WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Ґендерні особливості статевого дозрівання та психосексуального розвитку особистості - Реферат

Ґендерні особливості статевого дозрівання та психосексуального розвитку особистості - Реферат

ніхто не пояснить їй, що вона помиляється, вона може вирішити, що ніколи не подорослішає.
3. Дівчинка-акселератка, яка раніше за інших входить у пору зрілості. Здавалося б, що в даному випадку ситуація дає переваги і створює емоційний комфорт. Але якщо врахувати, що дівчата і так випереджають хлопчиків у фізичному розвитку, то стає зрозуміло, що така дівчина-акселератка самотня серед своїх однолітків, у яких ще немає таких проблем, що хвилюють її. Водночас до спілкування з більш дорослими вона ще не готова. Якщо дівчина не отримує відповідної допомоги, виникають серйозні психологічні проблеми або передчасно дорослі форми поведінки як засіб розв'язання цих проблем.
4. Хлопець-акселерат. На відміну від дівчини-акселератки на його боці значні переваги в середовищі своїх ровесників. Він стає фізично сильним саме тоді, коли його однолітки починають цінувати фізичну силу. Зростає його впевненість у собі в міру досягнення успіхів у спорті, а також завдяки популярності серед оточуючих. Ранній статевий розвиток ставить його в рівні умови з дівчатами свого класу, яких також хвилює сексуальність. Стійкість емоційної сфери, впевненість у собі, визнання з боку оточуючих відрізняють таких підлітків.
"Почуття дорослості" у дівчаток і хлопчиків визначається відчуттям підлітком себе людиною певної статі і прагненням відповідати їй у майбутньому, формувати в собі риси та якості справжньої, а не удаваної, жіночності чи мужності. Ознаками зрілого почуття дорослості є не лише бажання ставати дедалі дорослішою, психофізично, соціально й духовно зрілою особистістю. Це і відповідність сформованим уявленням та орієнтирам власної поведінки, особливостей побудови взаємин з довколишніми. Від виховних впливів і передбачень педагогів залежатиме гармонійне дорослішання хлопчиків і дівчаток, становлення психології особистісно зрілих чоловіків і жінок.
До важких психологічних криз може призвести невпевненість і сумніви підлітків, пов'язані зі становленням власної сексуальності. В них часто немає чітких уявлень про сексуальність і сексуальну поведінку або ж вони відчувають тиск соціальних норм щодо сексуальних досягнень. Ці переживання виражаються в побоюванні невідповідності свого сексуального розвитку віковій нормі. Сумніви підлітків обертаються навколо численних питань: "Чи не перевершують мене однолітки у статевому розвитку? Чи викликаю я інтерес у представників іншої статі? Чи немає у мене нетрадиційних сексуальних нахилів? Чи не зашкодить мені мастурбація? А може пора спробувати справжнього сексу?".
Скільки б суперечностей підліткового віку не виділяли вчені, всі сходяться на тому, що це вік соціалізації (вростання в світ людської і в т. ч. ґендерної культури та суспільних цінностей) та індивідуалізації, тобто відкриття й утвердження свого унікального і неповторного "Я".
У старшому шкільному віці відбувається остаточне формування статевої системи. У юнаків цей період проходить набагато бурхливіше, ніж у дівчат, і у психофізіологічному плані характеризується своєрідною гіперсексуальністю - статевою збудливістю, різким зростанням еротичних інтересів і фантазій, потягом до осіб протилежної статі і підвищеною закохуваністю. Цей період є завершальним у первинній соціалізації, громадському становленні особистості, її соціальному самовизначенні, активному залученні до суспільного життя, формуванні духовних цінностей. Однак юнацький вік не менше, ніж підлітковий, вражає поєднанням суперечливих рис характеру: прагненням стати здоровим і бравадою відносно до здоров'я, бажанням взнати думку батьків про свій зовнішній вигляд і відмовою залежати від їх суджень.
