WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Модель гри «запитання-відповідь» - Реферат

Модель гри «запитання-відповідь» - Реферат


Реферат на тему:
Модель гри "запитання-відповідь"
Гра - специфічна форма діяльності, притаманна людям та тваринам. Вона протиставляється практичній діяльності, яка носить утилітарний характер. Той, хто грає, зазвичай, нічого не чекає від самого процесу гри, крім відчуття задоволення від її здійснення.
Теоретичне дослідження гри започатковано в роботах Шіллера та Спенсера. Вони вбачали соціальну значущість гри у вправах, направлених на вдосконалення здібностей, властивих людині. Таке утилітарне трактування гри як тренування до суспільного життя було розкритиковане Йоханом Хейзінгою, який вивів формулу Homo Ludens , - людини, що грає. Він доводив, що людські поведінкові архетипи носять ігрове походження. Весь перелік специфічної людської діяльності трактується Хейзингою як постійна і неперервна гра, пошук задоволення від її здійснення.
Ставлення до гри довгий час було досить зверхнім. Вважалося, що гра - вид діяльності, притаманний тільки дітям. Однак, останнім часом ставлення до гри змінилося. Ігрові елементи з'являються в діяльності вчителів. Найбільш інтенсивно в педагогічну практику поступолво проникають рольові ігри. Педагоги усвідомлюють, що гра дозволяє розвивати дитину, має визначальне розвиваюче і навчаюче значення. Гра розвиває розум дитини, пробуджує інтерес до знань, сприяє розвиткові логіки правильних висновків, залучає до суспільних цінностей, уводить у світ дорослих, моделює реальні суспільні взаємодії. Важливою метою гри є формування особливого ігрового співтовариства, яке об'єднує дорослих та дітей. Ігрове співтовариство, власне, це важливий структурний елемент громадянського суспільства, своєрідна субкультура, в яку входить по-справжньому високорозвинена інтелектуальна еліта суспільства. За нашими, досить приблизними підрахунками (враховувалися тільки команди, що реєструвалися в різних турнірах, що проводила Ліга український команд (ЛУК) ат інші суспільні організації, що займаються інтелектуальними іграми, в Україні існує близько чотирьох сотень різного віку. Тільки в Києві дитячих команд, що діють постійно, - близько півсотні.
Безумовно важливою складовою ігрової діяльності людини є орієнтація на емоційне задоволення від неї. Однак, ми не можемо проігнорувати і спрямованість її на виграш, на отримання не тільки позитивних емоцій, але й матеріальних і моральних переваг. Звідсіля - азарт гравців у карти, рулетку, тоталізатор. Цей азарт породжує і досить відчутну конфліктність гри - достатньо згадати конфлікти футбольних фанатів.
Розрізняють ігри, спрямовані на тренування фізичних здібностей людини та ігри інтелектуальні. Серед останніх вирізняють ігри спортивно-логічні - шахи, шашки, спортивні різновиди карт, більярд, нарди, тощо. Крім того, існує ціла серія ігор, які базуються на моделі "запитання-відповідь". Їм і присвячена ця стаття.
Модель гри "запитання-відповідь" відома з давніх часів. Чи не першою згадкою про таку гру є античний міф про сфінкса. Відомі декілька папірусів, в яких містяться єгипетські загадки, яким декілька тисяч років. Такі загадки носили навіть ритуальний характер, допомагаючи відрізнити посвячених - тих, хто знає відповіді, - носіїв таємних знань. Загадка взагалі, - один з найпопулярніших різновидів фольклору, який відомий практично у всіх народів.
В такого типу інтелектуальних іграх розрізняють питання вікторинні - такі, що вимагають демонстрації великого обсягу знань, хорошою пам'яті та врівноваженості. Інший тип питань - "на логіку". Саме розбір такого типу ігор і пропонується тут.
Вперше інтелектуальну гру такого типу запропонував відомий телеведучий Володимир Ворошилов. Вона звалася "О? ДЕ? КОЛИ?". Передачі передував дуже популярний на початку сімдесятих вікторинного типу "Аукціон", який вів все той же Ворошилов. Передачу невдовзі заборонили. Кажуть, що якийсь тоді всесильний член Політбюро заявив, що в країні, де всі мають заробляти чесною працею, неправильно, що "занадто умні" заробляють призи простою відповіддю на поставлені питання.
Пізніше Володимиру Яковичу вдалося "проштовхнути" на телебачення "ЩО? ДЕ? КОЛИ?", яке набуло неймовірної популярності. Замість дорогих призів можна було виграти недорогу книжку від "Общества книголюбов". Популярність передачі не згасла з роками, навіть після смерті її засновника. Вона породила цілу низку "клонів": "Брейн-ринг", "Своя гра", "Ерудит-квартет".
В гру сьогодні грають представники всіх соціальних верств - від школярів, до журналістів. Правила прості: треба знайти досить нескладну відповідь на питання за короткий термін - одну хвилину.
Гра в цілому носить дозвіллєвий характер. Тут немає професіоналів, які б заробляли на грі великі гроші. Гра тому - прекрасна і чиста, не заплямована меркантилізмом, розвага. Рух тих, хто грає, розповсюджений по всьому світі. Гравці і команди є і в Німеччині, і в Ізраїлі, і в Сполучених Штатах, і в Австралії.
В той же час така гра - прекрасний спосіб тренування інтелектуальних здібностей дітей, підлітків, дорослих. Вона розвиває пам'ять, вміння мислити логічно і послідовно, змушує читати більше, взагалі, провокує допитливість.
Гра формує також комунікативну здібність тих, хто грає. Це - особливий командний дух, відчуття командної взаємодії. В команді важливо правильно розподілити ролі тих, хто грає.
Сильні, зіграні команди завжди мають спеціалістів в різних галузях знань. Однак, оскільки йдеться не про вікторину, глибокі знання в певній галузі та широкий перелік галузей знань - не головне. Власне, ігровий досвід - всього лише інша назва того факту, що в турнірах досить багато старих, вже зіграних питань (свічок), чи питань, побудованих за аналогією із свічками. Важлива також зіграність команд, хоч з власного ігрового досвіду можу сказати, що деякі команди починають професійно грати вже з першої гри. Зіграність необхідна для того, щоб гравці команди могли з переліку версій, що генеруються в ході гри, помітити і не "затоптати" правильну і вірно сформулювати відповідь. Важливу роль "фільтра" правильних питань відіграє капітан команди.

 
 

Цікаве

Загрузка...