WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Психологічний базис ґендерної педагогіки - Реферат

Психологічний базис ґендерної педагогіки - Реферат

масою у жінок. Звідси і нижчапрацездатність жінок у короткотривалій інтенсивній роботі. Особливості енергетичного обміну такі, що навіть сидячи і відпочиваючи, чоловік втрачає більше калорій, ніж жінка. При навантаженнях чоловік швидше втрачає сили.
в) Дихальна система. У молодих чоловіків максимальне споживання кисню в середньому на 20-30 % більше, ніж у жінок (Е. Ільїн). З 6-7 років у дівчат домінує грудний компонент дихання, а у хлопців - черевний. Дихання у чоловіків рідше, але глибше, ніж у жінок. При забрудненні повітря чоловіки піддані більшій небезпеці [38].
г) Гормональна сфера. Учені дослідили і встановили різне співвідношення в організмі людини чоловічих і жіночих гормонів. У чоловіків домінує тестостерон та андроген, у жінок - естроген і прогестерон. А це зумовлює унікально жіночий чи унікально чоловічий тип розвитку. З наявністю тестостерону пов'язаний ріст бороди, облисіння, низький голос і т . п.
З початком статевого розвитку продукування тестостерону у хлопців-підлітків збільшується у 10-20 разів, порівняно з його звичним рівнем у дівчат. Цей тестостеронів натиск призводить до суттєвих зовнішніх змін та чинить вплив на чоловічу поведінку, а саме формує: схильність до домінування й агресії; схильність до ризику; чергування періодів напруження і розслаблення.
Жіночі гормони чинять на дівчат цілком іншу дію, вони не регулюються мозком, як у хлопців, але надходять хвилями з 28-денною періодичністю і можуть викликати бурю почуттів через почергове піднесення й падіння емоцій, якими ці хвилі супроводжуються.
д) Головний мозок. Маса головного мозку у дорослої людини коливається в діапазоні 1100-2000 грамів. У середньому в чоловіків вона становить 1394 г, а в жінок - 1245 г. Встановлено, що розміри мозку не визначають рівень інтелекту і психічні можливості індивіда. Морфологічною основою індивідуальних відмінностей у психічній сфері і поведінці можуть бути відносні розміри окремих структур мозку, що беруть участь у регуляції певних функцій.
В обох статей спостерігається процес латералізації - домінування однієї з півкуль. Існують дані про статеві відмінності в швидкості дозрівання півкуль мозку у чоловіків і жінок - у хлопчиків до моменту народження більш зрілою є права півкуля, а в дівчат - ліва. У процесі онтогенезу ліва півкуля хлопчиків дозріває повільніше. Вже до 6-річного віку в них права півкуля спеціалізується у формуванні просторових уявлень та уяви (відповідає за візуальне сприйняття світу, просторове мислення і творчість). Ліва півкуля мозку у дівчинки розвивається швидше і краще, ніж у хлопчиків (відповідає за мову, логіку). В результаті дівчинка починає говорити раніше і краще, раніше починає читати і швидше оволодіває іноземними мовами (В. Єремеєва, Т. Хризман). Жіноча схильність побалакати пояснюється саме тим, що у жінок ділянка мозку, яка контролює мову, на 20 % більша, ніж у чоловіків.
Є дані про те, що жінки перевершують чоловіків у тих сферах, в яких передовсім потрібне знання мови, а чоловіки перевершують жінок у розв'язанні задач просторового характеру (Е. Маккабі, Ц. Джеклін). Існують і відмінності між жінками і чоловіками у сприйнятті вербальної інформації (В. Морозов). Через те, що у більшості чоловіків права півкуля домінує над лівою, тобто вони візуально орієнтовані, а в жінок домінує ліва півкуля і вони орієнтовані вербально, хлопчики у підлітковому віці, проходячи шлях сексуального становлення, вибирають порнографічні журнали, а дівчатка - читають любовні романи.
Важливою психофізіологічною характеристикою людини є функціональна асиметрія великих півкуль, яка є нейрофізіологічною детермінантою індивідуально-психологічних відмінностей, так як вони виявляють кореляції з різними психічними процесами (С. Спрінгер, Г. Дейч). Результати більшості досліджень дають підстави вважати, що мозок чоловіків організований більш асиметрично, ніж мозок жінок. Величина задньої ділянки мозолистого тіла, що з'єднує праву і ліву півкулі, у жінок більша, ніж у чоловіків, що сприяє інтенсивнішій міжпівкульній взаємодії. Ця функціональна особливість дає змогу жінкам успішно використовувати різні способи сприйняття і мислення, вони забезпечують більшу адаптивність жінок до змін умов життя.
Мозок чоловіка спеціалізований - розділений на ділянки. Його конфігурація сприяє концентрації на одній конкретній задачі в окремий проміжок часу, і більшість чоловіків твердять, що можуть робити лише одну справу в даний час (виключають телевізор, коли дзвонить телефон, нічого не чують, коли читають газету). Тобто в роботі півкуль головного мозку чоловіка характерною є функціональна асиметрія, у жінок - співпраця.
Різна будова і функціональні особливості мозку представників різної статі приводить до того, що від одних і тих же посилок чоловік і жінка нерідко приходять до різних висновків, тому вони погано розуміють одне одного.
е) Репродуктивна система. Жіночому організму властиві деякі функції, які відсутні у чоловіків - менструація, вагітність, лактація, наявність перед менструального і менструального синдрому, а це впливає на поведінку і чутливість. Жінки залежні від місячного циклу. У них навіть можна спостерігати те, що у тварин називають зимовою сплячкою (потреба у сні, схильність до самоти, почуття пригніченості, зниження статевої потреби). З появою менструацій відбувається чітке усвідомлення відмінностей між чоловічим і жіночим тілом. Дівчата починають задумуватися над своєю майбутньою роллю дружини і матері.
є) Сенсорна сфера та перпептивні процеси.
У сенсорній сфері встановлені лише окремі відмінності між чоловіками і жінками. Різними є візуальні можливості чоловіків і жінок. Жінки гостріше бачать, у тому числі й в темноті, мають кращу зорову пам'ять. Дівчата перевершують хлопців у сприйнятті кольору і кольорових відтінків. Відрізняється описування кольорової гами (чоловік називає базові кольори, жінки, окрім цього, - відтінки). Порушення сприйняття кольору (дальтонізм) властиві 5-8 % чоловіків і лише 0,1 % жінок. Мозок чоловіка і мозок жінки еволюціонізували з різною швидкістю, в напрямку різних талантів і здібностей. Чоловіки, відповідальні за полювання, розвивали мозкові ділянки, що відповідали за навігацію дальньої дії, тактичну майстерність, необхідну для вполювання, і відточену майстерність вразити ціль. Їм не потрібне мистецтво вести бесіду та вміння сприймати емоційні потреби інших, тому ділянки мозку, що відповідають за міжособистісні контакти, значного розвитку не отримали. Чоловік наділений мисливським - тунельним зором. У нього очі як бінокль.
Жінки, на відміну від них, повинні були адаптовуватися до навігації на короткі віддалі, оволодівати широким периферійним сектором бачення, щоб стежити за навколишньою обстановкою, вести кілька справ одночасно та з ефективною комунікабельністю. У жінки периферійний зір досягає до 180°.
Чоловіки і жінки відрізняються за гостротою слуху - нижчі частоти (нижче 1800 гц) краще чують чоловіки, а

 
 

Цікаве

Загрузка...