Глибшим змістом наповнюється спілкування та емоційне життя юнаків. Для них характерне сильніше, ніж у підлітків, бажання автономії у стосунках з дорослими. У ранній юності частіше, ніж на попередніх вікових етапах, проявляється потреба в самотності. Дослідження В. Мудрика [31] показали, що цю потребу реалізують 75 % юнаків і 83 % дівчат. Більше половини дівчат і близько 45 % юнаків усвідомлюють наявність у себе цієї потреби. Частина старшокласників (до 20 % юнаків і 3 % дівчат) вважають самоту як найсприятливіший для них вид вільного проведення часу. Діяльність на самоті може бути як предметною (читання, конструювання тощо), так і комунікативною. Остання виникає у разі небажання юнака чи дівчини спілкуватися з можливими реальними партнерами, а є прагнення спілкуватися на самоті з якимось уявним ідеальним партнером чи власним Я (сьогодні цьому сприяє комп'ютер та Інтернет). Наявність потреби в самоті в юнацькому віці - норма. Відсутність цієї потреби свідчить про те, що особистість розвивається недостатньо інтенсивно для свого віку. Якщо ж ця потреба є нав'язливою ? це теж тривожний симптом.
Література:
1. Зайцев А. Г., Зайцев Г. К. Педагогика счастья (Валеология семьи). - СПб: Союз, 2002. - 320 с.
2. Хубер Д. Теория гендерной стратификации // Антология гендерной теории. - Минск: Пропилен, 2000.
3. Коменский Я. А. Великая дидактика // Коменский Я. А. Локк Д., Руссо Ж. Ж., Песталоцци И. Г. Педагогическое наследие. - М.: Педагогика, 1987. - 450 с.
4. Гельвецій К. А. Про людину, її розумові здібності та її виховання // Хрестоматия по истории зарубежной педагогики. - М., 1971. - 420 с.
5. Руссо Ж. Ж. Эмиль, или О воспитании // Коменский Я.А., Локк Д., Руссо Ж. Ж., Песталоцци И. Г. Педагогическое наследие. - М.: Педагогика, 1987. - 450 с.
6. Педагогические идеи Роберта Оуэна. - М., 1940. - 260 с.
7. Даденков М. Ф. Історія педагогіки. - К., 1947. - С. 129.
8. Кравець В. П. Історія української школи і педагогіки. - Тернопіль: Тернопіль, 1994. - 358 с.
9. Филиппова Г. Г. Психология материнства. - М.: Изд-во Института Психотерапии, 2002. - 240 с.
10. Ушинський К. Д. Про народність в громадському вихованні // Вибрані пед. твори. в 2-х томах. - Т. 1. - К.: Рад. Школа, 1983. - С. 43-103.
11. Ушинський К. Д. Проект учительської семінарії // Вибрані пед. твори. в 2-х томах. - Т. 1. - К.: Рад. Школа, 1983. - С. 31-55.
12. Русова С. Ф. Нова школа // Вибрані пед. твори. - К.: Освіта, 1996. - С. 207-218.
13. Русова С. Ф. Націоналізація школи // Вибрані пед. твори. - К.: Освіта, 1996. - С.293-297.
14. Ващенко Г. Г. Виховний ідеал. -Полтава, 1994. - 191 с.
15. Блонский П. П. Очерки детской сексуальности // Избр. пед. и псих. Про-изведения. - Т. 1. - М.: Педагогіка, 1979. - С. 202-277.
16. Макаренко А. С. Педагогические сочинения в восьми томах. - М.: Педа-гогіка, 1985.
17. Кон И. С. Сексуальная культура в России: клубничка на березке. - М., 1997. - 300 с.
18. Колбановский В. Н. О половом воспитании подрастающего поколения // Советская педагогика. - 1964. - № 3. - С. 27-32.
19. Сухомлинський В. О. Вибрані твори в п'яти томах. - К.: Рад. Школа, 1976-1978.
20. Бовуар С. Второй пол. - СПб: Питер, 1997. - 218 с.
21. Кравець В. П. Теорія і практика дошлюбної підготовки молоді. - К.: Ки-ївська правда, 2000. - 688 с.
22. Мани Дж., Такер П. Ориентация // Сексология (хрестоматия). - СПб: Питер, 2001. - 512 с.
23. Вейнингер О. Пол и характер. - М.: Латард, 1997. - 358 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...