WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Географічне положення та населення Європи - Сценарій

Географічне положення та населення Європи - Сценарій


Сценарій уроку
на тему:
Географічне положення та населення Європи
На цьому уроці Ви дізнаєтесь:
- де розташована Європа;
- як географічне положення Європи впливає на господарську діяльність її населення.
- яка кількість населення в Європі;
- які особливості його природного руху, вікової та статевої структури;
Географічним положенням називають положення будь-якого пункту чи території щодо земної поверхні і географічних об'єктів.
Положення щодо земної поверхні визначається за допомогою географічних координат.
Згадайте:
Як визначити широту і довготу даної точки на земній поверхні?
Положення щодо інших географічних об'єктів визначається за допомогою різних карт та інших джерел географічної інформації.
Найбільш повне уявлення про географічне положення може дати його вивчення з різних точок зору методами фізичної, економічної і політичної географії.
Таблиця "Географічне положення"
Фізико-географічне
1. Положення на земній кулі щодо екватора і нульового меридіана.
2. Крайні північна, південна, західна і східна точки, їх координати.
3. Сусідні фізико-географічні об'єкти та положення щодо них.
4. Вихід до океанів і морів.
5. Вплив географічного положення на особливості природних умов. Економіко-географічне
1. Положення на економічній карті світу.
2. Сусідні регіони, рівень їхнього економічного розвитку й особливості взаємин з ними.
3. Особливості берегових ліній (довжина).
4. Положення щодо міжнародних шляхів сполучення, сировинних баз і найважливіших торговельних партнерів. Політико-географічне
1. Положення щодо різних міжнародних об'єднань і центрів міжнародної напруженості.
2. Участь країн світу (регіону) у міжнародних організаціях.
3. Вплив різних політичних сил, що знаходяться як усередині регіону, так і за його межами, що впливають на політичні і економічні процеси.
Фізико-географічне положення Європи
Фізико-географічне положення іноді порівнюють з поштовою адресою: щоб Ваше послання знайшло адресата, необхідно зазначити країну, місто, вулицю, будинок, квартиру . Так і в цьому випадку: нам необхідно точно знати, в якій півкулі знаходиться дана частина.світу, які її крайні точки і їхні координати, хто її найближчі "сусіди".
Не менш вдалим можна вважати порівняння фізико-географічного положення з долею: якщо природа "створила" на території Європи хвилясті рівнини і середньовисокі гори, розпорядилася мати досить м'який клімат і при цьому підставляти свої північні райони подиху Арктики, а південні - спекотним тропічним повітряним масам, мати у своєму розпорядженні різноманітні грунти і вихід до морів північного Льодовитого й Атлантичного океанів - так тому й бути! Подобається це чи не подобається - люди приймають це.
Тож яка адреса Європи, і що їй запропоновано долею?
Європа - одна з шести частин світу, вона розташована на заході материка Євразія і займає приблизно п'яту його частину. Європа й Азія виглядають сіамськими сестрами, щоправда, зовсім не близнюками, але, насправді, це неподільне ціле - материк Євразія. Поява Європи й Азії у вигляді окремого материка нашої планети відбулося в мезозойську еру, у результаті відділення євразійського континенту від Північної Америки.
Кордон між Європою й Азією часто проводять по-різному. За одним з найпоширеніших варіантів, умовний кордон між цими двома частинами світу проходить по східному схилу Уралу, приєднуючи цю гірську систему до Європи, по річці Ембі, північному і північно-східному узбережжю Каспійського моря-озера, Кумо-Маницькій западині, нижній течії Дону.
Європа знаходиться в центрі материкової - Північної півкулі, її площа - близько 10 млн. км2, це приблизно відповідає 15 територіям України. Гринвіцький меридіан "відтинає" крайню західну частину Європи, основна територія знаходиться в межах помірних широт. Лише крайні її частини на півночі та півдні знаходяться у субарктичному і тропічному поясах. Деякі острови розташовані в царстві вічної мерзлоти - Арктиці. На крайній півночі на територію Європи "заходить" Північне полярне коло, за цим "кордоном полярної ночі" розташовані райони з досить суворими для цієї частини світу кліматичними умовами.
Крайні точки Європи:
- північна - мис Нордкин на Скандинавському півострові (Норвегія), координати - 71 градус 10 минут північної широти, 25 градусів 47 минут східної довготи;
- південна - мис Марроки (розташований на острові Тарифа, з'єднаному дамбою з Піренейським півостровом, Іспанія), координати - 37 градусів північної широти, 8 градусів західної довготи;
- західна - мис Рока на Піренейському півострові (Португалія), координати - 9 градусів 31 минута західної довготи, 38 градусів 48 минут північної широти;
- східна - Європа простяглася приблизно до 67 градуса східної довготи (російський Полярний Урал).
Найближчим до Європи материком є Африка, у районі Гібралтарської протоки вони зближаються на відстань до 15-20 км.
Поміркуйте: поряд із Дарданеллами і Босфором цю протоку називають найважливішим "вузлом військово-транспортного контролю" у даному регіоні. Як ви розумієте цей вислів?
На відміну від інших частин світу, Європа лише з трьох боків оточена морями. Вона омивається Атлантичним і Північним Льодовитим океанами та їхніми морями. На північному сході, півночі і північному заході європейські береги омивають холодні води Карського, Баренцева, Білого і Норвезького морів, на заході - Балтійське і Північне моря. На півдні Європу ніжать теплі води Середземного моря, а також Мармурового, Чорного, Азовського морів - вони глибоко врізаються в територію материка Євразія. На південному-сході Європа "підбирається" до безстічного Каспійського моря-озера. У західній частині Європи максимальна віддаленість від моря - 600 км, у східній - 1600 км.
Береги цієї частини світу сильно порізані, за рочленованістю берегової лінії Європа є "чемпіоном світу". Найбільші півострови - Скандинавський, Піренейський, Апенінський, Ютландія, Балканський і Кримський. На півострови припадає близько чверті території - це теж світовий рекорд.
Площа островів - близько 730 тис. км2, найбільшими є Великобританія, Ісландія, Нова Земля, Земля Франца-Йосипа, Шпіцберген, Ірландія, Корсика, Сардинія, Сицилія.
Великий вплив на формування природи західної і північної частини Європи і господарської діяльності у цих районах здійснює Північноатлантична течія. Ця поверхнева, стійка течія є продовженням найбільшої на Землі теплої течії - Гольфстриму. Гольфстрим зароджується в Мексиканський затоці, куди постійними вітрами - пасатами наганяються великі маси води. Ця течія являє собою водяний потік шириною від 75 до 120 км, що рухається зі швидкістю від 1 до 10 км на годину.
Температура води Північноатлантичної течії - від 7 до 15

 
 

Цікаве

Загрузка...