WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Ґендерні особливості статевого дозрівання та психосексуального розвитку особистості - Реферат

Ґендерні особливості статевого дозрівання та психосексуального розвитку особистості - Реферат

жінками. В той же час вони відчувають невпевненість стосовно пов'язаних з цим статусом ролей і функцій. Багато часу підлітки проводять перед дзеркалом, за допомогою якого "створюють портрет самого себе", вивчають різні вирази обличчя. Дзеркало для підлітка може значити значно більше, ніж цікава книга. Якщо раніше контур "образу - Я" формувався в загальних рисах: руки, ноги, голова, то тепер ретельно вимальовуються деталі: очі, вуха, рот, колір обличчя, тіні, вії, волосся, посмішка, вирази обличчя тощо. Йде пошук свого обличчя і в цих пошуках проходить не один день, тиждень, місяць.
У підлітковому віці людина частіше, ніж у будь-якому іншому, стає жертвою синдрому дисморфофобії (марення власною неповноцінністю). Можна виділити такі основні ознаки дисморфофобії:
- активне невдоволення своєю зовнішністю. Порушення оцінки власної зовнішності найчастіше пов'язані: з істинною чи удаваною потворністю обличчя (наприклад, надто довгий ніс, асиметричні риси, вугрі, шрами); з розмірами тіла (зріст, вага, диспропорції, криві чи тонкі ноги, великі сідниці); з викривленнями хребта, обмеженнями рухливості, аномаліями ходи. У зв'язку з проявами невдоволення своєю зовнішністю багато школярів соромляться роздягатись у присутності інших і тому неохоче відвідують заняття фізкультурою. До речі, дівчата-підлітки, що вважають себе зовнішньо малопривабливими, негативно оцінюють й інші сторони свого "Я". Хлопці можуть негативно оцінювати свою зовнішність і при цьому високо цінувати свої інтелектуальні і соціальні якості;
- звинувачення своєї зовнішності в усіх гріхах і особливо в усіх своїх неприємностях;
- перенесення своїх психологічних проблем (невміння спілкуватися, обирати партнера і т. п.) на тілесність;
- переконання, що варто лише змінити "до кращого" свою зовнішність - як тут же до кращого зміниться й життя;
- нав'язлива ідея зміни зовнішності шляхом пластичної операції (зміна форми носа, вух тощо);
- зловживання дієтами і надмірними фізичними навантаженнями тощо.
Період статевого дозрівання виявляє ще одну відмінність у розвитку чоловічого і жіночого організму. Як у дівчаток, так і у хлопчиків під впливом гормона гіпофізу фоллітропіна починає розвиватися молочна залоза. Однак для остаточного розвитку молочних залоз необхідний спільний вплив фоллітропіну і жіночих статевих гормонів. Тому у дівчат такий розвиток відбувається, а у хлопчиків, у яких жіночих статевих гормонів мало, а тестостерону, який гальмує розвиток цих залоз, багато, спостерігається зворотній розвиток молочних залоз.
У період статевого дозрівання починають проявлятися відмінності між особами чоловічої і жіночої статі в оволосінні. Перша відмінність проявляється у лобковому оволосінні (різна форма), друга - в тому, що в чоловіків волосся починає рости на обличчі, на грудях, спині і ногах. Ці особливості чоловічого оволосіння пов'язані з тим, що під впливом тестостерону пушкове волосся перетворюється на довге. У зрілому віці відмінність в оволосінні полягає в тому, що багато чоловіків лисіють, а серед жінок таких немає.
Велика увага приділяється менструаціям, які є показником статевої зрілості. Драматизм початку менструацій для дівчат пов'язаний, по-перше, з новими фізичними відчуттями, а, по-друге, з усвідомленням сексуальної зрілості, перетворення в жінку, появи здатності до народження дітей. Ставлення до менархе, як до нового сексуального статусу, двоїсте чи навіть негативне, оскільки тягне за собою необхідність обмежень у повсякденному житті і побоювання вагітності. Ще в 20-ті роки ХХ ст. радянський дослідник С. Голосовкер, вивчивши відповіді 500 молодих жінок на питання про враження від перших менструацій, прийшов до висновку: найчастіше відчувають пригніченість, сором, огиду, радість, збудження, страх, тривогу тощо. Він робить висновок: "У більшості випадків поява місячних вражає душевний стан дівчини".
