WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Еволюція ґендерної взаємодії учнівської молоді - Реферат

Еволюція ґендерної взаємодії учнівської молоді - Реферат

інші. В результаті нашого дослідження були встановлені основні форми першого інтересу до протилежної статі: "любування без спілкування" - у дівчат 14,8 % (у хлопців - 22,2 %); "спілкування в школі" - відповідно, 26,2 % (33,3 %), "спільні відвідування кіно, театру, дискотек" - 19,7 % (13,3 %); "переписка" - 18,1 % (8,9 %); "спільна участь у вечорах" - 6,5 % (15,6 %).
У стосунках з ровесницями хлопці, зазвичай, соромливі і скуті. Тому дівчата часто дивляться на них зверхньо. В процесі нашого опитування близько 90 % дівчат цього віку визнали втрату інтересу до своїх однокласників і посилення його до старших хлопців. У них домінує потяг до закоханості. Вони все більше усвідомлюють вплив на юнаків власної привабливості. Виникає пролом у психологічному бар'єрі між статями і з'являються тріщини в почутті "жіночого патріотизму"; вперше виявляється схильність до дипломатичної еквілібристики. Все сильніше дівчата бажають подобатися, все менш агресивно вони відкидають залицяння хлопців. У хлопців-однокласників ця потреба ще не виражена. Проте всі вони перебувають у владі потреби кохати, і романтика цього почуття не припускає думок про сексуальність. При цьому хлопці дуже рідко розраховують на взаємність, у той час як дівчатка, хоч і пасивно, але домагаються почуття у відповідь. Взаємини між хлопчиками і дівчатками, що набувають у період 13-14 років особливого характеру, поступово розвиваються в міцну й тривалу взаємоповагу за умови, що у виховній роботі враховуються особливості їх статевого розвитку. Романтична симпатія викликає бажання і прагнення бути кращим, спонукає зробити приємне, допомогти, захистити. Вона стає одним із мотивів самовдосконалення.
Період з 15 до 16 років - це період утворення "пар", бо вже і хлопці виказують живе зацікавлення дівчатами. Мотивом пошуку партнера може служити в рівній мірі як прагнення до престижу, так і дійсна потреба в другові чи подрузі, тобто в партнері, який був би духовно близьким, з яким можна було б поділитися думками і близькість якого приносила б щастя. Підліткова мрія про кохання і сам образ ідеальної коханої часто десексуалізовані, виражають, перш за все, потребу в емоційному теплі. В той же час юнак відчуває хвилюючі еротичні переживання, до яких він психологічно не підготовлений і які він намагається "заземлити" за допомогою брудних розмов. При цьому "брудний секс" і піднесений ідеал можуть співіснувати.
Результати нашого спостереження засвідчили, що для підлітка важливо, щоб форма прояву симпатій була не дитячою - призначались побачення, виявлялись у традиційній формі знаки уваги. Для дівчинки характерна ознака "дорослих" стосунків з хлопцем, зокрема, проводити час удвох. Перша прогулянка парою, відвідування кінотеатру чи ковзанки - важлива подія. В таких ситуаціях хлопці часто теж прагнуть поводити себе по-дорослому - пригощають тістечками, лимонадом, цукерками. Під час колективних походів, екскурсій класу дівчата звертають увагу на те, хто з хлопців поступається місцем, допомагає зняти і одягти пальто, супроводжує додому. Однак, не всі юнаки ще вміють поводити себе з дівчатами, незручно почувають себе під час побачень, тому з їх боку можливі всілякі несподівані випади. Як показали бесіди-інтерв'ю, проведені під час дослідження, респонденти-дівчата найчастіше наводять приклади некоректної поведінки хлопців типу ситуації, коли вони усім класом пішли до театру, а після закінчення вистави хлопці залишили дівчат одних і зникли.
