WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Розвиток міжнародних перспектив: Європа і світ - Сценарій

Розвиток міжнародних перспектив: Європа і світ - Сценарій


Сценарій уроку
на тему:
Розвиток міжнародних перспектив: Європа і світ
На цьому уроці Ви дізнаєтесь:
- чому Європа завжди прагнула розширення;
- яке місце посідає Європа в сучасному світі і яке прагне посідати;
- з ким , як і чому співпрацює сучасна Європа.
Інформація до роздумів:
- Населення Європи складає близько 800 млн. людей (не більше 20%), а загальна частка у світовому виробництві сягає 40%; на долю ЄС припадає близько 20% світового ВВП і понад 25% світової торгівлі.
- В багатьох країнах Африки та Азії європейські мови є державними (разом із місцевими).
- В багатьох країнах інших регіонів діють системи права, в основу яких покладено європейські правові принципи.
- Зберігаються тісні економічні, політичні і культурні зв'язки Європейських країн з їхніми колишніми колоніями.
- Європа, наче магніт, притягає до себе емігрантів з колишніх колоній.
- З п'яти членів Ради Безпеки ООН, навіть якщо не рахувати Росію, два члени - європейські країни (Велика Британія і Франція); із семи членів "великої сімки" найбільш економічно розвинутих країн світу чотири - європейські.
Поміркуємо: як можна оцінити ці факти, про що вони свідчать?
Європейська цивілізація завжди відрізнялась динамізмом. Європа завжди прагнула вийти за власні межі. Велика грецька колонізація і походи Олександра Македонського, нестримна експансія стародавнього Риму і Хрестові походи, наполегливі пошуки морського шляху в Індію і Епоха Великих географічних відкриттів, переселення мільйонів європейців в Америку, Австралію, Нову Зеландію і боротьба за колонії - протягом століть немовби якась сила штовхала Європу і європейців до освоєння всього світу.
І пояснення цього були різні: і нестача ресурсів, і перенаселення Європейського континенту, і пошуки золота чи ринків збуту, і прагнення нести іншим народам християнські цінності, і жадоба збагачення, і жадоба нових знань.
Зустрічі європейської та інших цивілізацій теж бували різними. Освоєння європейцями неєвропейського світу супроводжувалось війнами, пограбуванням колоній, загибеллю мільйонів людей і цілих цивілізацій, взаємним відштовхуванням і взаємним неприйняттям.
Але і взаємними впливами і взаємним збагаченням. Сьогодні неможливо уявити навіть повсякденне життя без плодів і результатів таких взаємовпливів.
Завдання: спробуйте назвати, що принесли такі взаємні контакти в повсякденне життя Європи та неєвропейського світу?
Сьогоднішній світ дедалі більше стає єдиним. Термін "глобалізація" є надзвичайно популярним. Можна сперечатися про переваги і недоліки цього процесу, про те, що він несе світові - але від цього не можна сховатись.
Яке ж місце Європи в цих процесах і в сучасному світі взагалі? Можна сказати, що Європа є однією з рушійних сил цих процесів. Особливе місце тут займає Європейський Союз. Саме він сьогодні є провідною силою в Європі і прагне посісти відповідне місце в світі в цілому. Він визначає шляхи розвитку міжнародних перспектив, основні напрямки співробітництва Європи з іншим світом.
Які ж стратегічні завдання ставить він перед собою, а отже, і перед Європою в цілому. Розглянемо їх, спираючись на офіційні документи цієї організації.
Перше і головне завдання - створення стабільної Європи, яка матиме вплив в усьому світі. Звідси - необхідність миру, демократії і дотримання прав людини в усіх європейських країнах, особливо в новопосталих. Євросоюз надає їм допомогу у вирішенні цих завдань. Стратегічним напрямком у подоланні проблем є розширення, поступове включення всіх європейських країн в загальноєвропейську систему.
Друге завдання - збереження власної конкурентоспроможності на світовому ринку з одночасною лібералізацією світової торгівлі. Вважається, що це принесе найбільшу користь країнам, що розвиваються.
Останнім часом дедалі більш актуальною стає проблема збереження миру і стабільності в світі, боротьба з міжнародним тероризмом. А для цього необхідна тісна співпраця з усіма країнами і міжнародними організаціями, участь у миротворчих операціях в багатьох регіонах і зонах конфліктів. Здійснюються також різноманітні програми допомоги у розвитку багатьом країнам, які цього потребують. Це також розглядається як необхідна умова збереження стабільності в світі.
Отже, головні сфери міжнародного співробітництва Європи:
- політика, безпека в Європі і світі;
- допомога в розвитку;
- розвиток міжнародної торгівлі і економічних зв'язків;
- гуманітарна сфера, боротьба з наркотиками, СНІДом, злочинністю, забрудненням оточуючого середовища, неконтрольованою міграцією тощо.
