WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Підготовка до подружнього життя – важливий напрям ґендерної соціалізації - Реферат

Підготовка до подружнього життя – важливий напрям ґендерної соціалізації - Реферат


Реферат на тему:
Підготовка до подружнього життя - важливий напрям ґендерної соціалізації
Ефективність виховання визначається не лише готовністю учнівської молоді до адекватного виконання ґендерних ролей в суспільстві, а й рівнем готовності школярів до реалізації подружніх ролей у сім'ї.
В останні десятиріччя відбувався процес зміщення соціальних ролей чоловіка і жінки. Цьому сприяли і емансипація жінок, які тривалий час боролись за соціальну рівноправність з чоловіками, і стирання граней між чоловічими і жіночими професіями, і законодавче закріплення в конституції рівних прав жінки з чоловіком в економічній і політичній галузях, і зростаюча тенденція дуалізації управління сім'єю, піднесення ролі і активності жінки в сім'ї.
Якщо раніше ґендерні і сексуальні ролі були чітко визначені, то сьогодні тут багато плутанини. Невизначеність з приводу того, що ж складає соціальну й сексуальну позиції особистості, стосується як тих, так й інших. Чоловіки страждають від подібних сумнівів з приводу їх ролі в сімейних відносинах. Наприклад:
- якщо чоловік головує в сім'ї, його вважають диктатором;
- якщо він грає пасивну й підпорядковану роль - його критикують за невідповідність своєму призначенню.
Перш ніж вести мову про дошлюбну підготовку молоді, доцільно розглянути розповсюджені хибні судження про подружні ролі. Підтвердженням глибокого проникнення в масову свідомість стереотипу про те, що жінка, кар'єра і сім'я - не зовсім сумісні поняття, служать відповіді на питання "Чи згідні Ви з тим, що якщо чоловік робить кар'єру, то дружина повинна створювати йому для цього умови?". Переважна більшість респондентів-старшокласників (76,3 %) згідні з цим твердженням. У той же час лише 12,8 % юнаків і 17,2 % дівчат вважають, що якщо дружина робить кар'єру, то чоловік повинен створювати їй умови. Ще 37,6 % допускають таку можливість, а 22,4 % опитаних вважають, що цього робити не варто.
Дослідження засвідчило, що більшість респондентів вважають обов'язком жінки проявляти турботу про інших членів сім'ї. Так, 72,4 % опитаних, у тому числі більшість дівчат, погодились з твердженням, що "якщо жінка займатиметься політикою, то інтереси сім'ї будуть обділені". В той же час лише 14,8 % вважають, що "якщо чоловік займатиметься політикою, то інтереси сім'ї потерпатимуть". Переважна ж більшість (61 %) вважають, що інтереси сім'ї в цьому випадку не постраждають.
Вважаємо, що відповіді на ці питання свідчать про стійкі уявлення про роль і місце жінки і чоловіка в сім'ї і суспільстві. При цьому практично не виявлено ґендерних відмінностей у судженнях респондентів. І юнаки, і дівчата переконані в тому, що від жінки багато в чому залежить благополуччя сім'ї. Слабка залученість чоловіків у життєдіяльність сім'ї розглядається як норма, тому сім'я не виступає в громадській думці перешкодою для кар'єрних прагнень чоловіка.
Юнака чи дівчину не можна вважати підготовленими до шлюбу, якщо у них не сформований ідеал сучасної сім'ї, якщо вони не мають чіткого уявлення про те, навіщо вступають у шлюб, чого чекають від сім'ї, які сімейні відносини хочуть побудувати, які обов'язки на них накладає шлюб, батьківство, як оптимально поєднувати сімейні і суспільні обов'язки тощо.
Готовність до шлюбу передбачає не лише бажання закоханих бути разом. Про те, що вдалий шлюб залежить не тільки і не стільки від глибоких почуттів, але й від організаційних здібностей, що із вступом до шлюбу необхідно опанувати численними соціальними ролями чоловіка, дружини, батька, матері, господаря, господині, невістки, зятя тощо молоді ніхто не говорить і, тим більше, ніхто її цьому не вчить.
У ході нашого дослідження, проведеного за допомогою студентів-психологів в окремих тернопільських школах, вияснявся ступінь готовності випускників школи до різних аспектів сімейного життя. Результати демонструє таблиця 1.
Таблиця 1
Ступінь готовності випускників школи до різних аспектів сімейного життя

з/п Аспект сімейного життя Середня самооцінка (з 10 балів)
1. Виховання дітей 4,8
2. Взаємини з шлюбним партнером 8,1
3. Інтимні стосунки 2,3
4. Самостійне ведення домашнього господарства 6,3
5. Розподіл сімейного бюджету 5,2
Близько 85 % дівчат старших класів своє найближче майбутнє пов'язують із заміжжям, розраховуючи (80 %) на матеріальну допомогу батьків. До 60 % опитаних дівчат, які мали порушення менструального циклу, "не відчували тривоги", "не переживали" або "не замислювались зовсім" за можливі ускладнення у дітородній функції. Понад 50 % юнаків та дівчат оцінюють можливість мати добрий заробіток, весело проводити вільний час як вищі життєві цінності у порівнянні з можливістю мати гарну сім'ю, бути щасливим у батьківстві. Близько 30 % старшокласників вважають, що їх просто лякають різними наслідками ранніх статевих контактів, намагаючись стримати їх сексуальну активність. Більшість опитаних старшокласників слабо усвідомлює проблеми власного репродуктивного здоров'я, моральної готовності до материнства.
Опитування школярів показало, що 16-17-літні дівчата і юнаки по-різному відповідають на питання: "Чи потрібно готувати себе до шлюбу?", "В чому полягає практична підготовка до сімейного життя?", "Хто, де і яким чином повинен це робити?". Одні вважають, що потрібно серйозно і детально готувати себе до шлюбу; інші зовсім заперечують таку необхідність; треті взагалі не мають відповіді на це запитання, але всі однаковою мірою не уявляють собі, в чому полягає підготовка і хто та яким чином повинен це робити.
Проведений аналіз статевих відмінностей виявив, що цінність щасливого сімейного життя, як і цінність виховання дітей, більш значуща для дівчат у порівнянні з юнаками. Однак і тут існують свої особливості. Якщо значущість цінності виховання дітей серед юнаків і дівчат практично не змінюється, то значущість цінності щасливого сімейного життя різко знизилась саме серед дівчат: з 84,6 % у 1991 р. до 66,3 % у 1996 р. У юнаків же вона залишилась на тому самому рівні (56,4 % і 53,5 % відповідно). Цей факт, мабуть вказує на те, що молодь, зокрема дівчата, більшою мірою орієнтовані на західні стандарти і один з них - це прагнення зробити кар'єру, досягти життєвого успіху, само реалізуватися за межами сім'ї.
Серед визнаних у суспільстві показників соціальної готовності до створення сім'ї вважають: завершення освіти, здобуття професії, початок самостійної трудової діяльності. З цим нерозривно пов'язана соціально-економічна готовність до шлюбу, сутність якої полягає в можливості молодих людей самостійно матеріально забезпечити себе і свою сім'ю. Соціальна готовність до шлюбу включає усвідомлення молоддю того, що вони беруть на себе відповідальність один за одного, за сім'ю, за дітей. З метою діагностики ґендерного аспекту соціальної готовності до подружнього життя ми вивчали сімейні орієнтації учнівської молоді. Результати подаються в таблиці 2:
Таблиця 2
Сімейні орієнтації старшокласниківшкіл м. Тернополя й області,

 
 

Цікаве

Загрузка...