WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Підготовка до подружнього життя – важливий напрям ґендерної соціалізації - Реферат

Підготовка до подружнього життя – важливий напрям ґендерної соціалізації - Реферат

%
Орієнтація на шлюб Юнаки Дівчата
Бажають вступити до шлюбу якнайшвидше після закінчення школи 2,1 8,4
Загалом думають про шлюб і створення сім'ї, але не поспішатимуть з цим 54,3 69,1
Не задумувались над цим питанням 39,2 14,3
Вважають, що шлюб і сім'я є гальмом в особистому розвитку і тому не думають створювати сім'ю 2,1 3,3
Інша відповідь 2,3 4,9
Орієнтованими на створення сім'ї виявились 56,4 % всіх опитаних юнаків і 77,5 % - дівчат. Природно й те, що 39,2 % юнаків і 14,3 % дівчат ще не задумувались над цією проблемою. В результаті бесід було встановлено, що у цієї категорії школярів на даному етапі домінували інші питання: навчання, майбутня професія, бажання "пожити для себе" тощо.
З метою вивчення сімейних орієнтацій старшокласників ми запропонували їм ще одне питання: "Як Ви ставитесь до людей, які принципово не хочуть створювати сім'ю?" (таблиця 3).
Таблиця 3
Розподіл відповідей на запитання: "Як Ви ставитесь до людей, які принципово не хочуть створювати сім'ю?"
Варіанти відповідей Юнаки Дівчата
Засуджую 29,9 26,8
Не розумію цих людей 38,3 51,6
Індиферентно: це їх особиста справа 2,8 14,1
Схвально: я тієї ж думки 2,8 3,5
Важко сказати 8,2 4
Спостерігаємо кореляцію результатів таблиць 2 і 3.
Результати вивчення сімейних орієнтацій старшокласників дають підстави для висновків:
1. У школярів необхідно формувати установку на сім'ю, сімейне життя.
2. Для профілактики орієнтацій на холостяцьке життя необхідно знайомити старшокласників з перевагами сімейного життя.
Молодь, котра входить у доросле самостійне життя, має знати переваги сімейного статусу перед холостяцьким:
- жінка тільки в сім'ї, лише з народженням дитини досягає вищого психічного розвитку і розквіту;
- у чоловіка, коли він стає батьком дитини від коханої жінки, розширюється почуття нестатевого кохання, любовна сфера;
- у сім'ї людина отримує те, до чого вона прагне в будь-якому віці - відчуття своєї необхідності для близьких;
- у сім'ї людина отримує заряд любові і бадьорості, відчуває підтримку, сім'я створює можливості для прояву почуттів гуманізму й любові.
Врешті-решт шлюб несе в собі переваги для суспільства. Суспільство одинаків програє суспільству, що складається з подружніх пар. Останнє більш законослухняне, бо кожний член сім'ї звик турбуватися про інших. Доведено, що люди, якій вийшли з неповних сімей, більш схильні до здійснення злочинів. Кращий спосіб перемогти злочинність, наркоманію та алкоголізм - це зміцнення сім'ї.
Більше половини (53,1 %) жінок твердять, що сім'я для них зазвичай є психологічним притулком в стресових ситуаціях. 34 % опитаних відчули труднощі в оцінці ролі сім'ї в таких ситуаціях. І лише 4,3 % відповіли, що сім'я посилює в них стан дискомфорту під час стресів. Подібні відповіді і в чоловіків. Позитивну роль сім'ї під час стресу відзначили 58,9 %, нейтральну - 30,1 і негативну - 5,4 %. Інші респонденти сказали, що стресових ситуацій в них не траплялося.
Зважуючи всі плюси і мінуси сімейного й холостяцького життя, 69,2 % чоловіків відзначили, що сім'я швидше є опорою в житті сучасного чоловіка. Перешкодою для чоловіка сім'ю вважають 10,2 % чоловіків. 69,3 % респонденток вважають, що сім'я є опорою в житті сучасної жінки. Як перешкоду для жінки її розцінюють лише 3,1 % жінок.
