WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Ґендерні аспекти формування усвідомленого батьківства - Реферат

Ґендерні аспекти формування усвідомленого батьківства - Реферат

тощо.
Проведене дослідження мотивації вагітності і пологів встановило хибність навіяної офіційною мораллю думки про священний обов'язок материнства. Моніторинг стосувався обширної групи вагітних жінок різних соціальних груп. Результати дослідження у таблиці 10.
Таблиця 10
Результати моніторингу мотивації вагітності і пологів
№ з/п Мотив вагітності і пологів К-сть респондентів, які дотримуються даного мотиву (%)
1. Заради дитини 6
2. Заради коханого 3
3. Заради відповідності соціальним очікуванням 24
4. Заради протесту, на зло батькам і дорослим 12
5. Заради збереження відносин, коли дитина стає останнім доказом для партнера, який хоче залишити жінку 16
6. Заради можливості почати життя "по-новому" (мотив, характерний зазвичай, для жінок з "цікавим" минулим, які таким чином хочуть очиститися від гріхів) 8
7. Заради збереження власного здоров'я (побоювання аборту) 26
8. Заради втечі від самотності 5
Усе це дійсно дає підстави припустити, що материнство не є повністю забезпечене вродженими механізмами.
Прагнення до материнства і батьківства не можна зводити ні до біологічного потягу, ні до наслідування соціокультурним нормам. Тут можна говорити про взаємодію цих чинників і психологічно-духовну потребу. К. Обухівський (1972) вважає, що потреба в дітях є невід'ємним атрибутом задоволення потреби в пошуках сенсу життя, що найбільш властиве жінкам.
Сьогодні часто мова йде про так званий чоловічий супровід вагітності. У зв'язку з цим чоловікові-майбутньому батькові необхідно багато чого знати і в своїй поведінці дотримуватись окремих правил, що існували у древніх культурах, справедливість яких сьогодні підтверджена науковими дослідженнями:
1. Не можна відмовляти вагітній у її проханнях, якими б вони не були. Варто задовольняти всі її бажання і забаганки в їжі, підгодовувати її кращими продуктами, а також потурати її фантазіям і забаганкам. Таким чином, створюються оптимальні умови для розвитку майбутньої дитини.
2. Не можна ображати і сварити вагітну, влаштовувати в її присутності сварки. Лише атмосфера доброзичливості і чуйності сприяє розвиткові позитивних рис характеру і міцного здоров'я.
3. Необхідно оберігати вагітну від усього, що могло б її налякати і неприємно вразити. Навколо неї необхідно створити затишну обстановку - важливу умову народження здорового і красивого малюка.
4. Необхідно оберігати вагітну від важкої роботи, пов'язаної з піднесенням вантажів, роботою за комп'ютером, на хімічному виробництві тощо; уникати ситуації, де є ризик падіння, травм тощо.
5. Необхідно охороняти дружину від інфекцій і можливих хвороб, оскільки це не проходить безслідно для дитини.
6. Забороняти, якщо в цьому є потреба, палити вагітній дружині, вживати алкоголь.
Важливе значення для створення комфортного психологічного клімату навколо вагітної має те, як молодий чоловік сприйме саме повідомлення про наступну сімейну подію: зрадіє чи ні, стане враховувати її, складаючи плани на майбутнє (відпустка, дозвілля), чи буде робити вигляд, що нічого й не сталось. Між тим хорошому настрою майбутній матері багато в чому сприяє саме усвідомлення того, що не лише в її житті відбулись дуже серйозні зміни, але і в житті чоловіка, їх сім'ї загалом, що майбутнє народження дитини не роз'єднує, а, навпаки, ще тісніше зміцнює їх союз. Юні чоловіки погано уявляють собі, що жінки переносять вагітність по-різному, окремі - з серйозними хворобливими відчуттями, а втомлюваність, нудота, підвищена нервозність, образливість, сльози через дрібниці, дратівливість - таке трапляється часто. Багатьох чоловіків пригнічує і виводить із себе постійна зміна настроїв вагітної. Плаксивість, невдоволення, меланхолія, безпідставна дратівливість - усе це важко переживається. Але тут важливо проявити терпеливість і доброзичливість, заспокоюючи себе тим, що це не назавжди, а лише на дев'ять місяців. Варто поговорити з нею, "підставити своє плече", даючи їй виплакатися, заспокоїти, переконати в тому, що все буде добре і для тривоги немає причин.
