WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Міжпредметні зв’язки у формуванні географічних знань - Реферат

Міжпредметні зв’язки у формуванні географічних знань - Реферат

навчальної урочної і позаурочної роботи з географії реалізуються всі види міжпредметних зв'язків.
3.Як було вище зазначено географія перебуває у тісних зв'язках з різними предметами навчання.
Зв'язок географії з мовою.
Мова вчителя має бути взірцем для учня.
Під час вивчення географії учні знайомляться з багатьма новими термінами, географічною номенклатурою. Вчитель географії повинен стежити за правильністю написання географічних назв, логікою обґрунтування відповіді на запитання, за зв'язним мовленням під час опису географічного об'єкта затиповим планом; розвивати вміння складати план за прочитаним географічним текстом підручника, формулювати запитання до прочитаного, формулювати визначення понять і т.д.
Зв'язок географії з іноземними мовами.
У практиці роботи вчителя часто виникає потреба посилатися на граматичні правила іноземних мов. Особливо це стосується географічних назв, оскільки багато з них мають іноземне походження. Історія походження географічних назв вивчає наука топоніміка.
Користуючись знаннями з англійської мови учні самі можуть проводити топонімічні дослідження. Так, у 7 класі, під час вивчення Північної Америки учням пропонується провести дослідження щодо походження географічних назв материка. Учні зазначають, що острів Гренландія в перекладі з англійської означає "зелена країна, земля"; півострів Флорида "квітучий"; острів Ньюфаундленд - "знов засвоєна земля"; течія Гольфстрім - "течія з затоки"; півострів Каліфорнія - в перекладі з іспанської "розжарена піч"; найвища центральна частина гірського пасма Піренеїв - Маладетта з іспанської означає "прокляття"; Пуерто-Ріко - з іспанської "багатий порт" і т.д.
Дослідження історії походження географічних назв учні можуть проводити самостійно.
Зв'язок географії з математикою.
Прикладів взаємозв'язків географії з математикою можна навести багато. Застосовуючи математичні знання учнів на уроках географії учитель тим самим поглиблює ці знання і використовує їх для ґрунтовного засвоєння географічного матеріалу.
Учні застосовують знання з математики під час:
" визначення відстаней між об'єктами на карті за допомогою масштабу;
" побудова стовпчикових і кругових діаграм;
" побудова графіка температур чи ін.;
" порівняння довжин річок, кількості населення, площі та ін.
Зв'язок географії з літературою.
Використання поезії та прози на уроках географії не є новим у методиці. Застосування поетичного слова на уроках географії може служити засобом для з'ясування окремих ознак уявлення, поняття чи встановлення різних видів зв'язків (причинно-наслідкових, просторових, логіко-змістових та ін.)
Наприклад, під час вивчення теми "Опади" (6 кл.) можна використати вірш Д.Павличко "Впали оси на покоси"
Впали роси на покоси,
Засвітилися навколо
Там дівча бродило босе,
Білу ніжку прокололо
Згинуть роси, як над світом
Сонечко зійде багряне
Крапля крові самоцвітом
У його промінні стане.
Через слова вірша "згинуть роси як над світом сонечко зійде багряне" учні з'ясовують властивість роси випаровуватися.
Найпрозоріше істотні ознаки об'єктів чи процесів природи відображають загадки.
Наприклад,
Намистин очки нові
Ніч згубила у траві.
Вранці сонечко устало -
Намистинки підібрало. (Роса)
Ледь тримтить на вітерку
Стрічка на просторі,
Вузький кінчик у струмку,
А широкий в морі. (Річка)
Шириною широко,
Глибиною глибоко,
День і ніч об берег б'ється
І з нього вода не п'ється,
Тому, що не смачна-
І солона і гірка. (Море)
Під час вивчення теми "Клімат" 6 клас, а саме з'ясування істотних ознак зими - пори року, доцільно використати вірш Я.Коласа "Зима"
Надійшли морози ріки закували
І береза коси інеєм прибрали.
Пухова перина очі убирає
біла скатертина - ні кінця ні краю.
Під серпанком білим трави і листочки,
Річка опішила, не дзюрчать струмочки.
Омертвіли лози, ледь гіллям хитають,
А в полях морози та вітри гуляють.
Зв'язок географії з історією.
Він простежується під час вивчення майже всіх навчальних тем і розділів. Історичні умови необхідні для пояснення багатьох фізико -, економіко - і соціально географічних процесів.
Тема "Земля в космічному просторі" починається з вивчення історії космічних досліджень. Учні можуть самостійно підготувати матеріал про К.Ціолковського, Ю.Кондратюка, С.Корольова, Ю.Гагаріна, Л. Каденюка; підібрати легенди та міфи про утворення назв зірок та сузір'їв зоряного неба - Чумацький шлях, великий і малий ведмідь, Оріон та ін.
У курсі "географія материків і океанів" під час вивчення окремого материка у навчальній програмі є конкретна рекомендація про вивчення історії його дослідження та освоєння. Особлива увага приділяється вивченню історичних даних про життя і діяльність мандрівників і дослідників - Афанасія Нікітіна, Олександра Маккензі, Давіда Лінгвінстона, Миколи Пржевальського, Миколи Миклухо-Маклая, Руала Амундсена, Христофора Колумба та ін.
У 9класі під час вивчення економічної а соціальної географії України обов'язково звертається уага на історію заснування промислових центрів України, промислових підприємств, великих міст.
У 10 класі - історія заснування і розвитку держави, її устрій і т.д.
Зв'язок географії з біологією.
В цією наукою географія має найтісніші зв'язки. У 6 класі під час вивчення тем "Гідросфера" ми розглядаємо живі організми, що її населяють, з'ясовують їх вплив на гідросферу, вивчаємо світовий кругообіг води та участь у ньому рослин. Ознайомлюючись з темою "Атмосфера", ми вивчаємо кругообіг кисню та вуглекислого газу, який видобувається за безпосередньою участі людини, тварин і рослини. Тема "Біосфера" повністю присвячена тваринам і рослинам, що населяють природні зони землі, особливостями їх розміщення на земній кулі.
У 7 класі під час вивчення природних зон світу та окремих материків, а також Світового океану, учні з великим інтересом готують цікаві доповіді про тварин і рослин різних куточків Землі. Ці знання учні застосовують і на уроках біології.
У 8 класі велика увага приділяється вивченню флори і фауни України.
Зв'язок географії з фізикою.
Фізична географія 6 і7 класів передбачає вивчення таких навчальних тем, в яких розкриваються фізичні явища та закони, про які дітям ще не відомо. Так про фізичний стан води,

 
 

Цікаве

Загрузка...