В основу міжнародної політики Євросоюзу покладено доволі просту істину: вирішення сучасних проблем неможливе без багатогранного міжнародного співробітництва. Тому розвиваються відносини з усіма країнами і регіонами.
Факти:
- У Брюсселі (столиці ЄС) акредитовано посольства багатьох іноземних держав.
- У світі працюють близько 120 комісій ЄС, які постійно інформують організацію про ситуацію в регіонах і окремих країнах.
- Регулярно, не рідше ніж раз на рік, відбуваються зустрічі (самміти) на вищому рівні лідерів провідних європейських країн з колегами зі США, Японії, Росії. На цих зустрічах визначаються основні напрямки координації зусиль із вирішення міжнародних проблем, визначаються напрямки світового розвитку в усіх сферах.
- ЄС фінансує 40-50 тисяч програм допомоги різним країнам в різноманітних сферах.
Поміркуємо: про що свідчать ці факти?
Основні напрямки і партнери
США. Європа і США - найбільш розвинуті економічні системи. З кожним роком вони стають дедалі більш взаємозалежними. Тому головні напрямки співробітництва між ними - вироблення єдиної стратегії економічного розвитку, цивілізоване вирішення торговельних конфліктів і протиріч. Надзвичайно актуальним стає також співробітництво в галузі екології.
Країни колишнього СРСР. З усіма цими країнами існують "Договори про партнерство і співробітництво", здійснюється допомога їм в поступовій інтеграції в єдиний європейський простір - як економічна, так і політична і гуманітарна. У 1991 році було започатковано програму ТАСІС, головним завданням якої є надання знань і технологій для більш швидкого переходу до ринкової економіки і укріплення демократії та законності. На період 2000-2006 рр. заплановано виділити в рамках цієї програми понад 3 млрд. євро. Особливе місце у відносинах ЄС з цим регіоном займають Україна та Росія.
Південно-Східна Європа. Це, в основному, країни колишньої Югославії. Головне завдання тут - збереження миру, надання цим країнам економічної допомоги, поступова інтеграція їх у європейські структури. Здійснюються миротворчі місії, надається фінансова і гуманітарна допомога.
Близький Схід. Головне завдання в цьому регіоні - участь у процесі мирного врегулювання близькосхідного конфлікту, а також надання фінансової і гуманітарної допомоги. Особливе місце в цьому регіоні посідає боротьба з тероризмом.
Середземномор'я. У 1995 р. 15 країн Євросоюзу і 12 середземноморських країн і територій підписали Барселонську декларацію, яка передбачає створення в цьому регіоні "зони загального процвітання", спільну боротьбу з наркотиками і тероризмом, співробітництво в питаннях міграції та захисту прав людини. До 2010 року тут повинна бути створена зона вільної торгівлі.
Південно-Східна Азія. Тісне співробітництво з АСЕАН (Асоціація країн Південно-Східної Азії) в усіх сферах, в першу чергу - в економічній.
Південна Америка та Африка. ЄС сприяє розвитку цих регіонів, створенню в них регіональних об'єднань. Співробітництво розвивається також в екологічній і гуманітарній сферах.
Міжнародні організації. В першу чергу, ЄС співпрацює з ООН, Всесвітньою торговельною організацією, Організацією безпеки і співробітництва в Європі та іншими. Створюються спільні проекти, розвивається співробітництво в галузі захисту навколишнього середовища, наданні фінансової та гуманітарної допомоги, миротворчих місіях.
Головне: Європа активно розвиває міжнародне співробітництво з усіма країнами в усіх регіонах світу. Мета - стабільний і безпечний світ. Основні напрямки міжнародного співробітництва - політика, економіка, гуманітарна та екологічна сфери.
Запитання і завдання:
1. У 1992 р. світ відзначав 500-річчя "відкриття Америки Колумбом". Але цей ювілей став і приводом для переосмислення суті цієї події. Зараз вважається навіть некоректним застосовувати цей термін. Його замінено терміном "зустріч двох цивілізацій". Як Ви гадаєте, чому?
2. Як Ви думаєте, чому ж все-таки Європа завжди прагнула вийти за власні межі?
3. Чому, на Вашу думку, Євросоюз прагне розширення своєї міжнародної політики?
4. Визначте основні завдання і напрямки міжнародної політики ЄС.
5. Які відмінні риси Ви побачили в напрямках співробітництва Європи з різними регіонами?
Книжкова полиця:
1. Історія сучасного світу (за ред. Ю. А. Горбаня). - К., 2001.
2. "Путівник по Євросоюзу": www.eu-ukraine.kharkov.ua
3. "ЄС та світове суспільство": http://www.eur.ru/ru/p_418.htm
4. Дені де Ружмон. Європа у грі. Шанс Європи. Відкритий лист до Європейців. - Львів, 1998. 273 с.
5. Геген Д. У лабіринті Європейського союзу. К., 1995
6. Загальний сервер Європейського Союзу: www.europa.eu.int

 
 

Цікаве

Загрузка...