріальна і військова тематика, у дівчаток - будинки, дерева, квіти, обличчя (у 60 % хлопчиків, за даними А. Бодальова, домінували індустріально-військові малюнки, і лише у 6 % дівчаток це мало місце). І ті, й інші люблять зображати людину, але хлопчики - в найзагальнішому вигляді, а дівчата - ретельно добираючи зачіску, плаття, ґудзики, декоративні елементи. Взагалі, у жінки сильніша вроджена схильність до всього красивого, витонченого й нарядного. Не дивлячись на свій практицизм, жінка віддасть перевагу прекрасному перед корисним (чоловіків, наприклад, дивує любов жінок до квітів).
Суттєво відрізняються навчальні інтереси хлопців і дівчат. За даними Мельникової М. А., з предметів, які не подобаються, у юнаків на перших місцях - іноземна мова, астрономія, суспільствознавство, а у дівчат - фізика, географія, астрономія, суспільствознавство. Серед тих, хто добре встигає з математики більше хлопців, ніж дівчат; серед тих, хто добре встигає з літератури та іноземних мов більше дівчат, ніж хлопців. Загалом дівчата перевершують хлопців у шкільних предметах, що значною мірою залежить від вербальних здібностей, пам'яті, швидкості сприйняття і точності. Хлопчики кращі там, де необхідне числове мислення і просторові здібності, а також у деяких "пізнавальних" предметах, наприклад: історії, географії і природничих науках. Це відповідає загальновідомій перевазі хлопчиків у тестах на загальні знання, включені в шкали інтелекту, і, мабуть, є результатом менш обмеженого і більш різнорідного середовища, наданого хлопчикам, поряд з їх ширшою сферою у читанні (книги з природознавства, історії, географії). У дівчат значно кращі навчальні успіхи, навіть з тих предметів, у яких хлопці зазвичай сильніші. Серед них рідше зустрічаються відстаючі, їх краще переводять з класу в клас. Дівчата серйозніше від хлопців ставляться до оцінок, відчувають більший дискомфорт у разі отримання низьких оцінок.
У трудовій діяльності дівчаткам (55 %) цікава господарсько-побутова праця, шиття; хлопчики віддають перевагу роботі з деревом, конструктивній діяльності. Хлопчики воліють працювати з крупнішими інструментами, а дівчатка - з мініатюрними. Дівчата акуратніші, амплітуда трудових рухів у них менша.
У читанні, кінофільмах і радіопрограмах хлопчики віддають перевагу пригодам, мандрівкам і дослідженням. Серед дівчат найпопулярнішими є любовні історії і романи про дітей і сімейне життя.
Жінка значно більше за чоловіка потребує нових вражень, пов'язаних зі стосунками між людьми. Звідси масова любов до нескінченних телесеріалів: жінки не втомлюються їх дивитися, оскільки вони постійно поновлюють ці враження.
Схильність до колекціонування у хлопців проявляється сильніше, ніж у дівчат, однак успішність цього заняття може бути практично однаковою: дівчат виручає більша акуратність, хлопців - краща систематичність.
Дівчата охочіше беруть участь у художній самодіяльності, систематичніше відвідують музеї, театри, в той час, як інтереси хлопців зміщені на спорт і техніку. Дівчата частіше віддають перевагу серйозній симфонічній музиці.
Відмінність інтересів проявляється у професійній спрямованості: дівчата мріють про професії, пов'язані з людськими стосунками - лікаря, вчителя, актора, тобто віддають перевагу так званим гуманітарним професіям, а хлопці, які краще почуваються серед предметів, мріють про технічні професії - водія, інженера, винахідника тощо. З часом ці установки реалізуються на практиці: у бізнесі жінок менше, ніж чоловіків, оскільки підприємництво пов'язане з прийняттям рішень, лідерством, відповідальністю, ризиком. Ці моменти не є виграшними для жінок. Крім цього, у жінок слабша установка на кар'єру.
Професію чоловіки цінують передовсім за зміст, робочі функції, заробітну плату. Для жінок все це теж важливо, але не є пріоритетним. Для них суттєвішими є хороші стосунки в колективі, особистісні риси керівника. Професійний вибір старшокласників дає підстави зробити висновок про прагнення юнаків до роботи, що дає змогу отримати владу, вигоду і незалежність, у той час як дівчата понад усе цінують роботу, що дає цікавий досвід, або в сфері соціального обслуговування (С. Зінгер).
У співставленні "сфер життєвих інтересів", хлопчики на перше місце ставили теми фізичного здоров'я, безпеки і грошей, а також проявили більшу зацікавленість сексом. Дівчат турбували питання особистої привабливості, особистісна філософія, режим дня, психічне здоров'я, манери, особистісні якості, а також домашні і сімейні взаємини.
Програма, закладена в мозку чоловіків і жінок, детермінує різне трактування одних і тих самих речей. Дівчатка говорять про те, хто кого любить, хто на кого сердиться, граються, збираючись малими групами, і діляться секретами про інших. Дівчата говорять про хлопців, свою вагу, одяг і подруг. Жінки - про дієту, особисті стосунки, подружнє життя, дітей, знайомих, зав'язують стосунки і цікавляться всім, що можна назвати людським фактором. Хлопчики обговорюють речі і діяльність: хто що зробив, хто чим оволодів і як діє той чи інший пристрій. Юнаків цікавить спорт, механіка, електроніка. Чоловіків - спорт і своя робота, новини політики, технології, автомобілі.
Належність до певної статі накладає відбиток на поведінку людини. Відділений бар'єром зі стільців від матері, хлопчик півтора-двох років гнівно руйнує перешкоду, а дівчинка з плачем буде чекати, коли матір візьме її на руки. Трирічна дівчинка під час сімейного свята і вірші читає, і танцює, і кокетує, аби тільки звернути на себе увагу. А її одноліток затіває боротьбу, стрільбу з дитячого автомата, примушуючи дорослих щось будувати, конструювати.
З початком шкільного навчання статеві відмінності проявляються в успішності і поведінці. Узагальнені нами дані свідчать, що хлопчики важче адаптуються до школи, ніж дівчатка. Дівчата старанніші, краще ставляться до навчання. Хлопці ризикованіші на уроках, вони частіше піднімають руку, не боячись помилитися у відповіді. Дівчата кращі виконавці, ніж хлопці, їх легше змусити виконувати якесь доручення. Серед відмінників у початкових класах 80 % дівчат, серед другорічників - 90 % хлопців. На кінець навчального року втомлюваність у хлопчиків 8-10 років виражена більше, ніж у дівчат

 
 

Цікаве

Загрузка...