WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Підготовка до подружнього життя – важливий напрям ґендерної соціалізації - Реферат

Підготовка до подружнього життя – важливий напрям ґендерної соціалізації - Реферат

бачити, що чоловік охоче і посуд миє, і пере, і займається кулінарною справою, і виходить у нього все це не гірше, ніж у жінки. Слід пам'ятати, що надмірно жорстокий розподіл домашніх справ небажаний. Деякі молоді подружжя намагаються ділити обов'язки за принципом "сьогодні я, завтра - ти": по черзі миють підлогу, посуд, ходять до магазину. Або, якщо вже виносити відро із сміттям черга чоловіка, то його не винесе ніхто інший. Така надмірна чіткість не приносить у сім'ю нічого доброго.
Часто трапляється, що один з подружжя в силу неясних для нього причин не любить виконувати ту чи іншу роботу, наприклад, мити підлогу чи прати. Гадається, що більш важливо, щоб шлюбний партнер виконував приблизно половину всіх домашніх робіт. А які це конкретно будуть роботи - не так вже й важливо. Якщо ж примушувати чоловіка (чи жінку) робити те, що їм неприємно, то без сімейного конфлікту не обійтись. До речі, більш чи менш стабільний розподіл сімейних обов'язків приходить не відразу, а лише з роками сімейного життя.
Важливим компонентом господарсько-економічної підготовки молоді до сімейного життя є економічне виховання учнів, схематично представити яке можна так:
- озброєння економічними знаннями;
- ознайомлення з сімейним бюджетом, прибутками і затратами сім'ї, їх обліком, розподілом;
- виховання прагнення поєднувати особисті інтереси з інтересами інших членів сім'ї;
- формування уміння співвідносити свої потреби з економічними можливостями їх задоволення;
- виховання економного ставлення до матеріальних цінностей, речей і грошей;
- прищеплювання навичок раціональної організації і використання бюджету часу;
- формування основ сімейної фінансової культури, вміння витрачати гроші;
- виховання розумних потреб дітей.
Наше дослідження засвідчило хиткість стереотипу про те, що чоловік як "годувальник зобов'язаний матеріально забезпечувати сім'ю, вносячи більшу частку до сімейного бюджету". На питання "Яка модель формування сімейного бюджету Вам імпонує?" 69,7 % старшокласників відповіли, що повинні зароблять обидва шлюбні партнери. Більше половини (57,1 %) вважають, що сімейним бюджетом мають розпоряджатися обидва партнери, 13 % віддають цей привілей чоловікові, 19,7 % - дружині. Останні виходять з того, що жінка наділена здатністю "розтягувати сімейний бюджет" за допомогою всілякої економії й планування всіх затрат.
Одним з аспектів формування майбутнього сім'янина є естетична підготовка. В процесі констатуючого експерименту ми намагались вияснити рівень розуміння школярами естетичних цінностей сім'ї, а також їх реалізацію в повсякденному житті, міжстатевому спілкуванні, господарсько-побутовій сфері. Результати опитування засвідчили низький рівень естетичної готовності школярів до сімейного життя. Лише 17,6 % респондентів із 890 опитаних могли охарактеризувати естетичні стосунки між подружніми партнерами, 39,1 % школярів мають загальне уявлення про естетику побуту, 68,7 % стверджували, що мають сформований смак і одягаються у відповідності з модою. Спостереження за школярами у повсякденній діяльності, бесіди з батьками і вчителями показали, що в поведінці навіть ці поверхові уявлення про естетичні цінності сім'ї та міжстатевого спілкування не завжди реалізуються. Ігнорування своїм зовнішнім виглядом вдома, невміння підібрати відповідні аксесуари, зловживання косметикою і супермодними зачісками, що не завжди пасують, відсутність почуття міри в користуванні прикрасами, неправильна постава і хода, надмірна жестикуляція, потворні і вульгарні манери - все це свідчить про низький рівень естетичної вихованості школярів. У процесі дослідження ми утвердилися в думці, що це викликано недостатньою увагою до цих проблем з боку школи і сім'ї. Відповіді на питання анкети показали, що більшість школярів відчувала труднощі при аналізі сімейних традицій, свят, культурного відпочинку своїх батьків. Виявилося, що у 37,8 % респондентів вдома немає квітів, у 44,9 % - творів образотворчого мистецтва, 57,1 % - домашніх бібліотек тощо.
Завдання естетичної підготовки до сімейного життя були сформульовані так: формування уявлення про естетичну культуру сім'ї і ознайомлення молоді з найважливішими характеристиками естетичного зростання людини; ознайомлення учнів з естетикою міжстатевих стосунків, формування у молодих людей поваги до сімейних традицій, бажання їх примножувати, вміння організовувати сімейні свята; розширення уявлення про естетику побуту і формування бажання вносити прекрасне в побут (красивий інтер'єр, квіти, гармонія у всьому тощо); розвиток у молоді хорошого смаку (вміння одягатись, використовувати прикраси, косметику, сервування столу тощо), правильне ставлення до моди, розуміння міри у всьому; розкриття значення мистецтва в житті сім'ї, стимулювання інтересу молоді до різних сфер мистецтва, спонукання її брати участь в естетичній діяльності, вчити розуміти музику і твори образотворчого мистецтва, вміти створювати домашню бібліотеку, фонотеку, колекціонувати тощо; навчання розумній організації дозвілля сім'ї і культурного відпочинку.
У формуванні майбутнього сім'янина важливе значення має психологічна підготовка до створення сім'ї та виконання подружніх ролей. З метою визначення психологічної готовності школярів до сімейного життя ми розробили анкету "Психологія сім'ї", відповіді на яку давали можливість виділити найважливіші аспекти даної проблеми. Їх аналіз засвідчив, що у школярів різного віку відсутнє розуміння психологічних особливостей міжособистісного спілкування взагалі, сімейного життя зокрема. Вони не завжди усвідомлюють, які риси характеру найсуттєвіші для щасливого шлюбу, за яким принципом найдоцільніше обирати шлюбного партнера, що найбільше заважає подружнім почуттям і стосункам, які психологічні риси слід виховувати в собі у шкільному віці для гармонійного міжстатевого спілкування, як враховувати психологічні особливості статей, як регулювати конфліктні ситуації, попереджати і вирішувати конфлікти.
Серед важливих соціально-психологічних проблем сучасної сім'ї є проблема "вибору" кожною сім'єю способу ролевої взаємодії і формування ставлення членів сім'ї до різних сторін ролевої поведінки в сім'ї. Сімейна роль - це соціальна функція особистості, спосіб її поведінки залежно від статусу в сім'ї. Російська дослідниця Альошина Ю. Є. подає наступну класифікацію основних ролей у сім'ї:
1. Відповідальний за матеріальне забезпечення сім'ї.
2. Хазяїн - хазяйка.
3. Роль відповідального по догляду за малюком.
4. Роль вихователя.
5. Роль сексуального партнера.
6. Роль організатора розваг.
7. Організатор сімейної субкультури.
8. Роль відповідального за родинні зв'язки.
9. Роль "психотерапевта".
Говорячи про сімейні ролі, варто зазначити, що одна роль може існувати тільки у взаємодії з іншими ролями. Наприклад, щоб виконати роль батька чиматері, необхідно, щоб хтось виконував роль сина чи доньки. Сімейні ролі повинні створювати систему, яка могла б задовольнити численні

 
 

Цікаве

Загрузка...