WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика викладання різьби по дереву на уроках художньої праці в середній школі - Курсова робота

Методика викладання різьби по дереву на уроках художньої праці в середній школі - Курсова робота

викладання різьблення та інкрустації на уроках праці ґрунтується на врахуванні інтересу учнів до навчального процесу, оскільки класи формуються тільки з бажаючих вивчати цей вид народного декоративно-вжиткового мистецтва. Прагнення школярів до оволодіння прикладною діяльністю сприяє успішному засвоєнню ними технічних прийомів виконання різьблених мотивів, без знання яких не можна створювати надалі різьблений виріб; окремі мотиви служать для складання з них орнаментальних композицій.
Навчання технічних прийомів різьблення та інкрустації з наростаючою складністю здійснюється у п'ятих-сьомих класах. Вік учнів цих класів характеризується зростанням фізичних і інтелектуальних можливостей, інтенсивним нагромадженням різноманітних знань, прагненням до самостійності, зрілості, творчої праці. Природні дані в них достатньо пластичні і успішно розвиваються в умовах правильного навчання і виховання.
Успіх у роботі залежатьвід застосовуваних методів, раціональне використання яких дозволяє педагогу озброїти учнів міцними знаннями, уміннями і навичками.
Перш ніж розпочати вивчення нового, треба викликати в учнів інтерес, потребу дізнаватися нове. З цією метою перше заняття з дослідним класом проведено в шкільній виставковій кімнаті, де зібрані кращі вироби школярів. У ході огляду вчитель вів бесіду з учнями, щоб з'ясувати, якими знаннями з художньої обробки деревини вони вже володіють.
Майже всі учні правильно називали виставлені вироби (рамки, шпильки, шкатулки, топірці, декоративні тарелі, обкладинки книг-альбомів та ін.), спосіб обробки матеріалу (столярний, токарний) і вид оздоблення (різьблення, інкрустація, поєднання різьби та інкрустації). Подібні вироби вони бачили вдома, в музеї, на виставці. Окремі учні могли розповісти про послідовність створення виробу, оскільки спостерігали процес роботи в майстерні родичів, а деякі з них вже брали в ньому участь. Після огляду експозиції вчитель провів бесіду, під час якої діти поділилися своїми враженнями. Було видно, що школярі виявляють інтерес до народного декоративно-прикладного мистецтва.
У різьбленні та інкрустації, як вже зазначалося, велике значення має матеріал - деревина різних порід. Для того, щоб показати красу дерева в художній обробці, виявити природні якості матеріалу, потрібні знання декоративних і фізичних властивостей деревних порід, що вживаються у різьбленні та інкрустації.
Народні майстри глибоко і тонко відчувають художні особливості матеріалу. Перетворюючи дерево в предмет мистецтва, вони його оживляють, примушують грати всіма властивими йому особливостями.
Отже, навчанню різьбленню та інкрустації передує ознайомлення учнів з різними породами деревини, їх художніми і фізичними властивостями. Розуміння деревини дасть можливість школярам повноцінно виявляти її можливості, щоб досягнути художнього звучання матеріалу. Виявлення природної краси деревини шляхом художньої її обробки і складає основне в майстерності різьблення .
Як сказано вище, деревина, що використовується в різьбленні та інкрустації, повинна мати красиву текстуру, пластичність маси і слабко реагувати на зміни температури. У залежності від складності обробки деревні породи поділяються на тверді (груша, клен, явір, бук), середні (береза, тополя), м'які (липа, осика). Одні породи володіють хорошим природним малюнком волокон, в інших він майже непомітний. При виборі деревини намагаються уникнути недоліків, які негативно впливають на техніку різьблення: переплутане розташування волокон (завилькуватість), гвинтоподібне або спіральне розташування волокон (косошарість), сучки, гнилизна, трухлявість, червоточина та ін.
Деревина повинна бути сухою (8-10% вологості), щоб вона не кололася, не скручувалася. Висушений матеріал легше піддається нанесенню на нього орнаментального різьблення. Зайва вологість призводить до утворення тріщин при сушінні.
Ознайомлення учнів з породами дерева, що використовуються в різьбленні та інкрустації, проводили таким чином: під час бесіди вчитель демонстрував куски різних порід деревини і вироби народних майстрів, виготовлені з аналогічних порід дерева. Різноманітні різьблені заглиблення, що створюють приємну для ока гру світлотіні, особливо ефектно проявляються у матеріалі деяких деревних порід. Школярі наочно переконалися, як народні умільці вміють виявляти красу деревини.
Демонстрували учням також деревину в різних зрізах - радіальному, тангенціальному, торцевому, звертаючи увагу на текстуру і колір матеріалу. Особливо емоційно сприймали учні тангенціональний розріз бруска, при якому найбільш повно можна виявити малюнок його волокон. Вони вперше довідались, що деревині груші притаманні різноманітні кольорові відтінки в залежності від її різновидності, віку, вистояності та ін. їм стало відомо, що груша найбільш часто вживається в різьбленні та інкрустації; хвойні ж породи, що вміщують багато смоли, для різьблення майже не використовуються; на них добре випалювати. Учні довідалися також, що інкрустацію виконують на твердих породах. При виборі деревини для певного виробу звертають увагу не тільки на декоративні властивості, але й на її фізичні якості, тобто вагу, твердість, пружність, здатність розколюватися вздовж поздовжніх волокон.
Продовженням вивчення деревних порід стала екскурсія до лісу. Учні ознайомилися з породами дерев у природних умовах, що збагатило їх дитячі уявлення про різноманітну деревину, викликало інтерес до їх вивчення.
Засвоєння учнями різних порід дерев, ознайомлення з їх декоративними властивостями має велике значення, але тільки безпосередня робота з матеріалом (деревиною) сприяє розвитку важливої властивості здібності учнів - відчуття матеріалу. Формування цієї якості починається вже з роботи на тренажних дощечках. І далі продовжується, поглиблюючись і вдосконалюючись, протягом всього періоду навчання.
Щоб підготувати тренажні дощечки, п'ятикласники набувають спочатку уміння різати і стругати деревину.
Для перших вправ обрано липу. М'яка до серцевини, більш щільна і твердіша до кори, вона легко обробляється гострим інструментом. Білого кольору, з легким червонуватим відтінком, ця деревина має досить рівні волокна. Тверді породи дерева важче обробляти, бо вони -вимагають затрати значної м'язевої сили.
Отримавши необхідні розміри тренажних дощечок (25x15x1,5 см) школярі пильно під кутник розмічали і розрізували дошку, вибирали частини її без дефектів (сучків, трухлявини, гнилизни та ін.). Гладко і рівно вистругували її. Результати такої праці стали красиві дощечки прямокутної форми для тренувальних вправ.
Робота з виготовлення тренажних дощечок викликала інтерес в учнів, бо вони знали й усвідомлювали мету і значення своєї праці: дощечки стануть засобом вивчення техніки виконання

 
 

Цікаве

Загрузка...