WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Психологічний базис ґендерної педагогіки - Реферат

Психологічний базис ґендерної педагогіки - Реферат

вищі - жінки (У. Вудсон, Д. Конове). Відмічена тенденція більшоїдиференційної чутливості до звукових і світлових стимулів у жінок порівняно з чоловіками (Б. Ананьєв). Мозок жінки запрограмований на дитячий крик, а чоловік може вночі не чути його і міцно спати. Капання води з крана на кухні може звести з розуму жінку, а чоловік і уваги не зверне. Дівчатка і жінки сприйнятливіші до звуків і частіше можуть точно наспівати мелодію, краще відчувають відтінки і нюанси емоційного стану оточуючих. Жіночий мозок наділений здатністю розділяти звуки, відносити їх до різних категорій і приймати рішення щодо кожного з них.
Відрізняється смак чоловіка і жінки. Чоловіки мають більше рецепторів для визначення солоного й гіркого, а жінки перевершують їх в оцінці солодкого. Мають особливості і нюхові відчуття. Чутливість жінки до запахів не лише вища від чоловічої, але й загострюється додатково щомісячно в період овуляції. Нюх жінки тонший. Вона чутливіша до дотиків (у 10 разів). Саме через цю чутливість жінки відчувають більшу потребу в тілесних ласках та обіймах. У чоловіків шкіра товща, ніж у жінок. До настання статевої зрілості підліток майже повністю втрачає чутливість до дотиків: його тіло "починає готуватися" до труднощів полювання.
Суттєві відмінності між статями в характері сприйняття часу. Жінка гірше відчуває протікання часу - мабуть, дається взнаки більша емоційність, яка визначає суб'єктивне сприйняття часу. Дж. Віткін пише, що біг біологічного годинника у жінки швидший, ніж у чоловіка. Для неї час завжди йде швидко. Для чоловіків, що більше орієнтовані на успіх, кар'єру, фінансову стабільність, час тягнеться повільно.
ж) Нервова система. Серед психофізіологічних характеристик особливу роль відіграють властивості нервової системи. Вивчення статевого диморфізму за цими показниками встановило перевагу жінок за рухливістю процесу збудження і перевагу чоловіків за силою нервової системи. Властивості нервової системи розглядаються як біологічна основа темпераменту і деяких рис особистості (Є. Ільїн). Відсутність вираженого статевого диморфізму з цих показників служить підтвердженням того, що біологічна стать однозначно не визначає психологічну стать дитини. І проте, хлопці важче за дівчат переносять статичні навантаження.
з) Розумові здібності чоловіків і жінок рівноцінні, але не однакові. І проявляються вони по-різному: внаслідок різної спрямованості інтересів. Відомо, що на ранніх етапах (до 7 років) дівчата зазвичай випереджають хлопчиків в інтелектуальному розвитку. Але в більш пізньому віці середні показники IQ чоловіків і жінок не відрізняються. Д. Фріман відзначає, що за даними дослідження розумових здібностей хлопчиків і дівчат, відмічається більше коливання результатів серед хлопчиків: серед них більша кількість як розумово обдарованих, так і розумово відсталих. Результати дівчат стабільніші. Даних, що свідчили б про те, що одна стать розумніша від іншої, немає. Але хлопчики і дівчатка мають різний рівень і тип інтелектуального розвитку. Безпристрасні до феміністичних ігор учені давно встановили, що між чоловіком і жінкою існує біологічно і соціально-історично задана відмінність у когнітивних установках. У той час, як чоловік націлений на освоєння нового, навіть якщо це пов'язано з ризиком втрати стабільності, психологічного комфорту чи якихось вже набутих цінностей, то жінка орієнтована на традиційність, входження в світ через повторюваність форм і ситуацій і стабільність як базову цінність. Відомо й те, що будь-які культурно-цивілізаційні інновації, що створюються головним чином чоловіками, через кілька поколінь фіксуються й стабілізуються в жіночому соціокультурному генотипі і завдяки йому зберігаються і стійко відтворюються у традиції. Тобто, коли чоловічий геній шукає і відкриває нове, жіночий - закріплює і багатоманітно обігрує вже знайдене.
и) Вербальні здібності. Жіноча перевага у вербальних (чи лінгвістичних) функціях відрізняється з дитячого до зрілого віку. Спостереження за нормальними, а також обдарованими і розумово відсталими дітьми показали, що дівчатка в середньому починають говорити раніше від хлопчиків, користуються більшим словниковим запасом, проявляють тенденцію до довших і більш зрілих за своєю структурою речень. Вони також швидше просуваються в навчанні читанню.
У жінок за мову відповідає особлива ділянка, розташована у фронтальній частині лівої півкулі, і дещо менша за розміром ділянка, що знаходиться у правій півкулі. Наявність ділянок мови відразу на двох півкулях дає змогу жінкам краще володіти мовою. Маючи особливі ділянки управління мовою, мозок жінки вільний для виконання інших завдань, що дає їй змогу займатися декількома справами одночасно. Функціонування мозкових центрів мови поєднується з діяльністю слухового центру.
Дівчата успішніші у відтворенні звуків. Їх артикуляторні здібності у першому класі школи приблизно такі самі, що у хлопчиків у другому класі. В цій еволюційній відмінності моторних аспектів мови, мабуть, полягає причина загальної жіночої переваги у лінгвістичних функціях. Дівчата відрізняються швидкістю читання, а також виконанням таких тестів, як знаходження протилежностей, аналогії, завершення речень, розповідей, повнота творів.
Різною є і психологія представників різної статі різна. Вони не гірші, не кращі один від одного - вони різні. Вони живуть у різних світах, для них пріоритетні різні цінності, діють вони, дотримуючись різних життєвих правил. Але якісні відмінності - наслідок кількісної різниці, різниці в поєднанні одних і тих самих психологічних елементів, міри прояву тієї чи іншої тенденції. Вся справа в нюансах і пропорціях. Можна говорити лише про переважання якихось з якостей і властивостей у представників чоловічої або жіночої статі, причому це переважання передбачає, по-перше, більшу частоту якої-небудь властивості у представників певної статі і, по-друге, більшу її вираженість за наявності такої властивості у представників обох статей. Відмінності не перешкоджають рівності. Рівність означає свободу вибору, а відмінності ведуть до того, що чоловіки і жінки виберуть різні сфери діяльності.
Перш ніж вдатися до конкретного аналізу, варто зазначити:
1. Психологічні відмінності помітні задовго до статевого дозрівання і лише посилюються в його процесі.
2. Ці відмінності визначаються характером виховання лише обмежено: в кожному конкретному випадку характер виховання сприяє більш повному виявленню і розвиткові того, чим дитина наділена вже на момент народження.
3. Ці особливості мають середньостатистичний характер і відображають швидше типи, а не обов'язкову наявність чи відсутність тих чи інших якостей в окремих представників чоловічої чи жіночої статі.
4. Наявність психологічних особливостей повинна обов'язково розглядатися у цілісній системі, а не ізольовано. Це значить, що загалом обидві статі психологічно рівноцінні і мають переваги лише в певних ситуаціях.
5. Знання особливостей має

 
 

Цікаве

Загрузка...