WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Естетичне виховання на уроках української мови в початкових класах. - Дипломна робота

Естетичне виховання на уроках української мови в початкових класах. - Дипломна робота

імежативної гри, як форми розминки на уроці.
Теоретичними та методологічними джерелами пошуку впровадження таких ігор-вправ стали ідеї, наукова та творча спадщина видатних психологів, педагогів, митців України та світу: Жана Паже, Л.Виготського, Л.Шарахіної та інших. Саме вони відкрили нам психолого-педагогічні основи граматики фантазії шляхом до вміння людини керувати уявою, як пізнавальною здібністю.
Ось деякі ігри-вправи на шляху до керованої уяви.
"Три слова" (розвиває логічне мислення, творчу уяву, активізує словник). Діти або вчитель називають слова з різних сфер життя: 2 іменники і 1 прикметник чи в іншій комбінації. Завдання: за одиницю часу придумати фрази-речення, куди б були внесені одночасно три слова.
"Нове використання" (стимулює загальний розвиток і фантазію). Діти мають придумати нове незвичне використання звичних предметів.
"Вінегрет" (розвиває відчуття мови, літературні здібності, нестандартне мислення, естетичні погляди). Із заголовків газет скласти сенсаційну інформацію.
"Визначення" (формує чутливість та структурність мислення, вміння бачити суттєві ознаки). Дати пояснення-визначення до непредметних понять. Наприклад, що таке дірка, темрява, гарно тощо.
"Гарно-погано" (вміння аналізувати, розвиває інтуїцію, вчить помічати красу) . Визначити що поганого і що гарного в ситуаціях: пішов дощ, учень отримав погану оцінку, людина захворіла. Вправа може проводитися і як змагання.
"Образ букви" (розвиток емоційного ставлення). На що схожа подана буква, розкажи про її характер, що вона любить, чим цікавиться, якого вона могла би бути кольору.
"Образ звуку" (спричинення індивідуального сприймання, уявлень та асоціацій). Обирається комбінований звук: "апчхи", "хрю", "хі-хі". Завдання- опредметнити звук, описавши його життя, смаки, дії, намалювати колір.
"Звукова межа" (розвиток мовленнєвої чутливості, долання стереотипів). Вимовляється звукова нісенітниця. За звукоритмом і сприйняттям діти намагаються описати почуте: хто це або що це.
"Єдиний початок" (активізує словник, розвиває оригінальність і естетику). Скласти речення з 4-5 слів, які б починалися на одну з букв: П, К чи І.
Ми подали декілька ігор-вправ, і всі вони дібрані за специфікою впливу на дитину так, щоб активізувати мислительські процеси, вміти висловлювати гарно і чітко. Це одна з передумов розвитку естетичного мовлення.
Учні, які тривалий час виконували завдання таких і схожих вправ, складають дуже гарні, естетично багаті твори.
Будинок-Текст
У будинку-тексті були квартири - Речення, в них жили слова. Одні квартири були густо населені, а інші стояли майже порожні. Якось до них прийшла господиня Тема. Вона повідомила, що з часом до них завітає тато - Заголовок.
Перед зустріччю вона розфарбувала речення прикметниками, дібрала яскраві іменники, влучні дієслова. Тема дуже ретельно готувалася до зустрічі: напекла пирогів із крапок, ком, зродила льодяники - знаки оклику. А заголовок подарував Темі нову сукню з апострофів… (учень Марина, 3 клас)
Дракони Хто і Що.
У горах жили дракони, яких всі боялися. Одного звали Хто, а іншого - Що. Щодня вони полювали на птахів-слів. Хто з полювання приносив тварин, диких та свійських, міг принести діток, які заблукали. А Що розпалював вогнище з неживих предметів. (Гапоненко Андрій, 2 клас)
Історія світлофора
