WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Світові та європейські організації - Сценарій

Світові та європейські організації - Сценарій


Сценарій уроку
на тему:
Світові та європейські організації
На цьому уроці Ви дізнаєтесь:
- які міжнародні організації існують у сучасному світі;
- які їхні мета, завдання, структура;
- яке місце посідає Україна в них.
Сучасний світ складний і суперечливий. І водночас - дедалі більше єдиний. Недарма останнім часом часто вживаними стали слова "глобалізація", "глобальний". Можна сперечатись із приводу позитивних і негативних наслідків процесів глобалізації, але не можна не визнати, що вони мають об'єктивний характер.
До того ж у ХХ ст. людство пережило дві світові війни. І повинне було хоча б чомусь навчитися. Тому сучасний світ буквально пронизаний різноманітними міжнародними структурами. Вони, наче нитки, зв'язують його в єдине ціле. Особливо багато таких структур в Європі. І це не випадково.
Завдання: Подумайте, чому?
Отже, нині жити ізольовано від світового співтовариства практично неможливо. Тому важко знайти країну, яка не контактувала би з іншими державами. Велику роль у здійсненні багатосторонньої дипломатії та міжнародного співробітництва відіграють також міжнародні організації. Деякі з них опікуються лише певними напрямками міжнародного співробітництва, наприклад питаннями економічних зв'язків, розвитку торгівлі чи культурних відносин, оборони або технічних зв'язків. Але чільне місце посідають універсальні організації, які опікуються широким спектром міжнародних проблем. Загальна кількість сучасних міжнародних організацій наближається до 5 тисяч, з яких понад 400 є міжурядовими. Тому можна із впевненістю говорити про світову систему міжнародних організацій.
Ключове місце в цій системі посідає, безперечно, ООН - Організація Об'єднаних націй.
ООН було створено з метою підтримки миру і міжнародної безпеки та розвитку співпраці між державами наприкінці другої світової війни. Її статут був підписаний 26 червня 1945 р. на конференції в Сан-Франциско (США) і набув чинності 24 жовтня 1945 р. (цей день відзначають як День ООН). Серед країн-засновників була й Україна.
Завдання: дізнайтесь, як Україна, хоча вона й не була на той час самостійною державою, стала однією з держав - засновниць ООН.
Статут ООН - єдиний міжнародний документ, обов'язковий для всіх держав. Він регулює діяльність міжнародних організацій безпеки, є своєрідним кодексом поведінки держав у політичній, військовій, гуманітарній та інших сферах. По суті він є фундаментом світової системи колективної безпеки.
Структура ООН. Вищими органами ООН є Генеральна Асамблея та Рада Безпеки.
Генеральна Асамблея - своєрідний світовий парламент. Вона має право обговорювати будь-які питання в рамках Статуту ООН і давати рекомендації з них. Ці рекомендації не мають обов'язкового характеру, але вони виражають світову громадську думку. Асамблея також визначає політику організації, затверджує бюджет ООН, приймає нових членів, призначає Генерального Секретаря ООН. Отже, Генеральна Асамблея посідає чільне місце в структурі ООН. Вона збирається на чергові сесії щороку.
Рада Безпеки (РБ) . На відміну від Генеральної Асамблеї, є постійно діючим органом. Відповідно до Статуту ООН держави повинні утримуватись від застосування сили і погроз силою і виносити свої суперечки на розгляд РБ.
Документ 1
Статут ООН
"…Стаття 24. На РБ покладена головна відповідальність за підтримання міжнародного миру та безпеки. РБ... уповноважена ухвалювати рішення про проведення операцій з використанням збройних сил для підтримання міжнародного миру та безпеки.
Стаття 25. Члени ООН... погоджуються, відповідно до Статуту, підкорюватись рішенням РБ і виконувати їх".
Поміркуйте: Чому РБ надано такі великі повноваження? Які країни повинні входити до РБ, щоб її робота була ефективно, а рішення об'єктивними? Чи не існує загрози того, що рішення РБ можуть бути однобічними?
РБ також надає рекомендації щодо прийняття чи виключення членів ООН, обрання Генерального Секретаря тощо.