Дівчата починають виділятися кокетством, манірністю, запозиченими у когось особливостями міміки, жестів, ходи. Підлітків цього віку привертають способи відпочинку і розваг дорослих. Вони вчаться модним танцям. І все ж у цей час старші підлітки "програють" той стиль взаємин, який перенесуть потім у свою сім'ю. Вони вчаться налагоджувати стосунки, сперечаються, ревнують, ображаються й миряться. Закоханість, залицяння, перше побачення, перший поцілунок важливі юнакам не тільки самі собою як відповідь на їх власну внутрішню потребу, але і як певний символ дорослості та стимул у навчанні, праці. Кожне більш чи менш тривале і зацікавлене спілкування хлопчика з дівчинкою - прекрасна школа почуттів, формує характер почуття, вона - "генеральна репетиція" кохання. Близьке спілкування з особою іншої статі значно підвищує авторитет юнака чи дівчини як у власних очах, так і в очах друзів.
У старшому підлітковому віці починає проявляти себе закоханість як соціально-психологічний феномен. Більше половини із 420 опитаних нами старших підлітків перебували в стані закоханості, кожний четвертий у вільний час зустрічався з особами іншої статі, ходив на побачення. Закоханість дівчат-старших підлітків вибірковіша. А. П. Краковським [43] встановлено, що з 216 обстежених школярів пережити це почуття протягом старшого підліткового віку довелося 120 хлопчикам, причому 84 з них - двічі і 14 - навіть тричі, і лише 40 дівчатам.
Дівчата почувають себе у спілкуванні з юнаками вільніше і впевненіше, ніж юнаки з дівчатами. Характерне у зв'язку з цим ставлення юнаків і дівчат до різностатевої дружби. На питання: "Чи можлива справжня дружба (без закоханості) між юнаком і дівчиною?", - ствердно відповіли понад 75 % учнів 8-11 класів. З віком сумніви посилюються, понад 53 % юнаків-студентів тернопільських вузів відповіли на це питання негативно. У відповідях на питання: "Кого б ви хотіли мати своїм другом - юнака чи дівчину?", - частка дівчат, які вибрали ідеального друга протилежної статі, у всіх вікових групах вища, ніж частка юнаків, причому з віком ця різниця збільшується (І. Кон, В. Лосенков, 1974).
Менш проблематичними взаємини статей стають до 16-18 років. Поведінка хлопців і дівчат стає впевненішою і врівноваженішою. У групових стосунках зникає антагонізм статей, розширюються контакти, товариська приязнь і дружні відносини між хлопцями і дівчатами, що ґрунтуються на міцній, взаємній емоційній прив'язаності і духовній близькості.
У ранній юності значно посилюється потреба в розумінні тебе іншим. У процесі анкетування нами встановлено, що таку потребу у випускних класах визнали 54 % юнаків і 68,3 % дівчат. Не випадково домінантним типом міжстатевого спілкування в багатьох старшокласників стаєсповідь. З віком потреба в розумінні посилюється, причому у дівчат вона виражена сильніше, ніж у хлопців. Як показують дослідження О. В. Киричука [44], розуміння має характер емоційного співпереживання. За їх даними хлопці і дівчата вкладають у поняття "розуміння" різний зміст: хлопці на питання "Що значить розуміти іншу людину?" відповіли - добре знати її, думати як вона, мати з нею спільні інтереси; дівчата більшу увагу приділили темі співчуття, співпереживання, інтимності.
Дівчата старшого шкільного віку частіше орієнтуються в дружбі на представника протилежної статі, ніж хлопці. У наших дослідженнях 18 % юнаків і 61 % дівчат, вибираючи "ідеального друга", підтвердили це, що корелює з дослідженнями інших вчених (А. В. Мудрик [31], І.С.Кон [45]).
Усе це дає змогу зробити висновок, що у дівчат не лише раніше виникає потреба в інтимній індивідуалізованій дружбі, але й взагалі дружба більшою мірою, ніж у юнаків, орієнтована на емоційно-експресивні цінності. Цей факт в цілому відповідає сучасним уявленням про особливості жіночої психології.
Разом з тим нами встановлено, що орієнтація на ідеального друга іншої статі ще не означає, що вона обов'язково реалізується в практичній діяльності, в змішаній дружбі. Так, у 44,9 % дівчат взагалі немає друзів серед хлопців (тим більше найближчих), у той же час як 38 % хлопців мають друзів серед дівчат.
У 16-18 років у життя юнака чи дівчини може ввійти вже й перше кохання. Зовнішня його ознака - повна захопленість обранцем, спрямованість на єдиний об'єкт при явній байдужості до інших можливих. Внутрішньо ж - це безмежна ідеалізація коханого,

 
 

Цікаве

Загрузка...