Жили собі три брати: Червоний, Жовтий і Зелений. І в кожного з них було одне око. Якось Червоний запропонував: "Нумо, зробимо піраміду і оселимося в ній усі разом".
Так і зробили. Червоний колір був ледачим, і завжди всі говорили: "Стій!". Тому він оселився вище за всіх, щоб його могли побачити. Зелений був роботящий завжди бігав з місця на місце, тому всім дозволяв: "Іди, іди!" Він зайняв нижню квартиру, ближче до землі. Жовтий був ні те, ні се. Перед тим, як щось робити, він собі наказував: "Приготуйся!" Отак троє братів живуть у трикімнатному світло-будиночку разом. Всі дивляться на них і виконують їх кольорові накази. (Шейфер Неля, 3 клас)
Фантазії першокласників за мотивами казки "Рукавичка".
Моя Рукавичка така, що поганих людей перетворить на калюжі, а хороших гріє… (Северіна Єлизавета)
Це Рукавичка, зв'язана з фруктів, у неї подруга Овочева Рукавичка, бо формою і кольором вона схожа на буряк (Сич Олексій)
Казкова Фея захотіла мати Веселкову Рукавичку, тому зв'язала її з кольорів. (Кимчук Мар'яна)
Це Рукавичка пішла до лікарні. Зробила, щоб їй зробили ротика. Вона дуже хотіла спілкуватися з іншими рукавичками (Куяр Антон)
Кілька робіт другокласників на тему: "Ательє для Сніжинок"
Замовили собі Сніжинки в ательє штанці з льоду. Роботу виконував сучасний модельєр Бурулька. Вона взяла білоножиці, сніготканину, електромолоток, диво-окуляри і зшила зручні речі. Новий одяг вони одягли на прогулянку до Хмаропарку. (Левін Андрій)
Якось сніжинки побачили по телевізору передачу про моду. Вони вирішили і собі замовити модний одяг. Модельєром обрали Зиму. Вона взяла морозиво, порізала його на шматочки і пошила з них маскарадні костюми. В них Сніжинки пішли на сніжний бал. (Машин Влад)
Ці фантазії такі смішні, оригінальні, непередбачувані. А ви звернули увагу, які вони естетично багаті! Скільки треба було працювати вчителю, щоб у такому юному віці виховати можна сказати естетично зрілі особистості!
Вправи, згадані вище, можна використовувати не лише на уроках розвитку мовлення, а й на любих інших уроках рідної мови, а також в позаурочний час.Вчитель будь-якої школи може навчити своїх учнів взаємодіяти з навколишнім світом за законами творчості, а саме цей досвід пробуджує душу і серце людини, яка бажає вдосконалювати себе і навколишній світ.
Нам хотілося б ще навести кілька прикладів творів-мініатюр, які склали діти.
Олег Сичевський: Слово "Життя" для мене наймиліше. Життя - це найбільша цінність людини, тому я радію кожному прожитому дню. Намагаюсь зробити якомога більше гарних справ. Хочу стати гарною людиною. Мені б хотілося, щоб усі цінували своє життя.
Іван Кивцов: Слово " матуся" для мене наймиліше. Коли я його чую, то згадую щасливі моменти свого життя, ті, коли поруч зі мною моя матуся.
Аліна Боднар: Слово "сім'я" для мене наймиліше. Коли я його чую, то згадую наймиліші моменти свого життя. У своєї сім'ї я отримую допомогу, любов, цукерки, захист. І дуже ціную сім'ю.
Софія Рачкевич: Слово "дякую" для мене наймиліше. Коли кажу "дякую", людині стає приємно, що її турбота корисна. Коли дякую, то висловлюю свою доброзичливість.
У всіх цих творах діти говорили наскільки і чому деякі слова для них наймиліші.
Останнім прикладом творчості дітей ми хочемо показати написані твори-мініатюри на тему: "Заповіт прийдешнім поколінням". Учнів поставили перед проблемою: "А якщо з часом почнуть нехтувати українською мовою, будуть забувати її? Як би ви могли переконати їх у тому, що наша мова прекрасна, що її треба берегти, любити?"
Валерія Чурікова: "Любі третьокласники! Любіть, цінуйте, оберігайте вивчайте, збагачуйте нашу рідну мову. Мова - це

 
 

Цікаве

Загрузка...