WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Місце Європи в глобальній економіці - Сценарій

Місце Європи в глобальній економіці - Сценарій

країнам?
2. Яка особливість соціально орієнтованої економіки?
3. Які переваги має ринкова економіка над плановою?
4. Чи можна стверджувати, що економіка України є соціально орієнтованою?
Книжкова полиця:
1. Загальна економіка: Підручник / І. Ф. Радіонова та ін. За ред. І. Ф. Радіонової. - 3-тє вид., доп. і перероб. - Кам'янець-Подільський: Абетка-Нова, 2002.
2. Ковальчук Г. О. та ін. Економіка: Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Г. О. Ковальчук, В. Г. Мельничук, В. О. Огнев'юк. К.: Навч. Книга, 2003. - 352 с.: іл.
3. Міжнародна економіка: Підручник / А. П. Румянцев, Г. Н. Климко, В. В. Рокоча та ін..; За ред. А. П. Румянцева. - К.:Знання-Прес, 2003. - 447 с. - (Вища освіта ХХІ століття).
§ 13 ІСТОРИЧНЕ ПІДГРУНТЯ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ ТА СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ
На цьому уроці Ви дізнаєтесь:
- коли зародився процес європейської інтеграції;
- про угоди, які були укладені в процесі євроінтеграції;
- про вимоги, які ставить ЄС для вступу до цієї організації;
- про передумови, які сприяли економічній та валютній інтеграції ЄС;
- про характерні ознаки етапів європейської інтеграції;
- про сучасні тенденції європейської інтеграції.
Пригадайте:
1 Коли зародився процес європейської інтеграції?
2. Які передумови сприяли економічній та валютній інтеграції?
3. Які країни Європи зараз входять до ЄС?
4. Які країни Східної Європи 1 травня 2004 року стали повноправними членами ЄС?
5. Чи є Україна кандидатом до ЄС?
6 Які вимоги ставить ЄС для вступу до цієї організації?
1. Зародження європейської економічної інтеграції.
Європейцям потрібно було пережити дві світові війни, перш ніж вони замислились над необхідністю об'єднання своїх країн на зовсім нових засадах. На той час у світі існувало дві супердержави: СРСР і США. Саме тоді, у 1946 році, колишній Прем'єр-міністр Великобританії Уїнстон Черчілль у своїй історичній промові в Цюріху (Швейцарія) заявив про необхідність створення "свого роду Сполучених Штатів Європи".
Влітку 1947 року почав діяти американський план Маршалла, метою якого було сприяння прискореному відродженню економіки Європи. Допомогу було запропоновано усім державам континенту, проте прийнята вона була лише тими країнами, які в подальшому стали називатися Західною Європою.
Для розподілу допомоги згідно з планом Маршалла у 1948 році засновано Організацію Європейського Економічного Співробітництва (яку згодом отримала іншу назву - Організація Економічного Співробітництва та Розвитку), а в 1949 році було створено Раду Європи .
Зверніть увагу:
Зародився процес європейської інтеграції ще в 1944 році із утворенням Бенілюксу - митного союзу трьох країн - Бельгії, Нідерландів та Люксембургу.
Країни об'єднувались, інтеграція набирала обертів.
Перші конкретні кроки на шляху до нового союзу було зроблено завдяки французам Жаку Моне та Роберту Шуману, котрим належать ідея і план створення Європейського Об'єднання вугілля і сталі (ЄОВС). Це відбулося 9 травня 1950 року, і відтоді ця дата відзначається як День Європи.
Поміркуйте та обговоріть:
До чого призвело передання управління виробництвом вугілля та сталі єдиному наднаціональному органу - ЄОВС?
Які зовнішні та внутрішні фактори сприяли європейській інтеграції?
Зверніть увагу:
Метою ЄОВС стало переведення ключових галузей військової індустрії під міжнародний контроль (щоб запобігти підготовці до нової світової війни).
Основними зовнішніми та внутрішніми факторами, які сприяли європейській інтеграції були такі:
2. Зона вільної торгівлі (1958-1969)
Ідея регулювання ринку вугілля і сталі, важливого для Європи в цілому, була підтримана, і за рік, у квітні 1951 року, було підписано Паризьку угоду про заснування Європейського об'єднання вугілля і сталі (ЄОВС), в якому об'єднувалися відповідні ринки шести європейських держав - Бельгії, Італії, Люксембургу, Нідерландів, ФРН і Франції.
А 25 березня 1957 року в Римі вищезгаданою "шісткою" європейських держав були підписані ще дві угоди: про заснування Європейського економічного співтовариства (ЄЕС) та про створення Європейського співтовариства з атомної енергії (Євроатом). Набрання ними чинності 1 січня 1958 року стало початком нового етапу в розвитку європейських інтеграційних процесів. Європа перетворилася на об'єднану Європу трьох співтовариств: ЄЕС, ЄОВС та Євроатом.
Таким чином, було завершено перший етап європейських інтеграційних процесів, на якому було закладено основи самої інтеграції і сформувалося перше європейське співтовариство.
Надзвичайно велике значення мала угода про заснування ЄЕС, в якій було сформульовано найважливіші основи інтеграційного об'єднання, визначено умови та порядок його функціонування на засадах митного союзу та спільної економічної політики, особливо - в сільському господарстві. У цій угоді були закріплені найвизначніші досягнення у сферах економічного, суспільного та правового розвитку "шістки".
Саме Угода про ЄЕС визначила зміст і спрямованість європейської інтеграції. Перед Співтовариствами було поставлено завдання: забезпечити гармонійний економічний розвиток, невпинне, збалансоване та стабільне економічне зростання, прискорене підвищення життєвого рівня та зміцнення зв'язків між державами, що об'єдналися (ст. 2 Угоди про ЄЕС).
Поміркуйте та обговоріть:
Чи можна вважати, що Римська угода була угодою про ЄС - Європейський союз, що об'єднав ЄЕС, ЄОВС та Євроатом?
Зверніть увагу:
Шляхом укладання спеціальних угод, зокрема Конвенції про спільні інститути, яка була підписана водночас із Римськими угодами в 1957 році, з часом була створена єдина система економічного та політико-правових інститутів, що охопила всі три Співтовариства - ЄЕС, ЄОВС та Євроатом. Врешті-решт, саму Римську угоду почали тлумачити як угоду про ЄС.
Згодом місія, що покладалася на ЄС, була значно розширена (ст. 2 так званого консолідованого тексту Договору про ЄС). Вирішальним засобом виконання покладених на ЄС завдань мали стати створення "спільного ринку" і реалізація чотирьох свобод, що забезпечували б його функціонування: вільного руху капіталів, товарів, послуг та робочої сили.
3. Митний союз (1968-1976)
У грудні 1969 року в Гаазі було прийнято рішення про розширення Європейської Спільноти та поглиблення інтеграції.
З 1 січня 1973 року зі вступом до ЄС Великої Британії, Данії та Ірландії "шістка" перетворилася на "дев'ятку".
1981 року до ЄС вступила Греція, а 1986 року - Іспанія та Португалія.
Зверніть увагу:
Основними особливостями та подіями етапу розвитку митного союзу були такі:
ў Активний розвиток переваг митного союзу країн ЄС і зовнішньоторговельної політики щодо третіх країн (скасування митних зборів і квот, заснування єдиного митного тарифу).
ў Збільшення кількості асоційованих членів - з 20 до 66 країн.
ў 1972 р. - початок створення Європейської валютної системи (введення спільного плавання

 
 

Цікаве

Загрузка...