WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Небезпечні хвороби та їхнє поширення в Європі - Сценарій

Небезпечні хвороби та їхнє поширення в Європі - Сценарій


Сценарій уроку
на тему:
Небезпечні хвороби та їхнє поширення в Європі
На цьому уроці Ви дізнаєтесь:
- які небезпечні хвороби загрожують людству сьогодні;
- як поширюється епідемія ВІЛ/СНІД у Європі;
- що може протиставити людина "хворобі цивілізації".
У результаті численних досліджень вчені дійшли висновку, що серед чинників, від яких залежить здоров'я людини, котра проживає в цивілізованій країні в умовах миру і за відсутності природних катаклізмів, приблизно 20-22% припадає на екологічні та соціальні чинники; 20-22% - на спадковість і генетичні порушення; 8-10% - на рівень розвитку медицини і якості медичного обслуговування, а близько 50% - на спосіб життя людини та її ставлення до власного здоров'я.
Адже навіть у країнах зі сприятливими екологічними та кліматичними умовами, з високим рівнем життя і медичного обслуговування (наприклад, у Швеції, Швейцарії, Австрії) у частини людей, які не мали жодних генетичних захворювань, внаслідок неправильного способу життя (переїдання, недостатньої рухової активності, тютюнопаління, зловживання алкогольними напоями, вживання наркотичних речовин, безладних статевих стосунків тощо), виникали тяжкі захворювання, а саме:
- інфаркт;
- інсульт;
- алкоголізм;
- наркоманія;
- рак легенів;
- СНІД...
І саме ці хвороби закінчувались каліцтвом або смертю цих людей у молодому працездатному віці.
В матеріалах Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я за 2002 рік наведено 10 основних ризиків, які призводять до розвитку тяжких хвороб та смерті людей:
- незадовільне харчування;
- високий артеріальний тиск;
- тютюнопаління;
- вживання алкоголю;
- низька якість питної води;
- високий вміст холестерину у крові людини;
- вплив продуктів горіння твердої речовини;
- дефіцит заліза;
- підвищена маса тіла;
- "незахищені" статеві стосунки.
Сукупність саме цих факторів зумовлює 40% (56 млн. на рік) усіх випадків смерті.
Поміркуйте та обговоріть:
- Які саме захворювання спричинятимуть десять вищезазначених ризиків.
Завдання:
Спробуємо створити модель здоров'я і визначити, які чинники можуть його зруйнувати.
Для цього Вам пропонується взяти участь у грі "Моє здоров'я" під керівництвом вчителя.
Особливо підкреслимо глобальний характер загрози, яку являє собою ВІЛ/СНІД. Масштаби кризи СНІДу перевищили всі найгірші сценарії десятирічної давнини. У 2002 році - це 5,2% випадків смерті. На підставі останніх досліджень виявлено, що з найбільшою швидкістю ця епідемія поширюється у Східній Європі та Середній Азії. На відміну від цих регіонів, у Центральній Європі епідемія залишається на низькому рівні, окрім деяких спалахів у Румунії. Саме у країнах Центральної Європи за 1997-1998 роки смертність від СНІДу знизилася майже на 33%, а кількість випадків ВІЛ-інфекції залишається на сталому рівні завдяки впровадженому лікуванню та розгортанню програм посилених заходів зі стримання епідемії серед ін'єкційних споживачів наркотиків.
Багато людей вважають, що ВІЛ і СНІД - це одне й те саме. Це не так.
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), коли людина заражається ним, починає руйнувати імунну систему, що відповідає за захист організму перед хворобами. Цей процес непомітний. Виявити ВІЛ в організмі можна приблизно через 1-3 місяці після зараження за допомогою спеціального аналізу крові. Людина, яка живе з ВІЛ, з часом може почати хворіти частіше, ніж звичайно.
Діагноз СНІД (синдром набутого імунодефіциту) ставиться, як правило, через кілька років після зараження ВІЛ, коли в людини розвивається одне чи кілька дуже серйозних захворювань.
На жаль, епідемія швидко поширюється в Україні. За станом на 1 серпня 2003 року, в Україні було зареєстровано 57 835 ВІЛ-інфікованих. Але, згідно з даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ), загальна кількість інфікованих може бути набагато вищою і дорівнювати майже півмільйону осіб (1% від загальної кількості населення України). Переважну більшість інфікованих в Україні становлять молоді люди віком від 20 до 39 років.
Існує кілька шляхів зараження ВІЛ:
- через кров серед споживачів ін'єкційних наркотиків;
- "незахищені" (без презервативу) статеві стосунки;
- використання нестерильних інструментів для татуювання та пірсингу;
- використання чужих приладів для гоління, зубних щіток із залишками крові;