Відповідаючи на питання "Які умови необхідні для щасливого подружнього життя?", старшокласники назвали 14 умов сімейного щастя: взаємне кохання, почуття обов'язку щодо партнера і дітей, взаєморозуміння між подружжям, матеріальне благополуччя, наявність окремої квартири, діти, цікаве дозвілля в сім'ї, цікава робота, хороші друзі, безконфліктне спілкування, рівномірний розподіл домашньої праці, свобода дій, автономія, інтимність. Після ранжування у юнаків порядок цінностей набув вигляду: матеріальне благополуччя, квартира, взаєморозуміння, цікава робота, діти. У дівчат ієрархія цінностей дещо відрізняється: взаєморозуміння, діти, взаємне кохання, почуття обов'язку, матеріальне благополуччя.
Як показали наші дослідження, не всі юнаки і дівчата орієнтовані на створення сім'ї, будівництво власного дому. Окремі хотіли б отримати сімейне щастя без будь-яких турбот, без особистої праці. Споживацька психологія, є першопричиною багатьох сімейних проблем. А звідси висновок: школярів необхідно орієнтувати на постійну працю по створенню сімейного щастя власними руками.
Переважна більшість опитаних школярів відзначила, що у них ще немає моделі майбутньої сім'ї, подружнього партнера (76,2 %) або вони просто над цим не задумувались. А через це під час зустрічей з особою протилежної статі достатньої уваги вивченню якостей партнера в плані можливого супутника життя не приділяли. На питання "Який термін знайомства Ви вважаєте достатнім, щоб добре взнати людину, яка Вам подобається?" відповіді старшокласників розподілились так (таблиця 4).
Як свідчать дані таблиці 4, 30,8 % юнаків і 32,9 % дівчат відвели собі на вибір шлюбного партнера до півроку, 38,6 % юнаків і 39,6 % дівчат мали намір вибирати довше. Зауважимо, що 28,5 % юнаків і 24,3 % дівчат висловили думку, що тривалість знайомства для сімейного щастя значення не має. Все вищевикладене дає підстави констатувати, що підготовка учнівської молоді до правильного вибору шлюбного партнера, міжстатевого спілкування здійснюється недостатньо.
Таблиця 4
Відповіді старшокласників на питання
"Який термін дошлюбного знайомства Ви вважаєте достатнім, щоб добре взнати людину, яка Вам подобається?", %
Варіанти відповідей Юнаки Дівчата
Достатньо кілька разів 5,2 1,6
2-3 місяці 9,2 12,1
Півроку 16,4 19,2
1 рік 18,9 21,1
2 роки і більше 19,7 18,5
Тривалість знайомства до весілля значення не має 28,5 24,3
Інша відповідь 2,1 3,2
Основні завдання загальносоціальної підготовки молоді до сімейного життя можуть бути зведені, на нашу думку, до: виховання правильного розуміння дорослості та її проявів, почуття відповідальності за кожний свій вчинок; ознайомлення із значенням сім'ї в житті людини і суспільства, з суспільною сутністю шлюбно-сімейних стосунків, з історією шлюбно-сімейних відносин та особливостями і складностями сучасної сім'ї; ознайомлення з основними мотивами створення сім'ї; формування у школярів соціально цінних установок, здатності планувати і реалізовувати свій життєвий шлях, виховання відповідального ставлення до свого здоров'я і здоров'я інших людей, антиалкогольна та антинікотинова пропаганда.
Одним з важливих завдань підготовки майбутнього сім'янина є формування жіночності і мужності. Значна частина учнівської молоді (хлопці, дівчата, підлітки і старшокласники) має хибне уявлення про жіночність і мужність. Ось лише кілька типових відповідей юнаків: "Жіночність - це приваблива зовнішність" (IX клас); "Турбота про чоловіка - ось корінь жіночності", "Жіночність - значить модно одягатися"(Х клас), "Жіночність - це коли жінка добре веде дім" (ХI клас). Часто у

 
 

Цікаве

Загрузка...