Вона складається з 15 членів. П'ять із них - постійні: США, СРСР (нині - Російська Федерація, як правонаступник СРСР), Велика Британія, Франція, Китай. Решта (10) обираються Генеральною Асамблеєю на два роки. Кожен із постійних членів має право на "вето", тобто жодне рішення не може бути ухвалене без одностайного голосування за нього усіх постійних членів РБ.
Поміркуйте: Для чого передбачені такі правила? З чим це пов'язано?
РБ має широкі повноваження із врегулювання міжнародних конфліктів - аж до застосування економічних санкцій і, навіть, колективних військових заходів.
Економічна і Соціальна Рада - координує економічну і соціальну діяльність ООН і пов'язаних з нею організацій. Надає рекомендації і керує різноманітними програмами розвитку, забезпечення прав людини, поширення науково-технічних досягнень тощо.
Міжнародний Суд - головний судовий орган ООН. Складається з 15 незалежних суддів, які обираються Генеральною Асамблеєю і РБ. Сторонами у справах, які розглядаються Судом, можуть бути лише держави, при чому добровільно. Але якщо держава погодилась на розгляд своєї справи Судом, вона зобов'язана виконувати його рішення. Слід зазначити, що лише третина держав-членів ООН погодилися з обов'язковою юрисдикцією Суду.
Поміркуйте: Міжнародний Суд називають ще Всесвітнім Судом. Як Ви вважаєте, чи правильно це?
Секретаріат - обслуговує всі інші органи ООН, здійснює керівництво їх програмами, організовує повсякденну діяльність ООН.
Крім вищих органів ООН, існує ще чотирнадцять спеціалізованих установ за напрямками діяльності: МОП (Міжнародна Організація Праці), ЮНЕСКО (Організація ООН з питань освіти, науки та культури), ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я), Світовий банк, МВФ (Міжнародний валютний фонд), ВПС (Всесвітній поштовий союз) та ін.
ООН може ухвалювати рішення щодо проведення миротворчих операцій для мирного розв'язання конфліктів. Військовий контенгент для них забезпечують на добровільних засадах держави-члени. Підрозділи ООН ("Блакитні кашки") зорієнтовані на переконання і мінімальне використання зброї. Часто вони взагалі її не мають. За роки існування ООН нею було здійснено понад 80 миротворчих операцій.
Поміркуйте: Чому солдати-миротворці ООН часто не мають зброї? Чи не робить це їхню присутність у зонах конфліктів позбавленою сенсу?
ООН докладає великих зусиль для забезпечення соціально-економічного прогресу. Провідне місце в цій справі посідає Програма розвитку ООН. Вона має бюджет понад 1 млрд. дол. і діє у понад 175 країнах. Крім того, вона залучає й інші кошти. Серед багатьох інших програм варто виділити ЮНІСЕФ - Міжнародний дитячий фонд, ЮНЕП - Програму з охорони довкілля, Всесвітню продовольчу програму та ін. Україна співпрацює із багатьма цими програмами.
Останнім часом можна почути про кризу ООН: існує думка, що ця організація вже не має тієї сили і того авторитету, що раніше.
Завдання. Дослідіть це питання й організуйте круглий стіл для його обговорення.
Як уже було сказано, Європа має найбільшу кількість міжнародних організацій. Вона є локомотивом міжнародної інтеграції. Тут ми зупинимось на найбільш впливових і значущих.
Рада Європи (РЄ)
Документ 2
"Основною метою Ради Європи є досягнення більшої єдності між її державами-членами у справі забезпечення індивідуальних свобод, політичної свободи і верховенства закону, тобто принципів, які лежать в основі справжньої демократії і стосуються всіх європейців. Всі держави-члени Організації взяли на себе зобов'язання покласти свободу, людську гідність і добробут своїх громадян в непорушний принцип діяльності своїх урядів".
В. Швіммер, Генеральний Секретар РЄ
Поміркуйте: Чому саме такі принципи покладено в основу діяльності РЄ? Яким шляхами можна цього досягати? Запропонуйте свої варіанти.
Раду Європи було засновано 5 травня 1949 року 10 державами - Бельгією, Данією, Ірландією, Італією, Люксембургом, Нідерландами, Норвегією, Великою Британією, Францією та Швецією.
Загальною метою Ради Європи є: розвиток демократії, захист прав людини, забезпечення верховенства закону та покращання якості життя усіх громадян Європи. Оскільки основою демократії є дотримання прав людини, Рада Європи намагається зробити ці права

 
 

Цікаве

Загрузка...