WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Ґендерний підхід в історії освіти та педагогічної думки - Реферат

Ґендерний підхід в історії освіти та педагогічної думки - Реферат

ідейні цінності сім'ї.
- Один за всіх, всі за одного - фундаментальний принцип радянської сім'ї.
- Ветерани партії, праці і війни - гордість радянської сім'ї.
- Тільки в праці зростає людина.
- Мистецтво в житті сім'ї. Праця і пісня.
- Сім'я - первинний осередок суспільства.
- Материнство - священний обов'язок жінки.
- Моральний зміст побутових обов'язків.
- Економія і бюджет сім'ї.
- Подружній обов'язок і подружня вірність.
2. Як і у випадку з педологією чи комплексними програмами, вірну за своєю педагогічною суттю ідею курсу дискредитували непрофесіонали. Аналіз контингенту вчителів, які викладали ці курси в школі, переконав, що у більшості випадків це були люди пенсійного або передпенсійного віку, яким не вистачало педагогічного навантаження за їх фахом. Не маючи відповідних знань, будучи вихованими в дусі святенництва, вони боялися проблем статі та сексуальності. Ніхто не подумав наперед про підготовку вчителів. Протягом десятиденних курсів при інститутах підвищення кваліфікації вчителів важко було як теоретично і методично підготувати вчителів, так і ще важче психологічно налаштувати їх на непрості розмови із школярами. А змусити жінок-учительок (а їх було серед тих, хто викладав етику і психологію сімейного життя до 92 %), часто з невлаштованим особистим життям, говорити такі непристойні слова як "статеві органі", "онанізм" чи "секс" і зовсім неможливо.
3. Весь курс з етики і психології сімейного життя був побудований на традиційному для радянської школи "інформаційному" принципі, який не сприймався учнями. Спроби побудувати викладання по-новому, без виставлення оцінок і домашніх завдань, не підкріплені відповідним методичним забезпеченням, виявилися неефективними. Відчувалась методична непідготовленість курсу етики і психології сімейного життя. Навчальні посібники для вчителів, написані А. Г. Хрипковою і Д. В. Колесовим - "Дівчинка - підліток - дівчина" (1981) і"Хлопчик - підліток - юнак" (1982) представляли суміш корисних фізіологічних і медико-гігієнічних знань з примітивним моралізуванням. Лікарі і педагоги не могли знайти спільної мови щодо викладання курсу, а психологи (не дивлячись на назву курсу) в цій справі участі не брали.
4. Без цілісної системи роботи школи, сім'ї зі статевого виховання, формування правильних стосунків між статями курс "Етика і психологія сімейного життя" залишався ізольованим від інших ланок з підготовки учнівської молоді до дорослого життя. Відсутня була психологічна служба, яка мала б стати координатором цієї роботи.
5. Зміст шкільного посібника "Етика і психологія сімейного життя" являв собою підбір ліричних вставок з літературних творів. Про інтимне життя людини - жодного слова. Питання "Звідки беруться діти?", згідно з цим посібником, було явно провокаційним. Недостатньо в посібнику розкривались не тільки питання сексології, але й психології сім'ї.
6. Відсутність державної підтримки курсу "Етика і психологія сімейного життя". Міністерські чиновники не потурбувались про політичну і морально-психологічну підтримку нововведення. Засобам масової інформації і громадськості не роз'яснили наперед ні цілей, ні завдань курсу "Етика і психологія сімейного життя". Через це замість конструктивної критики програми курсу, методики викладання, яка було б корисною, мало місце критиканство і паплюження самої ідеї статевої соціалізації та дошлюбної підготовки молоді.
Загалом радянська педагогіка із завданням ґендерного виховання і сексуальної просвіти, дошлюбної підготовки не впоралась, і коли наприкінці 80-х років голова Держкомітету з народної освіти СРСР Г. О. Ягодін фактично санкціонував відміну курсу "Етика і психологія сімейного життя", ніхто про це особливо не шкодував. Педагогізація сексуальності провалилась.
Таким чином, непродуманий зміст предмету, низький рівень його викладання, непрофесійність у роботі вчителів, їх закомплексованість і удаване святенництво, несприйняття предмету батьками і вчителями - все це й призвело до того, що в 1991-92 н. р. він перейшов з розряду обов'язкових у так званий шкільний компонент навчального плану. В школах у масовому порядку від нього почали відмовлятися. У 1995-96 навчальному році в м. Тернополі, наприклад, цей курс читали лише у трьох школах із тридцяти.
Література:
1. Зайцев А. Г., Зайцев Г. К. Педагогика счастья (Валеология семьи). - СПб: Союз, 2002. - 320 с.
2. Хубер Д. Теория гендерной стратификации // Антология гендерной теории. - Минск: Пропилен, 2000.
3. Коменский Я. А. Великая дидактика // Коменский Я. А. Локк Д., Руссо Ж. Ж., Песталоцци И. Г. Педагогическое наследие. - М.: Педагогика, 1987. - 450 с.
4. Гельвецій К. А. Про людину, її розумові здібності та її виховання // Хрестоматия по истории зарубежной педагогики. - М., 1971. - 420 с.
5. Руссо Ж. Ж. Эмиль, или О воспитании // Коменский Я.А., Локк Д., Руссо Ж. Ж., Песталоцци И. Г. Педагогическое наследие. - М.: Педагогика, 1987. - 450 с.
6. Педагогические идеи Роберта Оуэна. - М., 1940. - 260 с.
7. Даденков М. Ф. Історія педагогіки. - К., 1947. - С. 129.
8. Кравець В. П. Історія української школи і педагогіки. - Тернопіль: Тернопіль, 1994. - 358 с.
9. Филиппова Г. Г. Психология материнства. - М.: Изд-во Института Психотерапии, 2002. - 240 с.
10. Ушинський К. Д. Про народність в громадському вихованні // Вибрані пед. твори. в 2-х томах. - Т. 1. - К.: Рад. Школа, 1983. - С. 43-103.
11. Ушинський К. Д. Проект учительської семінарії // Вибрані пед. твори. в 2-х томах. - Т. 1. - К.: Рад. Школа, 1983. - С. 31-55.
12. Русова С. Ф. Нова школа // Вибрані пед. твори. - К.: Освіта, 1996. - С. 207-218.
13. Русова С. Ф. Націоналізація школи // Вибрані пед. твори. - К.: Освіта, 1996. - С.293-297.
14. Ващенко Г. Г. Виховний ідеал. - Полтава, 1994. - 191 с.
15. Блонский П. П. Очерки детской сексуальности // Избр. пед. и псих. Про-изведения. - Т. 1. - М.: Педагогіка, 1979. - С. 202-277.
16. Макаренко А. С. Педагогические сочинения в восьми томах. - М.: Педа-гогіка, 1985.
17. Кон И. С. Сексуальная культура в России: клубничка на березке. - М., 1997. - 300 с.
18. Колбановский В. Н. О половом воспитании подрастающего поколения // Советская педагогика. - 1964. - № 3. - С. 27-32.
19. Сухомлинський В. О. Вибрані твори в п'яти томах. - К.: Рад. Школа, 1976-1978.
20. Бовуар С. Второй пол. - СПб: Питер, 1997. - 218 с.
21. Кравець В. П. Теорія і практика дошлюбної підготовки молоді. - К.: Ки-ївська правда, 2000. - 688 с.
22. Мани Дж., Такер П. Ориентация // Сексология (хрестоматия). - СПб: Питер, 2001. - 512 с.
23. Вейнингер О. Пол и характер. - М.: Латард, 1997. - 358 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...