Проведені нами дослідження дають можливість стверджувати, що залежно від готовності дівчини сприйняти себе в ролі еротичного суб'єкту, вона може відчувати сильний дискомфорт або піднесення. Соромливість - досить типова реакція дівчаток на несподіване для них швидке збільшення грудей. Інша культурно-емоційна матриця - почуття гордості, дорослості, почуття соціально-статевої повноцінності. Одягання бюстгальтера - важливий етап адаптації до нового соціостатевого статусу. Не будучи фізіологічно необхідним предметом туалету, він виступає знаком, культурним свідченням належності його носія до числа статевозрілих жінок. Відповідно, психологічна статево-вікова ідентифікація стає найтісніше пов'язаною із символікою бюстгальтера. Таким чином, ставлення дівчини до збільшення її молочних залоз і до можливого носіння бюстгальтера є проблема не психофізіологічна, а культурно-педагогічна.
На відміну від хлопчиків, для яких раннє статеве дозрівання є благом, для дівчаток воно має як позитивні, так і негативні сторони. З одного боку, рано дозріла дівчинка часто відчуває себе привабливішою, популярнішою у старших хлопчиків, з другого боку, випереджуючи однолітків-хлопців у своєму фізичному розвитку на кілька років, вона втрачає контакт з ними. Є чимало хлопчиків у цьому віці, які лише при думці, що вони можуть закохатися чи одружитися (взагалі, а не на конкретній дівчині), з обуренням відкидають цю думку, між тим як найменші дівчатка пристрасно очікують кохання і шлюбу.
Серйозні поправки в оцінку статевих відмінностей вносить акселерація, котра проявляється не тільки в прискоренні процесів росту і статевого дозрівання, але й у більш ранній морфологічній стабілізації. В зв'язку з цим варто вказати на відмінності між "епохальною" акселерацією, яка описує відмінність у поколіннях, і "внутрішньогруповою", яка розглядає осіб з різним рівнем розвитку в рамках одного покоління. Саме наявність ранодозріваючих (акселератів) і пізнодозріваючих (ретардантів) підлітків приводить до появи специфічних психологічних проблем підліткового віку. Факти, узагальнені І. С. Коном [29], свідчать, що і дорослі і ровесники сприймають акселератів як більш, а ретардантів ? як менш дорослих. Більшість лідерів-старшокласників ? акселерати, тоді як ретарданти або інфантильні і демонстративні, або, навпаки, замкнуті.
Джеймс Ч. Добсон [30] вважає, що в зв'язку з цим слід розглянути чотири крайніх варіанти:
1. Хлопчик, статеве дозрівання якого відбувається із запізненням. Цей підліток чудово розуміє, що він залишається дитиною, тоді якйого друзі вже подорослішали. Він не може змагатися з іншими хлопцями, оскільки вони більші і сильніші за нього. Оцінка власної персони в нього катастрофічно падає. Він переживає, побоюється з кимось поділитись своїми проблемами, сумнівами, соромиться з кимось порадитись. Часто, неадекватно оцінюючи свій розвиток і ситуацію, такий підліток намагається продемонструвати всім оточуючим свої "чоловічі" якості, і тим самим стаючи джерелом неприємностей у школі.
2. Дівчинка-ретардантка опиняється в не менш скрутному становищі. Адже, порівнюючи себе зі своїми більш фізично розвиненими ровесницями, вона починає сумніватися в своїй фізичній привабливості, і на цьому ґрунті у неї розвивається почуття власної неповноцінності. І якщо

 
 

Цікаве

Загрузка...