WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Школи художньо-естетичного профілю: роль та місце в системі художньої освіти та виховання в україні - Реферат

Школи художньо-естетичного профілю: роль та місце в системі художньої освіти та виховання в україні - Реферат

диференціація та індивідуалізація у навчанні різним видам мистецтва забезпечується максимально сприятливими умовами для учнів. Інноваційний педагогічний досвід Н.Б.Гонтаровської (головна педагогічна ідея авторської концепції якої - кожна дитина повинна бути митцем, тобто проблема формування особистості вирішується через активну художньо-творчу діяльність, через самореалізацію особистості в мистецтві) відомий не тільки в України, але й за її межами (5).
Необхідно зазначити, що сьогодні педагогічні колективи шкіл художнього профілю отримали можливість за рахунок варіантної частини навчального плані розширити коло обов'язкових дисциплін. Такими обов'язковими дисциплінами стали історія української культури, народознавство, основи загальної психології та психології творчості. Поетика та ін. Так, у школі художньо-музичного профілю № 52 м. Луганська в основі організації педагогічної роботи з мистецтва лежать системоутворюючі поняття; ця система і визначає досвід роботи педагогічного колективу з побудови різноманітних форм діяльності вчителів та учнів (5).
У середній школі № 4 міста Дніпродзержинська основним засобом у впровадженні комплексної програми з естетичного виховання стали уроки образотворчого мистецтва. Склалася єдина клубна система естетико-виховної діяльності учнів у позаурочний час у середній школі № 45 м. Запоріжжя (5).
Єдиний навчальний заклад Закарпаття, у якому об'єднанні загальноосвітні і мистецькі предмети - Хустська школа - це комплекс з естетичного виховання. Вона складається з двох підрозділів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та школи мистецтв (музичний, хореографічний, образотворчий, театральний відділи). Цей інноваційний навчальний заклад має подвійне підпорядкування - відділу освіти та відділу культури (1).
У педагогічній діяльності перевага надається інтегрованим виховним методикам, розвиткові дитячої фантазії, уяви, творчим здібностям. Творчість учнів та викладачів тісно пов'язана з участю у художніх колективах. У репертуарі переважає національний репертуар, зокрема, твори викладачів М. Фенцика, М. Анишиця, аранжування і обробки В. Чаусова, Н.Шимші, М. Гички, м. Береша та драматичні твори для лялькового театру С.Гержика. Необхідно зазначити, що школа єдиний на Хустщині центр збереження духовності та культури (1).
Аналогічні школи працюють у Харкові, Запоріжжі, Одесі, Києві. Кожного року випускники шкіл поповнюють колективи студентів мистецьких вузів області І-ІІ рівня акредитації.
Так, Стрітівську школу кобзарського мистецтва створено більше 10 років тому. За ці роки її закінчили 69 дітей. Нарівні з загальноосвітніми дисциплінами учні вивчають філософію, історію української культури, релігію. Кобзарська школа - це навчальний заклад зі своїм статусом, серед її випускників представники Одеської, Харківської, Миколаївської областей (3).
Більше 20 років діє дитяча школа мистецтв м. Южного (Одеська область). Тут займаються музикою, хореографією, образотворчим мистецтвом 230 дітей. Учні неодноразово посідали почесні місця на обласних, республіканських та міжнародних конкурсах і фестивалях (2).
У Дніпропетровську на базі ансамблю сучасного танцю, який має велику популярність, виник театр-студія "Демос" зі своєю школою "Імперія танцю". У школі навчається біля п'ятидесяти учнів. Серед дисциплін, що викладаються - класичні джазові, модерн і характерні танці, вокал. Виховання грунтуєтся на розумінні східної філософії та модерну, що надає хореографічним постановкам особливий внутрішньозмістовний колорит. Це відмічають і компетентні журі в Україні та за кордоном. Зокрема, на ХХ Міжнародному фестивалі у Польщі учасники "Імперії" завоювали гран-прі та дві золоті медалі (8).
Школи естетичного виховання беруть активну участь у проведенні тижнів "Театр і музика для дітей та юнацтва". Так у Кіровоградській області, Вільшанська школа мистецтв провела "День відкритих дверей: запрошуємо до театру" -показ етюдних робіт з акторської майстерності учнів школи мистецтв, засідання клубу "Ліра". В Новенській школі мистецтв проведено зустріч учнів з акторами муздрамтеатру ім. М.Л.Кропивницького, в Петрівській музичній школі - бесіду-концерт "Творчість М.В. Лисенка для дітей". В музичних школах міст Кіровограда, Світловодська, Знам'янки, Олександрії було організовано театрально-музичні години, музичні вечори, виставки "Театр-свято", "Український театр", "До міста музики", відбулась зустріч учнів музичних шкіл Кіровограда з учнями Одеської школи мистецтв (9).
Необхідно зазначити, що активізація діяльності шкіл художньо-естетичного профілю відбувається в рамках реалізація Національної програми "Діти України".
Систематичне проведення обласних, республіканських творчих змагань також сприяє подальшому вдосконаленню роботи шкіл та творчої діяльності учнів (9). Систематичне та продумане проведення цих заходів є дієвим стимулом для виявлення та розвитку дитячих талантів. Таких заходів в Україні дуже багато, серед них - Всеукраїнський огляд-конкурс "Нові імена України", " Всі ми діти, твої Україно" тощо.
Невеликий огляд діяльності шкіл художньо-естетичного профілю дає змогу зробити висновок про те, що мистецтво слугує незамінним засобом вирішення одного із важливіших завдань соціалізації особистості - засвоєння ним досвіду емоційно-ціннісного відношення до навколишнього світу та творчої дійсності. Тому концептуально визначеним є необхідність художнього виховання підростаючого покоління. Таким чином, важливим компонентом єдиної системи художньої освіти та виховання в Україні є школи мистецтв, музичні школи, хореографічні школи, які за час своєї діяльності накопичили чималий досвід навчально-виховної діяльності х художньої освіти та виховання підростаючого покоління.
Література
1. АндрійцюВ. Творчий пошук - запорука успіху // Новини Закарпаття. -1999. -25 трав.
2. Антонов Б. "Поздравление" с юбилеем // Юг. - 1999. -7 мая.
3. Божко С. З поправок до інтсрукцій народилась школа // Робітн. газ. - 1999. - 1 жовт.
4. Берлянчик М.М. Боровиков Л.И. О художественном воспитании детей и юношества в микросоциальной среде/ Эстетическое воспитание на современном этапе: теория, методология, практика : Сб.ст. -М.: ВНИИИ, 1990. -С.38- 46.
5. Гонтаровська Н.Б. Теоретико-практичні основи створення навчального закладу естетичного профілю: Монографія. -К.: Дніпропетровськ: ІЗМН, 1999. - 177.
6. Джола Д.М. Щербо А.Б. Теорія і методика естетичного виховання школярів: Навч.-метод. посібник. -К.: ІЗМН, 1998. -392с.
7. Довідка про підсумки роботи шкіл естетичного виховання в 1999-2000 навчальному році та завдання на 2000-2001 навчальний рік / Упр. Культури Рівнен. обл. держ, адміністрації. -Рівне, 2000. -13с.
8. Империя мечты // Днепр. правда. -1999. -13 июля.
9. Про організацію та проведення тижня "Театр і музикадля дітей та юнацтва" в закладах культури і мистецтв Кіровоградської області (Лист до Міністерства культури і мистецтв від 20 квітня 1999 року № 2-1-263) / Управління культури Кіровоградської обласної державної адмінстрації// Кіровоград, 1999 - 3с.

 
 

Цікаве

Загрузка...