WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Заохочення і покарання. Хочу, можна, не можна, потрібно. - Реферат

Заохочення і покарання. Хочу, можна, не можна, потрібно. - Реферат


Реферат на тему:
Заохочення і покарання. Хочу, можна, не можна, потрібно.
Вчитель: Боднарук О.П.
Мета. З'ясувати причини, які спричиняють появі в дітей неуважності, байдужості, черствості, егоїзму.
Обладнання. Виставка літератури з даної теми. Висловлювання видатних людей на дану тему.
"Змарнована" дитина у більшості випадків результат не вродженої розумової або моральної тупості, а педагогічних помилок вихователів.
П.Ф. Лесгафт
Дитяча натура дуже здатна до копіювання, і, будучи залишена сама собі, вона в короткий час може придбати такий розумовий і моральний напрям, що потім найсильніші, найкращі настанови і вимоги честі та обов'язку не в силі вже будуть вигнати дурні навички, які вкоренилися.
M.A. Добролюбов
Форма проведення. Круглий стіл.
Вчитель. Добро виховується добром, а зло - злом: це одна з важливих закономірностей педагогіки, педагогіки щоденного життя, щоденних взаємовідносин між членами наших сімей. Але іноді в житті зустрічаються факти, ситуації, які, на перший погляд, неможливо пояснити ніякими закономірностями.
Для прикладу розглянемо таку ситуацію.
У четвертому класі навчається 24 учні. З них декілька хлопчиків і дівчаток дуже швидко і безпомилково розв'язували задачі. Гордістю вчительки був Михайлик Н. - талановитий хлопчик. Йому не потрібно було навіть записувати умову задачі: прослухавши, він швидко її розв'язував, усно виконуючи всі розрахунки. Безумовно, Михайлик отримував тільки відмінні оцінки. Похвалу, захоплення товаришів і вчительки за блискуче розв'язування задач - все це Михайлик сприймав як обов'язкове.
Був у класі й інший учень - Миколка П. Він добре розв'язував задачі, але працював повільно. Іноді отримував четвірки, але в більшості випадків вчителька ставила хлопчику трійки - дуже вже він повільно працював.
Але одного разу трапилось несподіване. Вчителька продиктувала умову складної задачі. До дошки викликала Миколку. Хлопчик, не поспішаючи, з глибоким розумінням пояснив умову задачі і розв'язав її, виконавши всі розрахунки усно. Клас слухав, затамувавши подих. Вперше за чотири роки навчання вчителька поставила Миколці п'ятірку.
Раптом у класі почувся плач. Учні були дуже здивовані: схилившись на парту, плакав Михайлик. Вчителька зрозуміла, що коїлося в цей час в дитячій душі - її розривала, мучила заздрість. Хлопчик не міг змиритися з тим, що тепер не тільки він відмінник з математики.
Питання для обговорення
1. Як ви вважаєте, звідки "заповзло" це страшне зло в дитяче серце?
2. Де ж ховається небезпека, від якої необхідно оберігати дитячу душу?
(Думки, виступи батьків).
Вчитель. Дійсно, якщо на плодоносній землі не культивується виноград, якщо земля не зрошена потом, то на ній виростає чортополох, хоча чортополох ніхто і не сіє. Так і з людською душею: в роки дитинства її необхідно оберігати від зла утвердженням добра. Тому ви, шановні батьки, повинні дотримуватись одного принципу: постійно оберігати чистоту душі дитини, щоб на плодоносний грунт не потрапило жодне насіння зла.
Звідки ж потрапляє зло в душу дитини? Від чого її потрібно берегти?
(Думки, виступи батьків).
Вчитель. Так, душу дитини потрібно берегти від душевної порожнечі, від такого стану, коли у людини немає нічого за душею, нічого святого. Порожнеча душі - це найстрашніше зло. Людина з порожньою душею позбавлена дорогоцінного щастя - творити добро і протиставляти сили своєї душі злу. Шановні батьки! Берегти душу дитини - це значить піклуватися про те, щоб в душі її міцно утвердились ті святині, які були б для дитини такі ж дорогі, як власне життя, як честь і совість, щастя і ласка сім'ї. Святинями, які потрібно стверджувати в душі дитини, щоб берегти її чистоту, являються:
- віра в добро, віра в те, що людина - творець добра не тільки для себе особисто, а й для інших людей;
- віра у велику, чудодійну силу праці, в те, що працею людина створює свою власну красу;
- віра в самого себе, уміння бачити в собі добро і розум, здатність переживати почуття гордості за самого себе;
- здатність відчувати себе не маленькою пилиною в круговерті долі, а великою творчою силою.
Запам'ятайте! Щоб у дитячій душі не поселилося зло, дитина повинна стверджувати добро - своєю поведінкою, вчинками.
Розглянемо таку ситуацію.
Першокласниця Марійка прийшла із школи додому і побачила: підлога в кімнаті чиста, аж блищить.
- Як в нашому класі після уроків, - сказала Марійка.
- Як це, після уроків? - здивувалася мама. - А під час уроків?
- Ми прибираємо після уроків. Адже комісія приходить після занять і ставить оцінку за чистоту. Навіщо витирати підлогу під час занять?
- Мудрі у вас порядки, - уміхнулась мама.
Але раптом хтось постукав. Мама відчинила двері. У хату увійшла сусідка - стара бабуся Христина. Бабусі дев'яносто дев'ять років, У неї сім синів, три дочки, сорок внуків, сто три правнуки.
Мама низько вклонилась бабусі, взяла її під руку і повела за стіл.
Злякалась Марійка: на вулиці дощ, взуття у бабусі брудне.
Довго сиділа за столом бабуся Христина. Мама пригощала її чаєм.
Коли бабуся пішла додому, Марійка сказала:
- А ми в клас у таких брудних черевиках не пустили б... Підлога ж повинна бути чиста...
- Підлога буде чистою, доню... А душа? - тихо сказала мама.
(Обговорення ситуації з батьками).
Вчитель. Слід відзначити, що душу дитини потрібно берегти також від безсердечного, бездушного ставлення до людини, від тої тупості, з якої виростає ядовитий плід егоїзму: "мені все дозволено; роблю те, що мені подобається; тільки б мені було добре, а до інших мені немає діла".
Ви, як батьки, вже в молодшому шкільному віці дитини повинні закріпити в її свідомості думку про те, що кожна людина - і найменша дитина, і людина зрілого віку, і дідусь на схилі років - мають право на щастя... Але найбільше зло, яке може влаштуватися у дитячій душі -

 
 

Цікаве

Загрузка...