Цей складний період усі чоловіки переживають по-різному. Хтось перетворюється на буркотливу няньку, постійно нагадуючи, чого не можна їсти, пити, робити. Хтось втрачає сон і апетит у неминучих хвилюваннях: а як усе це пройде, а яким він буде, на що перетвориться подружнє життя. Хтось несподівано відходить від сім'ї, намагаючись з усіх сил не помічати ознак вагітності. А хтось сам перетворюється на "вагітного", тобто "відчуває" у своєму організмі всі ті ж зміни, які відбуваються з організмом дружини.
Внутрішній дискомфорт чоловіки часто відчувають, в основному не через вагітність своєї дружини, а через ті можливі зміни, які чекають їх сім'ю з появою дитини, особливо зміни в зручному, звичному, розміреному ритмі життя, а також зміни кола спілкування. Безсумнівно, що зміни настануть, а час стане строго регламентованим. Зміняться інтереси, тематика розмов. Доведеться багато що планувати. У думках більшості чоловіків домінують неспокій, переляк і невпевненість у власних силах. Найчастіше це такі думки і питання:
1. А чи справді це моя дитина?
2. Чи знаю я, як діяти у випадку початку перейм?
3. Чи зможу я допомогти, коли почнуться пологи і, якщо пологи будуть спільними, чи зможу я її підтримати?
4. Чи не доведеться мені самому приймати пологи?
5. А раптом щось трапиться з дружиною, дитиною?
6. Чи знаю я, як підготувати квартиру для зустрічі матері і дитини?
7. Тепер дружина належить не лише мені.
8. А чи я справлюсь зі своїми функціями батька?
9. Чи зможу я забезпечити свою сім'ю?
Таким чином, почуття майбутнього батька різноманітні і зовнішньо суперечливі: він розуміє свою нову відповідальність, але його егоїзм при цьому страждає; він вдячний дружині і одночасно відчуває ревнощі; він гордий від усвідомлення того, що утвердився як чоловік, але разом з тим йому здається, що він не потрібний дружині; він піклується про здоров'я дружини, але іноді йому хочеться забути, що вона вагітна; поруч з дружиною він ніяковіє, як юнак, але разом з тим відчуває, що дорослішає.
Однак і майбутній матері варто дослухатись до мудрих порад старших. Ще донедавна вся її увага і турботи були зосереджені на чоловікові, а тепер вона - дратівлива, капризна, до чоловіка неуважна. Заради сімейного благополуччя просто необхідно, не дивлячись на погане самопочуття, намагатись подолати дратівливість. У цей час молодому подружжюважливо не лише зберегти хороші стосунки між собою, але й почати турбуватись про свою майбутню дитину. Створити хороші психологічні передумови для народження здорової і спокійної дитини - основне завдання молодого подружжя.
Відповідальне завдання чоловіка - прагнути створити в домі радісний настрій. Посмішка, тиха музика вечорами, готовність розсіяти поганий настрій своєї вагітної дружини - це просто необхідно в період вагітності. У період вагітності чоловік повинен максимально підтримувати свою дружину: частіше робити їй компліменти, демонструвати ніжність, вгадувати її бажання, давати їй час для відпочинку, брати основні турботи по прибиранню житла і приготуванню їжі тощо. Треба бути поруч, брати участь у житті сім'ї. В жодному випадку не можна жартувати з приводу

 
 

Цікаве

Загрузка...