WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Інтерактивні методики викладання основ економіки - Реферат

Інтерактивні методики викладання основ економіки - Реферат

навчального матеріалу і навчити використовувати наукові методи.
Стосовно викладання економіки, заняття, побудоване за методом дослідження, можна проводити як в індуктивній, так і в дедуктивній формі. Дедуктивний хід суджень тут можливий тому, що економіка як дисципліна пропонує ряд уже готових положень і принципів, які можна використати для вирішення проблем. При індуктивному підході учні можуть використати дані для розробки або перевірки раніше висунутих гіпотез про економічні події або умови.
Основними етапами уроку, побудованого за методом дослідження, можуть бути:
а) формулювання завдання дослідження; б) висунення гіпотези; в) систематизація інформації; г) формулювання висновків; д) перевірка раніше висунутих або визначення нових гіпотез.
Ділова гра - це імітаційний процес систем, явищ і процесів, тобто процес аналізу, оцінки, вироблення і прийняття рішення для конкретної навчальної ситуації в умовах, максимально наближених до реальних.
Традиційно назву "ділові ігри" відносять до ігор, які відображають економічні процеси. Перша ділова гра була розроблена у Великобританії ще у 1912 році. Вона була спрямована на вивчення проблеми коливання збуту в умовах жорсткої конкуренції. У вітчизняній педагогіці ділові ігри почали застосовуватись у 30-х роках. Їхні назви і форми дещо відрізнялись від сучасних, але основні концепції у них уже спостерігались. Вони називалися диспетчерськими іграми або організаційно-виробничими випробуваннями і мали багато спільного з військовими іграми на картах.
У 50-х роках в США почали переорієнтовувати ігрові моделі, які використовувались для підготовки постачальників військових частин, на сферу бізнесу, і, зокрема, для навчання учасників конкурентної боротьби й оцінювання їхніх управлінських навичок. Найбільш відомою стала гра американської асоціації управління, створена у 1957 році. Вона поклала початок серії ігор, присвячених загальним проблемам управління.
Однією з найважливіших ознак ділової гри є наявність в ігровому колективі загальної мети. Її досягнення забезпечується певним порядком діяльності та взаємодії учасників гри, підведення їх до однієї мети, вирішення конфліктних ситуацій, що виникають під час проведення гри. Правильне формулювання спільної мети ігрового колективу дозволяє якісно побудувати структуру гри, раціонально сформулювати рольову мету учасників, намітити конфліктні ситуації, які необхідні для активізації ділової гри.
Для ділової гри обов'язкова наявність ролей, які учасники виконують згідно з правилами, встановленими для даної гри. Рольова мета учасникам визначається умовами гри. Для активізації ділової гри до неї вводять додаткову ігрову, рольову мету, яка стимулює певні конфліктні ситуації.
Будь-які ігри передбачають наявність таких основних етапів.
1. Вступна частина (мета гри).
2. Підготовча частина (правила гри).
3. Визначення ролей і ресурсів для кожної ролі.
4. Проведення ділової гри.
5. Аналіз результатів, підбиття підсумків гри.
Обов'язковими елементами ділової гри мають бути: об'єкт імітації, мета і завдання гри, галузь застосування, суть проблемної (конфліктної) ситуації, комплект ролей та функцій гравців, правила й умови гри, система ігрових оцінок.
Наведемо приклад організації і проведення ділової гри "Ринок пшениці" на уроці "Взаємодія попиту і пропозиції", запропонованої авторами Л.П. Крупська і інші.
З цією метою доцільно поділити учнів класу на дві одинакові за кількістю групи: продавці та покупці.
Кожен учень під час всієї гри виконує одну й ту саму роль (продавця або покупця). Всім продавцям і покупцям видаються картки різних кольорів. Учень має здійснити операцію з контрагентом за умовою, відображеною на картці. Наприклад, якщо продавець має картку, у якій сказано, що він повинен продати пшеницю не нижче, ніж по 4,9 $, то він може продавати по 4,9 $; 5,0 $; 5,1 $ тощо.
