WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Ґендерні аспекти формування усвідомленого батьківства - Реферат

Ґендерні аспекти формування усвідомленого батьківства - Реферат

єдність поколінь, підносять престиж сім'ї як мікроосередку суспільства. Як би не кохали подружжя один одного, вони не можуть бути щасливими, якщо у них немає дітей. Вагітність і пологи потрібні жіночому організму. Відомо, що після пологів жінка ніби розквітає, починає жити повноцінним життям. У цей період жінка сама собою символізує прекрасне. Це краса мадонни - всесвітньої святині. Її м'яке, тихе, спокійне світло мимоволі запалює у чоловіка, батька якийсь новий вогонь у душі, бажання захистити, обігріти її разом з дитиною.
Демографічне виховання повинно передбачати формування правильного ставлення до материнства і батьківства. Материнство поглиблює моральні почуття, посилює почуття до чоловіка-батька її дитини. Жінка-матір більше усвідомлює і переживає свою гідність. Факт материнства взагалі дуже корисно впливає на ступінь дозрілості жінки. Ті жінки, які з тих чи інших причин не могли стати матерями, у порівнянні з матерями, що народили дитину, мають схильність до концентрування уваги на функціонуванні власного тіла з відчуттям його неповноцінності. Окрім цього, у них настає послаблення енергії і погіршення настрою, їм характерний стан неспокою, лякливості, непевності, приглушення чуттєвості.
У зв'язку з вищесказаним важливе значення у виховній роботі набирає формування культу Матері. Любов до матері і повага до жінки мають один корінь. В школі проводять вечори матерів, збори: "Наші мами", шкільні свята "Прославимо жінку-матір!", "Я люблю тебе, мамо!" тощо. В молодших класах розучують вірші про маму, проводять бесіди "Наші мами - героїні" тощо. В школі доцільно обладнати стенди, присвячені Матері "Бережіть ваших матерів", "Без матері немає ні поета, ні героя". В ряді шкіл проводять шкільні свята Матері з підведенням підсумків того, що учні створили своєю працею для матері.
Загальна картина сімейного виховання і всього життя у сім'ї багато в чому визначається тим, як люди уявляють собі батьківство ще до того, як вони реально стали батьками. Батьківство є базовим життєвим призначенням, важливим станом і значною соціально-психологічною функцією кожної людини. В розвинутій формі батьківство включає: ціннісні орієнтації шлюбних партнерів; батьківські установки й очікування; батьківське ставлення; батьківські почуття; батьківські позиції; батьківську відповідальність; стиль сімейного виховання. При цьому варто зазначити, що всі ці компоненти мають три складові - когнітивну, емоційну й поведінкову.
Материнство як індивідуальний феномен вивчене в літературі детальніше, ніж батьківство. Передовсім досліджувалось материнство як забезпечення умов для розвитку дитини (З. Фрейд, К. Хорні, Е. Еріксон та ін). Інший аспект материнства, а саме материнсько-дитяча взаємодія, вивчається в дитячій психології (О. Смирнова, В. Перегуда, Л. Баз, Г. Скобло та ін.). В сучасній психології значне місце відводиться вивченню задоволеності жінки своєю материнською роллю як стадії особистісної і статевої ідентифікації (К. Вітакер, Ф. Хорварт, В. Міллер тощо).
Вивчаючи уявлення учнівської молоді про материнство й батьківство як про комплексний феномен, ми використали відому методику "Незавершене речення". Було встановлено, що старшокласники, які брали участь у дослідженні, погано диференціюють уявлення про материнство й батьківство взагалі та уявлення про своє майбутнє батьківство зокрема. Порівняння уявлень про уявне та реальне материнство й батьківство дають можливість виділити два узагальнених типи уявлень школярів:
1. Уявлення про батьківство як про процес складний, що вимагає затрат сил, енергії, часу й фінансів.
2. Уявлення про батьківство як про процес, що приносить радість, щастя, задоволення і викликає інтерес.
Уявлення про батьківство й материнство юнаків відрізняються від уявлень дівчат, у котрих на перших позиціях фігурують любов (64 %), відповідальність (71,5 %), увага (51 %) і труднощі у вихованні дітей (82 %). Вони говорять також про більшу альтруїстичність батьків у порівнянні з тими, хто не є батьком чи матір'ю. В уявленнях юнаків на перших місцях знаходяться проблеми забезпечення майбутнього дитини (53 %), затрат часу на виховання (47 %) і батьківського авторитету (73 %) тощо.
Почуття відповідальності стосовно майбутньої чи вже народженої дитини в обох шлюбних партнерів далеко не завжди синхронне. Можна констатувати, що чоловіки і жінки в поняття відповідальності вкладають різний зміст. Для чоловіка відповідальність відносно дитини, сім'ї - це передовсім матеріальне забезпечення, тобто створення матеріальних благ, фізичного комфорту сім'ї. Для жінки відповідальність полягає в створенні сприятливої атмосфери в домі, душевного комфорту. Зазвичай, почуття відповідальності раніше з'являється в жінки, позаяк вона значно більше часу проводить з дитиною, ніж чоловік.
У другій половині ХХ ст. почалась дискусія навколо проблеми материнського й батьківського інстинкту. У зв'язку з цим цікавим є висловлювання К. Леонгарда: "Інстинкту, насправді характерного лише для матері, зазвичай, немає навіть у тварин, позаяк самці часто беруть участь у догляді за потомством. Правильно лише те, що цей інстинкт властивий матері більшою мірою, якщо вона правильно проявляє турботу про дітей. Це і є інстинкт догляду..." [53]. Як турботу про нащадків трактує батьківський інстинкт і К. Судаков (1967).
Праці М. Мід (1988) показали, що соціальні установки можуть придушити материнську турботу і прив'язаність, не дивлячись на те, що вони глибоко закладені в біологічних умовах зачаття і виношування дитини. Разом з тим, батьківський інстинкт, на думку Р. Овчарової (2003), менш стійкий, сексуально детермінований і орієнтований головним чином на захист матері і нащадків.
Біологічні основи батьківського почуття значно слабші від материнського, в ньому немає такої вродженості, і тому виникають спочатку не біологічні, а психологічні потяги - допитливість, інтерес, здивування. Біологічні ноти вступають у батьківське почуття пізніше, коли турботи про малюка породжують у батькові почуття спорідненості.
В. А. Раміх виділяє два різновиди материнства: інстинктивне та усвідомлене. Усвідомлене - коли материнство є для жінки обдуманим вчинком, свідомим актом вибору життєвих пріоритетів. Інстинктивне - коли поява дитини значною мірою результат несподіваний і є швидше прикрим, ніж бажаним варіантом розвитку подій для самої жінки [54].
В останні десятиліття не вщухають дискусії навколо проблеми "материнського інстинкту". Одні вчені дотримуються думки, що в основі материнства лежать вроджені механізми, які поріднюють людський вид з тваринами (Р. Геллес, Д. Боулбі), інші ж (Е. Бадінтер) заявляють, що "материнський інстинкт" - міф. На її думку, материнська любов - це поняття, яке не простоеволюціонізує, але наповнюється у різні періоди історії різним змістом. Аналіз історичних фактів дає підтвердження думці Е. Бадінтер:
- відсутність індивідуального батьківства у первісних суспільствах;
- наявність інфантициду (вбивство дітей) у багатьох архаїчних суспільствах;
- принесення дітей у жертву богам;
- наявність інституту "виховництва" (годувальниці, кормильця);
- наявний нині материнський терор щодо дітей;
- відмова від новонародженої дитини; абортивна практика

 
 

Цікаве

Загрузка...