WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Географічне положення та населення Європи - Сценарій

Географічне положення та населення Європи - Сценарій

градусів за Цельсієм і цей показник є вищим за температуру навколишніх водяних мас. Природна річ, течія істотно впливає на клімат Європи, завдяки їй підвищуєтьсятемпература повітря, збільшується кількість опадів. Недарма Північноатлантичну течію називають "водяним опаленням" західної і північної частини Європи.
Отже, Європа знаходиться у північній півкулі, основна частина її території розташована в межах помірних широт. Завдяки особливостям фізико-географічного положення, Європа має в своєму розпорядженні більш сприятливі природні умови, порівняно з регіоном Азії, котрий відповідає їй за широтним розташуванням.
Економіко-географічне і політико-географічне положення Європи
На відміну від фізико-географічного, економіко-географічне й політико-географічне положення - це історичні поняття, вони змінюються з часом і залежать як від фізико-географічних чинників (клімат, рельєф, грунти, внутрішні води, мінеральні ресурси), так і від економічних і політичних складових. Економіко-географічне і політико-географічне положення впливають на соціально-економічний розвиток території, її господарські зв'язки, політичну ситуацію в регіоні.
Основними позитивними компонентами економіко-географічного і політико-географічного положення сучасної Європиє: її компактність; відсутність природних та штучних перешкод із сусідніми регіонами і між країнами усередині даної території; наявність виходу до моря; присутність довгої і досить порізаної берегової лінії; розташування на перехресті міжнародних шляхів сполучення; добросусідські відносини із сусідніми країнами; високий рівень розвитку економіки цих країн; тісні економічні і політичні зв'язки між країнами даної території; наявність могутніх союзників за її межами.
Важливо визначити положення території щодо найбільших торгових партнерів, сировинних баз, світових економічних центрів.
Отже, зазначимо:
- територія Європи витягнута в широтному напрямку, і це дещо ускладнює економічні зв'язки і транспортне сполучення всередині регіону;
- усередині регіону існують незначні природні бар'єри (гори південної та південно-східної частини), але їх легко подолати,
- Європа має надзвичайно сприятливе морське положення (крім окремих районів її східної частини);
- Європа має розгалуджену транспортну мережу; особливо інтенсивним є рух транспорту в її західній та центральній частині;
- останніми роками міждержавні відносини усередині регіону зазнали значних, можна сказати - якісних змін, пов'язаних із розпадом так званої світової соціалістичної системи.
Пригадайте: коли вона існувала і що собою являла?
При цьому можна відзначити як тактичні втрати (осередки напруженості на території колишнього СРСР та Югославії), так і стратегічні надбання (кінець протистояння між Заходом і Сходом);
- у найближчому європейському "оточенні" ситуація є напруженою - конфлікти і війни в Африці та Південно-Західній Азії;
- регіон можна назвати "проатлантичним": 18 країн входять до складу НАТО, більшість інших прагнуть вступити до цієї військово-політичної організації і тісно співпрацюють із нею;
- найбільшими економічними і військово-політичними союзниками Європи є розвинуті країни. у першу чергу - США та Канада, щоправда, воєнні дії в Іраку призвели до деяких розходжень у позиціях союзників;
- сусідні регіони мають відносно низький рівень економічного розвитку, але володіють значними природними ресурсами.
Європейський союз (ЄС) являє яскравий приклад, економічного і валютного союзу. До ЄС входять: Німеччина, Франція, Великобританія, Італія, Ірландія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург, Фінляндія, Греція, Іспанія, Португалія, Швеція, Австрія. Тут розвиваються наднаціональні інститути управління, введено єдину валюту - євро, йде робота над розробкою конституції Європейського союзу, передбачається обрання президента і створення уряду.
Головне. Європа має зручне економіко-географічне і політико-географічне положення. Регіон розташований на перехресті міжнародних шляхів сполучення, має сприятливе приморське положення, найбільшими стратегічними союзниками європейців є розвинуті країни, у першу чергу - США та Канада; сусідні регіони мають відносно низький рівень економічного розвитку, але володіють значними природними ресурсами. Останніми роками відбулися якісні зміни всередині регіону, пов'язані із закінченням протистояння між Сходом і Заходом. Відбувається розширення ЄС на схід.
Запитання і завдання:
1. З поданого списку об'єктів, які впливають на природу і господарську діяльність населення Європи, оберіть найбільш для Вас цікавий і підготуйте повідомлення про нього:
а) Північноатлантична течія;
б) області максимального та мінімального тиску;
в) Середземне море;
г) запропонуйте вчителю свій об'єкт.
Населення Європи
Сьогодні в Європі проживають близько 800 млн. людей (враховуючи населення Росії). Існують прогнози, що в першій половині ХХІ століття зростання кількості населення припиниться, а потім у більшості країн Європи буде спостерігатись депопуляція, тобто смертність буде перевищувати народжуваність. У результаті кількість населення до 2050 року дещо зменшиться.
Одна з важливих характеристик населення - його вікова і статева структури. Вони дають змогу визначити існуючу і прогнозовану кількість трудових ресурсів, пенсіонерів, дошкільників і школярів, що дуже важливо із соціально економічної точки зору. Вікова структура - розподіл населення по вікових групах. Визначено три основних вікових групи: молодшого (діти від народження до 14 років), середнього (від 14 до 59 років) і літнього (від 60 і більше) віку. В різних регіонах Європи вікова структура дещо відрізняється. Так, в країнах Південної Європи молодша група складає (в середньому) від 15 до 18%, середня - від 61 до 64%, а старша - від 19 до 22%. Проте слід зазначити, що найнижчий показник частки молодшої вікової групи в Італії, тут лише 14% населення віком до 14 років. Ця ж країна є найбільш "літньою", порівняно з іншими країнами (доля старшої вікової групи - 24%). Більш "молодим" виглядає населення Центральної і Східної Європи.
Як відомо, в 2000 році чоловіків у світі нараховувалось на 45 мільйонів більше ніж жінок. У Європі картина зворотня. Тут на 100 жінок припадає 95-97 чоловіків. Це пояснюється більш високою смертністю чоловіків. За рівних соціально-економічних умов жінки у Європі живуть на 5-8 років довше ніж чоловіки.
Поміркуйте:
Головним критерієм для розрахунку кількості трудових ресурсів є вік. У міжнародній статистиці працездатним вважається населення у віці від 15 до 65 років. Але не все населення, яке відноситься до трудових ресурсів, зайняте у суспільному виробництві. Значна кількість людей, у першу чергу - жінки, ведуть домашнє господарство. Введено в науковий обіг ще одне поняття -

 
 

Цікаве

Загрузка...