- передача вірусу дитині від ВІЛ-інфікованої матері - під час вагітності, пологів і грудного годування.
Поміркуйте та обговоріть:
- Як людина може сама запобігти зараженню ВІЛ-інфекцією?
Як бачимо, ризик підвищується при вживанні наркотиків і алкоголю, які, крім того, спричиняють захворювання на наркоманію та алкоголізм, руйнують особистість людини.
Найнебезпечнішим є ін'єкційне вживання наркотиків: саме так можна заразитись не лише ВІЛ, а й вірусами гепатитів В і С, іншими інфекційними захворюваннями. Інфекції можуть потрапити не тільки через чужий шприц та голку, а також через фільтри, воду, посуд для приготування наркотичних розчинів.
Необхідно пам'ятати, що алкоголь - це також наркотик. Під його дією людина часто втрачає контроль над ситуацією, що може призвести до цілком необдуманих і ризикованих вчинків.
Особливий наголос зробимо на тому, що ВІЛ-інфекція в організмі людини, послаблюючи захисні сили, спричиняє розвиток інших інфекцій, зокрема туберкульозу. Так, за даними ВООЗу, у Східній Європі процент хворих на туберкульоз є значним і разом з ВІЛ-інфекцією сконцентрований у групі асоціальної молоді.
Окремо виділимо групу захворювань, які виникають внаслідок тютюнопаління: рак, руйнування зубів, втрата волосся, зору, слуху тощо. За оцінками медиків, кількість смертей внаслідок куріння дорівнює кількості смертей від СНІДу.
Завдання:
Спробуємо з'ясувати, як Ви можете зробити свій вибір способу життя, спроектувати шлях у своє майбутнє. Для цього візьміть участь у груповій роботі "Здоров'я і вибір способу життя людини" під керівництвом вчителя (Додаток № 1).
Головне:
- здоров'я людини залежить, значною мірою, від умов життя і праці, екологічних, генетичних чинників, але найбільше - від способу життя людини, її духовності, світогляду, ставлення до власного здоров'я, до інших людей та природи;
- на сучасному етапі розвитку людства мільйони життів забирають серцево-судинні хвороби, наркоманія, алкоголізм, СНІД, туберкульоз, хвороби, які спричинені тютюнопалінням тощо. Але людина може сама захистити себе від смертельного впливу, якщо володіє достатньою інформацією про небезпеку і ставить перед собою позитивні життєві цілі;
- у країнах Східної Європи сьогодні швидко поширюється ВІЛ-інфекція. Це вимагає від кожного особливої уваги до себе та свого оточення, дотримання всіх правил особистої гігієни;
- ВООЗ та уряди країн об'єднують свої зусилля для зниження найбільш значущих ризиків, які впливають на якість життя.
На "Самміті тисячоліття" увересні 2000 року країни-члени ООН ухвалили документ "Цілі розвитку на тисячоліття", в якому зазначено цілі щодо здоров'я:
- зменшити дитячу смертність;
- покращити здоров'я матерів;
- боротися з ВІЛ/СНІДом, іншими захворюваннями, а також визначено відповідні конкретні задачі.
Запитання та завдання:
1. Які фактори ризику є екологічними чинниками, які - соціальними, а які залежать від здорового способу життя? Пригадайте, які хвороби виникають через ці чинники?
2. Чому розповсюдженню епідемії ВІЛ/СНІДу приділено особливу увагу Організацією Об'єднаних Націй, урядами країн, ВООЗ? Що Ви знаєте про стан захворювання на ВІЛ/СНІД в Україні?
3. Чи можна захистити себе від ВІЛ та інших інфекцій?
4. Самостійна робота для "небайдужих": "Що можна зробити?" (бланк для виконання завдання знаходиться у Додатку 2).
Книжкова полиця:
1. Запрошуємо до діалогу. Посібник для підлітків 11-14 років. Київ, "Богдана", 2003.
2. Томан Іржі "Як удосконалити себе". Київ. " Видавництво політичної літератури України", 1984.
Додаток 1
Я обираю свій шлях
________________
5._________________
4.________________
3.________________
2.________________
1.________________
до здоров'я
ШЛЯХ
від здоров'я
1.______________
2.______________
3.______________
4.______________
5.______________
______________
Додаток 2
Скажімо тютюнопалінню "Ні!"
Уявіть себе представником органів влади, чиї рішення обов'язково виконуються.
Що, на Вашу думку, можна зробити для попередження тютюнопаління на кожній з наведених позицій у піраміді суспільства? Напишіть свої пропозиції.
Я
РОДИНА
ШКОЛА
МЕДИЦИНА
СИЛОВІ СТРУКТУРИ
МІСЬКА ВЛАДА
ДЕРЖАВА
1.____________________________________________
2.____________________________________________
3.____________________________________________
4.____________________________________________
5.____________________________________________
6.____________________________________________
7.____________________________________________

 
 

Цікаве

Загрузка...