Якщо покупець має картку, у якій сказано, що він повинен купити пшеницю не дорожче, ніж за 4,9 $, тоді він змушений шукати того продавця, котрий продасть йому за 4,9 $; 4,8 $; 4,7 $ тощо.
Учитель організовує перший раунд гри, в якому кожен учень має здійснити першу угоду і занотувати дані у свою облікову картку. Після цього підходить до вчителя і замінює цю картку на нову того самого зразка (покупець-продавець). Далі він проводить другу угоду, щоразу замінюючи картку, здійснюючи якнайбільше угод упродовж раунду (10 хвилин). Аналогічно можна провести другий раунд. Після кожного раунду вчитель проводить підсумки, відзначає найудаліших продавців і покупців.
З метою визначення рівноважної ціни на умовному ринку вчитель організовує третій раунд. Для цього під час гри він заповнює облікову відомість класу, занотувати кількість угод. При цьому робить позначку вертикальною рискою кожної угоди за певною ціною. Для полегшення цієї роботи вчитель пропонує учням, щоб вони під час зміни картки голосно називали ціну здійсненої угоди. У цьому раунді особистий рахунок не потрібний. Після закінчення раунду вчитель визначає ціну, за якою здійснено найбільшу кількість угод. Це і є фактична рівноважна ціна.
Наступним етапом уроку має бути теоретичне визначення рівноважної ціни. Для цього доцільно розглянути схему карток продавців і покупців, яканаводиться у таблиці 3.
Таблиця 3
Картки продавців Картки покупців
ціна продажу, $ Кількість карток ціна покупки, $ Кількість карток
3,50 4 3,50 2
3,70 6 3,70 2
3,90 6 3,90 2
4,10 4 4,10 2
4,30 4 4,30 4
4,50 2 4,50 4
4,70 2 4,70 4
4,90 2 4,90 4
5,10 2 5,10 4
5,30 4
За цими умовами кожен учень має скласти шкали попиту і пропозиції, а також побудувати графіки попиту і пропозиції. Точка перетину графіків засвідчить теоретичне значення ціни рівноваги. Теоретично розраховані і практично отримані ціни рівноваги збіжаться. Теоретичний розрахунок наведений у таблиці 4.
Таблиця 4
Шкала пропозиції Шкала попиту
ціна (Р), $ кількість (Q), бушелів ціна (Р), $ кількість (Q), бушелів
3,50 40 5,30 40
3,70 100 5,10 80
3,90 160 4,90 120
4,10 200 4,70 160
4,30 240 4,50 200
4,50 260 4,30 240
4,70 280 4,10 260
4,90 300 3,90 280
5,10 320 3,70 300
- - 3,50 320
Рівноважна ціна визначається рівнянням: QD = QS = 240. При цьому
Р = 4,30.
На закінчення вчитель визначає переможців (покупців або продавців) гри. Якщо кількість угод за ціною, вище рівноважної, перевищує кількість угод за ціною, нижче рівноважної, тоді перемогли продавці. У противному разі переможцями виявляться покупці.
Для більш повної уяви про організацію і проведення ділової гри доцільно ознайомитись із додатком до гри "Ринок пшениці" (гра розроблена й запропонована для викладання в Україні Національною Радою з економічної освіти США).
ІНСТРУКЦІЯ
1. Кожен покупець матиме лише одне замовлення, тобто єдину змогу щось купити в кожний окремий момент часу. В цьому замовленні зазначено: "Ви можете купити 10 бушелів пшениці, заплативши якомога меншу ціну. Якщо ви заплатите більше ____ за бушель або загальна сума більша, ніж ____, ви втрачаєте гроші". Точна ціна і загальна сума записані у вашому замовленні. Не показуйте ціни іншим учасникам. Записуйте ціну у вашу облікову картку. Впродовж ігрового раунду намагайтесь купувати за найнижчою ціною. В разі необхідності ви можете купувати пшеницю за ціною, вищою за вказану у вашій картці покупця. Щойно ви купили пшеницю, запишіть цю угоду в свою облікову картку. Після цього, згідно із порядком, поверніть свої картки покупця й отримайте інше замовлення на купівлю. Якщо впродовж раунду ви не купили пшениці, поверніть ваше замовлення на купівлю наприкінці раунду.
2. Кожен продавець матиме лише одне замовлення на продаж у кожний окремий момент часу, в якому зазначено:
"Ви

 
 

Цікаве

Загрузка...