WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Ґендерні особливості статевого дозрівання та психосексуального розвитку особистості - Реферат

Ґендерні особливості статевого дозрівання та психосексуального розвитку особистості - Реферат


Реферат на тему:
Ґендерні особливості статевого дозрівання та психосексуального розвитку особистості
Статевий розвиток - процес формування статевих ознак людини, що визначають її статеву належність. Статеві ознаки поділяються на первинні і вторинні. До первинних ознак належать: статеві залози (яєчки та яйники), провідні шляхи (насіннепроводи і яйцеводи), матка; копулятивні органи (пеніс, піхва). До вторинних ознак відповідно: особливості пропорцій тіла; ступінь розвитку молочних залоз; характер оволосіння, тембр голосу. Вторинні статеві ознаки з'являються на певному етапі розвитку організму і свідчать про досягнення ним здатності до здійснення репродуктивної функції. Цей період, коли статевий розвиток дитини різко прискорюється, називається періодом статевого дозрівання. Впродовж нього людина досягає найбільшого вираження своєї біологічної належності до чоловічої чи жіночої статі, у неї формується репродуктивна функція: відбувається підвищення активності нервових центрів; підвищується активність гіпоталамусу і гіпофізу (тестостерон, естроген, прогестерон); підвищуєтся активність статевих залоз, структурно змінюється статева система, з'являється лібідо (статевий потяг), відбувається перебудова діяльності окремих органів і систем організму - дихальної, серцево-судинної, травної, нервової, ендокринної.
Д. В. Колесов і Н. Б. Сельверова (1978) виділяють п'ять стадій статевого розвитку. Перша стадія - дитинство (інфантилізм); для неї характерний повільний, практично непомітний розвиток репродуктивної системи при поступовому, але неухильному соматичному розвитку організму. Першою ознакою початку статевого дозрівання дівчаток є округлення стегон і сідниць. Стадія завершується у 8-10 років. У хлопчиків ця стадія триваліша (до 10-13 років) і за рахунок тривалості впливу соматотропіну прискорений темп росту зберігається довше.
Друга стадія - гіпофізарна. Вона відповідає початку статевого дозрівання і починається у дівчат з 9-10 років, у хлопчиків - з 10-13 років. Спостерігається різка активація гіпофізу. Посилення секреції соматотропіну більш виражено у дівчаток, у хлопчиків він лише починається. В обох статей інтенсивно виділяється фоллітропін, що приводить у хлопчиків до швидкого збільшення розмірів тестикул (яєчок), а в дівчат телархе (молочних залоз). Продовжується активація функції наднирників, надниркові андрогени можуть приводити до початку оволосіння геніталій; можливе невелике збільшення зовнішніх статевих органів. Стадія завершується, зазвичай, у дівчаток у 9-12 років, у хлопчиків у 12-14 років.
Третя стадія - активізація гонад (починається у дівчаток у 9-12 р., у хлопчиків - у 12-14 років). Вона характеризується тим, що під впливом статевих гормонів настає активізація інкреторної діяльності гонад, що супроводжується у дітей обох статей ростом геніталій і прогресуючим оволосінням на лобку. Ця стадія проявляється у хлопчиків інтенсивним прискоренням росту в результаті впливу андрогенів і соматотропіну. У хлопчиків гіпоталамус починає продукувати гормони, що стимулюють яєчки до виділення сперми, а також чоловічого гормону - тестостерону, який відповідає за формування вторинних статевих ознак. У дівчаток продукування жіночих статевих гормонів - естрогенів, що виробляються фолікулами яєчників, плацентою та частково корою надниркових залоз, спричинює ріст грудних залоз, оволосіння, підготовку репродуктивної системи до вагітності, забезпечує вихід яйцеклітини до статевих шляхів і можливість її запліднення після овуляції, викликає структурні зміни статевої системи.
Розрізняють два види жіночих гормонів: естроген (гормон жіночості) і прогестерон (гормон материнства). Гормон жіночості є активнішим у першій частині циклу, а досягає вершини під час овуляції. А гормон материнства стає активнішим під час другої частини циклу. Він готує жіночий організм до можливого зачаття дитини та пов'язаного з цим процесу лактації, сприяє зростанню грудних залоз.
Четверта стадія - прояв максимального стероїдогенезу. Наростає до максимального рівня виділення андрогенів та естрогенів. У хлопчиків рівень соматотропіну залишається високим, у дівчаток проявляється тенденція до зниження його концентрації. Тому темпи росту у хлопчиків максимальні, а в дівчаток - знижуються. Ця стадія починається у дівчаток в 10-13 років, а у хлопчиків - у 12-16 років.
П'ята стадія - остаточне формування статевої системи. На цій стадії у дівчат з'являється менархе, у 90 % спостерігається зупинка росту внаслідок закриття епіфізарних зон і зниження концентрації соматотропіну до рівня зрілих жінок. Завершенням стадії у дівчат вважають закріплення овуляторних циклів і регул. Стадія починається в дівчаток у 11-14 років і завершується до 15-17 років повним дозріванням. В юнаків на цій стадії завершується формування вторинних статевих ознак (адамове яблуко, оволосіння обличчя). Розвиток вторинних статевих ознак запускається центральною нервовою системою і контролюється значно збільшеною кількістю циркулюючих андрогенів чи естрогенів; наявність адекватної кількості естрогенів визначає такі специфічні жіночі функції, як менструальний цикл, вагітність і лактація. Сперматогенез досягає повного розвитку. Починається ця стадія в юнаків у 15-17 років і завершується формуванням зрілого чоловіка до 17-19 років [27].
Причинами затримки статевого розвитку можуть бути:
1. Церебральні порушення органічного характеру.
2. Часті стреси (конфлікти в сім'ї, школі, емоційні перевантаження), психози, неврози.
3. Знижена маса тіла.
4. Порушення функції гіпоталамічних структур, що регулюють репродуктивну систему і процес статевого розвитку, що виникає після таких розповсюджених захворювань, як тонзиліт, часті респіраторні вірусні інфекції.
5. Уповільнення "дорослішання центрів", які продукують гонадотропні гормони, що відмічаються у дівчат, які активно займаються спортом чи піддаються значним фізичним навантаженням.
Паралельно зі статевим дозріванням відбувається психосексуальний розвиток особистості. Психосексуальний розвиток дитини - розвиток комплексу властивостей і якостей, що характеризують статеву належність людини з точки зору її поведінки, дозрівання здатності кохати, створити в майбутньому власну сім'ю, народити і виховати дітей, а також спілкуватися з людьми, враховуючи їх статеву належність.
Психосексуальний розвиток - один з аспектів онтогенезу, тісно пов'язаний із загальним біологічним розвитком організму, особливо зі статевим дозріванням і подальшою зміною статевої функції. У зв'язку з цим увагу дослідників приваблюють такі природні віхи, як стадії пубертату, вік і особливості менархе та ойгархе, вікова динаміка гормональних процесів і сексуальної активності дорослих, фактори, пов'язані з дітонародженням і т. д. Разом з тим психосексуальний розвиток - результат статевої соціалізації, в процесі якої індивід засвоює певну статеву роль і правила сексуальної поведінки. Вирішальне значення тут мають соціальні фактори: структура діяльностііндивіда, його взаємини зі значущими людьми, норми статевої моралі, вік і типові форми раннього сексуального експериментування, нормативне визначення подружніх ролей тощо.
Виділяють

 
 

Цікаве

Загрузка...