WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Заохочення і покарання. Хочу, можна, не можна, потрібно. - Реферат

Заохочення і покарання. Хочу, можна, не можна, потрібно. - Реферат

егоїзм.
Як же вберегти дитячу душу від егоїзму?
(Думки, виступи батьків).
Вчитель. Основні ліки від егоїзму - навчити дитину керувати своїми бажаннями. Виховна робота в цьому напрямку повинна початися в сім'ї з того часу, як тільки дитина зрозуміє, що вона живе серед людей і що у кожної людини є свої бажання, які вона прагне вдовольнити. Тому, дорогі батьки, ви повинні засвоїти одну істину: щоб діти поважали людей, необхідна перш за все повага людських бажань, інтересів, прагнень.
Ось життєва ситуація. Біля школи ростуть квіти. Десятки раз кожен з дітей проходив біля цих квітів. Хочеться зірвати, щоб помилуватися ними і отримати насолоду. Але що було б, якби кожен робив так, як йому хочеться? Тому варто запам'ятати, що бажання дитини - це швидкий птах на ім'я "хочу", який, літаючи в блакитному небі, обов'язково зустрінеться з іншим: "не можна". І в більшості випадків буває так, що птах, якого дитина випускає, повинен повернутися назад, у гніздо.
Орієнтуватися в цій складній системі - хочу, не можна,можна, потрібно - це уміння вимагати від дитини великої сердечної чутливості до духовного світу інших людей, до гармонії узгодженого життя. А дитина повинна бути сама в певній мірі творцем цієї гармонії - ось так потрібно вводити дитину у світ пізнання розумом і серцем.
У тісному зв'язку з попередженням егоїзму знаходиться охорона чистоти дитячої душі від зла, ім'я якому - байдужість. Це одна з граней егоїзму. Виростає паросток байдужості з того маленького зернятка, в зародку якого лежить повчання матері - батька: "Думай і піклуйся про себе, а до інших тобі діла немає".
Байдужість - це ягідки, які визрівають на квітах егоїзму. У байдужої людини в душі немає ніяких ідеалів. Вона може стати зрадником, сьогодні вона буде топтати в болото те, перед чим вчора схиляла голову. Байдужість - рідна сестра безсердечності, бездушності. Тому слід пригадати таку бувальщину. Вузькою стежкою йшли два подорожніх. З однієї сторони стежки було синє море, з іншої - стояли сиві гори.
Йшли подорожні довго. Вони шукали Красу. Один з них був Людиною з Гарячим Серцем, а інший - Людиною з Холодним Серцем.
Людина з Гарячим Серцем поглянула на море і очі її стали лагідними. Вона сказала:
- Яке воно сильне, могутнє і вічне - море. А Людина з Холодним Серцем сказала:
- Так багато води.
Підійшли подорожні до сірого каменю. У Людини з Гарячим Серцем радісно стало на серці.
- Дивись, яка прекрасна квітка. Так це ж і є та Краса, яку ми шукаємо!
- Де ти бачиш квітку? - здивувалась Людина з Холодним Серцем. - Це ж сірий камінь. Ось і тріщина в ньому, ось і пилюкою вкритий він, камінь...
- Так, камінь, але там, всередині, квітка троянди, - запротестувала Людина з Гарячим Серцем. - Потрібно тільки добратися, звільнити її з кам'яного полону.
Людина з Гарячим Серцем багато днів різала сірий камінь. А Людина з Холодним Серцем сиділа на березі і з сумом дивилась на море.
Нарешті із середини каменю з'явилась квітка дивовижної краси. Здавалось, цілий світ раптом притих, вдивляючись у Красу, яку звільнила людина з кам'яного полону.
Навіть гори піднялися вище. Навіть хвилі морські притихли, і безмежне море стало як дзеркало.
Тільки Людина з Холодним Серцем була байдужа. Вона торкнулась пальцем чудової квітки, спробувала нігтем і сказала:
- Так, міцний камінчик...
Отже, дорогі батьки ви повинні добитися одного: щоб дитина бачила світ не тільки очима, а й серцем.
Поведінка дитини повинна оцінюватися також вами, шановні батьки. Завдяки вашій оцінці діти краще усвідомлюють правила поведінки та їх виконання. Позитивна оцінка викликає задоволення, що сприяє закріпленню навичок і вмінь дисциплінованості. Діти добре усвідомлюють результати своїх вчинків.
Оцінка дорослих допомагає дитині правильно усвідомити свою поведінку. Адже діти перших класів завжди шукають підтримку своїх дій у дорослих, прагнуть одержувати позитивні оцінки від близьких їм людей, думку яких вони особливо цінують. Одержати похвалу від батьків за свої вчинки стає потребою-дитини, яку вона завжди намагається задовольнити.
Позитивна й негативна оцінки дій дитини уже в перші роки життя допомагають їй правильно орієнтуватися в тому, що погано і чого не слід робити. Позитивна оцінка закріплює хорошу поведінку, робить її звичною, такої поведінки дитина починає прагнути. Ось чому значення за-охочення набагато більше порівняно з покараннями. Ви часто оцінюєте тільки погану поведінку дітей, а добру ніяк не відзначаєте. А тим часом діти молодшого шкільного віку нерідко добре поводять себе тільки заради того, щоб їх похвалили.
Заохочення позитивних вчинків дитини особливо потрібне в тих випадках, коли помітні її зусилля краще поводитися, хоч може це й не зовсім їй вдається.
Проте при вихованні в дітей моральної поведінки нерідко доводиться застосовувати покарання. Наша система виховання допускає такі міри покарання: зауваження, обурення, висловлення незадоволення, позбавлення дитини цікавого для неї, фізичного покарання дітей, яке не тільки не сприяє формуванню моральної поведінки, а навпаки, виховує в дітей небажані риси: брехливість, боязкість, озлобленість тощо.
А потрібно, щоб покарання супроводжувалося почуттям сорому, вини, тоді воно дає виховний ефект. Покаранням, як і заохоченням, слід користуватися вдумливо, залежно від вчинку дитини та умов, за яких стався прикрий випадок.
(Обговорення батьками застосування заохочень і покарань для дітей молодшого шкільного віку).
Вчитель. А закінчити наше засідання за круглим столом хотілося б словами В.О. Сухомлинського. Він писав:
"Не йдіть легким шляхом. Йдіть найважчим! Переборення труднощів возвеличує людину. Знання людей - це особлива людська мудрість, до її досягнення немає уроків у розкладі. Мудрість ця досягається тільки тим, якщо батьки зуміли в дитячій душі поєднати "потрібно" і "важко".

 
 

Цікаве

Загрузка...