WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Українці – співтворці європейської культури - Сценарій

Українці – співтворці європейської культури - Сценарій

кількох князів і митрополитів. Головні святині собору (серед них - привезене княгинею Ольгою з Константинополя розп'яття, царствений вінець Володимира Мономаха, срібний хрест митрополита Макарія, панагія Гедеона Балабана, Єпископа Львівського та коштовні облачіння, іконостаси та багато іншого) були вилучені під час індустріалізації і знищені, вивезені до Росії або продані за кордон. Софія Київська зазнавала набігів і пограбувань від самого початку свого існування: у 1169 році суздальський князь А. Боголюбський завдає шкоди храму, в 1180 році Софія ледве не згоріла під часвеликої пожежі, потім була пограбована під час навали монголо-татар. Після Берестейської унії собор переходить до рук уніатів. Митрополит Петро Могила відбирає храм в уніатів і розпочинає його реставрацію (архітектор - О. Манчіні) з 1633 року. Роботи продовжуються на кошти І. Мазепи. Сучасного ж вигляду св. Софія набула в 1740 році, після останньої реставрації. На території храмового комплексу знаходиться дзвіниця XVIII ст., побудована архітектором Шеделем. У 1920 році собор належав УАПЦ. У 30-х р. ХХ ст. виникла ідея про розбиття на його території парку "Героїв Перекопу" - і лише ціною надзвичайних зусиль деяких вчених, які запропонували відкрити в соборі "Антирелігійний музей" святиню було врятовано. З 1934 р. на території собору і Софійського монастиря розпочинає діяльність заповідник. Через релігійне розмежування в Україні статус Софії залишається невизначеним. Лише зрідка там проходять служби.
Києво-Печерська лавра
Хто знає, як пустує небо
На місці упалої башти?..
М. Цвєтаєва
Місцевість на південний схід від середньовічного міста Києва, на високих горбах, які здіймаються над західним берегом Дніпра, отримала свою назву від численних печер у стрімких кручах над річкою (деякі з цих печер походять ще з доісторичних часів). У цих печерах монахи ХІ ст. створили свої перші молитовні громади. Найславетнішим місцем на Русі стала Києво-Печерська лавра, до якої люди ходили зцілятися, поклонитися святим мощам, торкнутися чудотворних ікон протягом 9 століть. Лавра - найдавніший монастир не лише в Україні, а й у всій Східній Європі. Саме слово "лавра" (грецьке "лауре") означає "важливий", "видатний". Монастир було засновано в 1051 р. Антонієм Печерським і він мав право ставропігії (незалежності від місцевої церковної адміністрації). Сам ансамбль Лаври склався до кінця ХІІ ст. Після знищення автономії України в 1781 р. територія Печерська перетворилася на центр російського православ'я.
У 1615 р. в Лаврі засновано Києво-Печерську друкарню, у 1632 р. - Києво-Могилянську колегію. В різні часи тут працювали видатні діячі: Нестор, Никон, Сильвестр, Іларіон, Агапіт, Алімпій, Є. Плетенецький, П. Беринда, П. Могила, Л. Баранович, І. Гізель та ін. Більшість з них поховані у Лаврі. У Києво-Печерській лаврі створено "Повість минулих літ", "Києво-Печерський патерик". Більшість споруд виконано у стилі бароко. В першій половині ХІХ ст. на території монастиря зведено кілька будівель у стилі класицизму. Архітектурний комплекс містить також ансамблі Ближніх (довжиною у 228 м) і Дальніх (довжиною у 280 м) печер.
Споруди Лаври час від часу зазнавали руйнацій - від пожеж, землетрусів, навали монголо-татар, та найбільших втрат святиня зазнала в роки атеїстичної радянської влади. У 1926 році територія монастиря була оголошена Державним історико-культурним заповідником. У його складі - понад 80 споруд, 37 з яких є пам'ятками архітектури ХІ-ХХ ст. Серед найзначніших споруд монастиря: Успенський собор, Троїцька надбрамна церква, церква Всіх Святих, келії соборних старців, Велика дзвіниця, Микільська церква, фортифікаційні споруди, Жовнірський корпус, друкарня, трапезна, пороховий льох, церква Спаса на Берестові з похованням Ю. Долгорукого та ін. Винятково важливу роль в ансамблі заповідника відіграє зведена у 1745 р. Велика лаврська дзвіниця. Автор проекту - І. Г. Шедель, майстри - С. Ковнір, І. Рубашевський, брати Шаровари. Величний силует 96-метрової дзвіниці можна побачити за десятки кілометрів.
Найдавнішою кам'яною будівлею був головний храм монастирського комплексу - Успенський собор (1073-1078 рр.). У роки Великої Вітчизняної війни його було висаджено в повітря: існує дві версії цієї події - храм було знищено підпільниками (коли на початку листопада 1941 р. Лавру відвідали президент Словаччини Тисо і високопоставлені особи з Німеччини) або ж нацистами, які намагалися розтоптати останні залишки духовності українців. Довгий час на цьому святому місці знаходились руїни, немов би символізуючи осиротілість і пустку в людських душах, діалог яких з Богом був перерваний на кілька десятиліть. У 1982 р. була спроба реставрувати собор, але це робилось без урахування історичних та архітектурних особливостей всього ансамблю Лаври, що загрожувало церквам, які знаходяться поруч. Лише в наш час оновлений собор засяяв золотими банями над дніпровськими кручами.
З 1988 р. на частині території Лаври поновив свою діяльність чоловічий монастир, відкрито семінарію та духовну академію.
Одним із найголовніших об'єктів паломництва є підземні лабіринти Лаври. Спочатку там мешкали монахи, пізніше вони ставали місцем поховання печерських угодників. Лабіринти - це складна система підземних коридорів висотою 2-2,5 м, шириною до 1,5 м, з постійною температурою 10-12 градусів, де діє природна вентиляція. Все це створює умови для муміфікації. На сьогодні знайдено та досліджено 500 м печерних галерей. У них вбудовано наші, де встановлені гробниці з мощами лаврських святих: Нестора, Симона і Полікарпа, Алімпія, Агапіта, Даміана, І. Муромця та багато ін. Відомим є також наземне монастирське кладовище, де поховані державні діячі, монахи, вчені, діячі культури.
Одне з найвідоміших в усьому християнському світі місць, Києво-Печерська Лавра, приваблює десятки тисяч паломників і туристів.
Львів - європейське місто
Бубнявіють думки, проростають словами
Їх пагіння бринить у завихренні днів -
Цілий тиждень живу і ходжу між левами.
Недаремно ж і місто взивається - Львів.
Я до тебе прийшов із захопленням сина
Од степів, де Славутич легенди снує,
Щоби серце твоє одчайдушно левине
Краплю сили вдихнуло у серце моє.
В. Симоненко
Старе місто - унікальний центр міста Львова, де розташовані цікаві пам'ятки архітектури, зокрема єдині в Україні з часів Ренесансу, а також барокові

 
 

Цікаве

Загрузка...