WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Естетичне виховання на уроках української мови в початкових класах. - Дипломна робота

Естетичне виховання на уроках української мови в початкових класах. - Дипломна робота

вчителями школи стоїть завдання формувати в учнів естетичне ставлення до дійсності розвивати естетичні потреби і здібності, самостійності у процесі роботи над художніми творами.
З того часу, коли людина стала людиною, з тієї миті, коли вона задивилась на квітку і вечірню зорю, вона стала вдивлятися в саму себе. Людина осягла красу. Краса - це глибоко людське! Краса - це радість нашого життя, один із струмочків, що живлять доброту, сердечність і любов. Пізнати цю красу життя допомагає дітям вчитель. Це відбувається всюди і завжди і на уроці, під час перерви, екскурсій, години класного керівника, трудовій та ігровій діяльності.
Естетичні почуття починають розвиватися у дітей досить рано. Цьому сприяє естетичний рівень умов дома і в школі, в найближчому для дитини середовищі. Початкове уявлення про навколишній світ розвивати в молодших класах. Діти отримують вміння бачити, розуміти і читати картини образотворчого мистецтва і слухати музику, декламувати, виразно читати і передавати зміст прочитаного, відчувати естетичний смак мови. Навчити милуватися красою - нелегке завдання. Саме тут проходить перевірка найголовнішої функції вчителя - виховної. Красивим має бути і слово вчителя: щире, емоційне, правдиве, відкрите та зрозуміле. Бо чим вищий рівень художньо-естетичного розвитку всіх без винятку учнів, тим більше можливостей для формування естетичних смаків та почуттів.
Особливої уваги ест.вихованню слід надавати на уроках укр.мови в початкових класах.
РОЗДІЛ 1.
Читання.
1. Місце та значення читання у навчальному класі.
Чи потрібно вміти читати? На це питання може бути лише одна відповідь: "Так!" Потреба в читанні така ж велика, як і потреба в їжі, одязі, спілкуванні. Адже чит. - це одне з основних джерел знань. Незалежно від того, ким стане маленький громадянин України в майбутньому - лікарем чи фермером, бізнесменом чи юристом, педагогом чи водієм, він повинен уміти швидко оперувати великою кількістю інформації з-поміж цього вибирати основне, найцінніше, а, значить, бути справжнім читачем.
Поширені сьогодні способи навчання не завжди виховують такого читача, не здійснюють поступового переходу від читання вголос до читання мовчки. Де ж тут вже говорити про естетичну красу і бачення її під час читання?
Але ми постійно працюємо над виробленням нової техніки, за якою слід навчати дітей читанню.
Одним з найсучасніших й найефективніших методів навчити дитину швидко і красиво читати є читання дітей разом з диктором, або за магнітофонним записом. Спочатку записують на плівку текст із швидкістю читання 80-90 л/хв., використовуючи при цьому вірші, казки, невеликі оповідання . Діти спочатку слідкують за кожним словом диктора пальцем пошепчуюючи чи про себе повторюючи, а потім читають самі.
Через два тижні такої роботи текст читання збільшують до 120л/хв. І так поступово до 160 л/хв. При цьому вивільнюють артикуляційний апарат учнів, тобто дехто міг читати вголос, а хто не справлявся, то читав про себе ( мовчки).
При цьому не слід забувати про естетичну красу читання. Це стосується як і способу читання, так виховання естетичного смаку за змістом твору. Сприяє цьому правильне, виразне, інтонаційно збагачене читання диктора. А також бесіди, які зосереджують дитячу увагу на необхідних місцях.
Таким чином, по-перше задіяними в процесі читання були всі учні класу, по-друге, та інформація, яку учні отримували на цих уроках, переважно у 10 разів традиційну, по - третє, засвоєння цієї інформації було теж високим, оскільки відомо, що дитина засвоює 10% почутого, 50% від побаченого, 90% від того, що вона зробила сама.
Отже, цей метод забезпечує 90% під час читання в магнітофонному супроводі дитини і бачить що читає, і чує звуковий орієнтир, потім сама ж відтворює відповідаючи на запитання контрольного експрес-опитування, яке сприяє засвоєнню інформації, формує особисте ставлення. Ще одним є те, що є більше часу на розвиток естетичних смаків, ідеалів, почуттів, сприймань, а також розвивати вміння бачити красу. Важливим також і є те,що в дітей з'являється природна зацікавленість до читання, до книги взагалі. Ото ж, на уроках читання діти за допомогою слова, через магнітофон вчаться розуміти і любити укр.мову, спілкуватися, відчувати прекрасне серцем і душею, гарно і правильно декламувати вірші.
Так під час вивчення творів Лесі Українки діти на такому нетрадиційному уроці не лише ознайомлюються з постаттю укр. поетеси, а й проникаються її трагічною долею, полюблять її поезію, прозу...
Дуже добре коли діти прийшовши в 1 клас вже мають навички читати, тоді на букварний період можна витратити 10-20 днів, замість півроку, після чого зразу переходити на читання з магнітофонним супроводом.
Зараз ми хочемо запропонувати фрагмент такого уроку.
Тема: "У змаганні з долею"
Мета: Ознайомити дітей з життям і діяльністю відомої укр. письменниці й поетеси Л.Українки, привчати до культури мовлення, вчити відчувати красу художнього слова, розвивати зв'язне мовлення, естетичні смаки, почуття любові до укр. мови; забезпечити високий рівень сприйняття творів шляхом аудіювання.
Обладнання: портрет Л.Українки, добірка її творів для дітей, тексти, записані на магнітофонну плівку.
Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання
2. Психологічна підготовка ( декламування віршів: "Вишеньки", "На зеленому горбочку", "Літо краснеє минуло")
ІІ. Актуалізація і систематизація знань
- Хто автор цих поезій?
- Для кого Л.У. написала ці вірші?
- Розкажіть, які почуття викликають її вірші?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Прослухавши її твори ми не можемо не схвилюватися від них, задуматись. Але твори її не можна відчути повністю, не знаючи деталей біографії цієї дуже слабкої, але водночас сильної духом жінки. Чому саме Леся, чому Українка, через що вона страждала у житті, чому все своє коротке життя змагалася з долею? Впевнена, після цього уроку ви самі зможете дати відповіді, як на ці, так і на схожі запитання. А також удосконалити свої вміння бачити прекрасне в творах.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Читання тексту "Леся Українка" ( під магнітофонний супровід)
2. Читання тексту "У боротьбі з долею" (під магнітофонний супровід)
3. Тестування на основі прочитаного.
Фізкультхвилинка
4. Робота над віршем Л.У. "Мамо, іде зима".
Підготовка до сприймання
- А зараз ми ознайомимося з віршем Л.У. "Мамо іде зима", ви матимете змогу ще раз переконатися в талановитості цієї поетеси.
Робота над портитурою
- на ст. 200 зверніть увагу на розмітку вірша.
Словникова робота
- Пояснення незрозумілих слів подані на дошці.
Виразне читання у магнітофонному супроводі.
Робота над змістом.
- Сподобався вам вірш?
- Що саме?
- Ви звернули увагу чиє мовлення швидше, а чиє повільніше? Чому?
Робота над виробленням естетичнихсмаків.
- Уявіть собі цю сцену розмови
- Давайте поговоримо про смау зиму. Чи гарна вона? З чого зроблено одяг для землі? Чим зима одягає дерева? Пригадаймо ті малюнки, які вимальовує

 
 

Цікаве

Загрузка...