WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проблеми виховання культури поведінки в молодших школярів - Курсова робота

Проблеми виховання культури поведінки в молодших школярів - Курсова робота

повинен виробити правила, виконання яких вважається необхідним. Тоді вимоги дотримуватись визначених норм будуть надходити не тільки від дорослих, але і від самих дітей, від шкільного колективу.
Одна із серйозних причин невиконання дітьми правил поведінки лежить у людях, що оточують дитину. Справа в тому, що дорослі далеко не завжди поводять себе зразково в громадських місцях, дома , на вулиці. Вони бувають нервовими і брутальними, безтактними і нечемними, тобто дозволяють собі таке поведінку, яка різко засуджується у дітей.
Отже, виховуючи культуру поведінки, дорослі самі повинні постійно суворо і причепливо стежити за своєю поведінкою, бути зразком для дітей. Це одне з основних положень педагогіки повинне бути донесене до батьків і інших вихователів дітей.
Часто діти не виконують правила культурної поведінки тому, що дорослі не дотримуються єдності в тих вимогах, які пред'являють дітям. Розбіжності у вимогах бувають значними. Не однакові вимоги пред'являють школа і родина. В межах школи не всі педагоги бувають одностайні у вимогах до учнів, точно так само в родині не всі дорослі солідарні в педагогічних поглядах. Так, характер вимог, їхня послідовність і обсяг бувають різними в батька і матері, бабусі і дідуся та інших членів родини. Тому дитина не завжди виконує обов'язкові правила, а пристосовується до вимог різних дорослих. У такому випадку вдома вона може бути ввічливою, а в школі брутальною, і навпаки. Чи бути чемною стосовно батьків і, нетактовною і неуважною стосовно бабусі.
Велике значення у вихованні культури поведінки має особистий приклад батьків. Діти спостерігають за дорослими, їхньою поведінкою, взаєминами, манерами. Якщо батьки уважні один до одного, привітні, ввічливі, завбачливі, вірні .своєму слову, то і їхні діти, як правило, виростають добре вихованими. Значно складніше виховувати навички і звички культурної поведінки в дитини, якщо в родині не прийнято бути ввічливими, дорослі не поважають один одного, лихословлять, а в будинку не дотримується чистота і порядок.
Виховання культури поведінки проходить успішно, якщо батьки і школа знаходять спільну мову, здійснюють однакові вимоги до поведінки дітей.
5.Основні умови ефективності роботи
Робота з виховання культури поведінки проходить успішно, якщо в ній беруть участь всі вчителі початкових класів. Зусилля одного вчителя, який веде роботу тільки у своєму класі, не можуть дати стійкого позитивного результату. Діти, виходячи за стіни своєї класної кімнати, будуть постійно зустрічатися з іншими школярами, від яких не вимагають виконання необхідних правил культурної поведінки. Важко буде створити і загальношкільну суспільну думку, що засуджує порушення правил поведінки.
Обов`язковою умовою в роботі з виховання культури поведінки є єдині вимоги педагогів до поведінки учнів. "...Там, де вихователі не з'єднані в колектив і колектив не має єдиного плану роботи, єдиного тону, єдиного точного підходу до дитини, там не може бути ніякого виховного процесу", - писав А. С. Макаренко.
На педагогічній раді, на методичному об'єднанні вчителів початкових класів треба визначити зміст і методи роботи з виховання культури поведінки, обов'язковість її проведення у всіх початкових класах. Доцільно проводити відкриті заняття по культурі поведінки, колективно обговорювати методичну сторону їхнього проведення , знаходити більш вдалі форми роботи з дітьми.
Робота з виховання культури поведінки буде ефективна, якщо вона проводиться не час від часу, а у визначеній системі, що повинна забезпечити у дітей нагромадження досвіду позитивної поведінки, корисних звичок, придбання моральних уявлень.
Величезне значення для успіху роботи має обстановка в школі: чистота, порядок. Красиво оформлені класні приміщення, зі смаком
оформлені інтер'єри. Якщо в будинку брудно і незатишно, дозволяється в школі ходити у верхньому одязі, немає побутового куточка, дзеркала, де можна привести себе у порядок, то важко чекати від школярів чистоти, охайності, підтягнутості в зовнішньому вигляді.
Поведінка вчителя, його зовнішній вигляд, тон і стиль звертання до інших вчителями, батьків, учнів мають вирішальне значення у формуванні вихованості школяра. Учитель повинен бути тим зразком поведінки, якому хотів би наслідувати учень. Різкий тон, дратівливість у спілкуванні з дітьми, безтактні зауваження, що батьки іноді ще одержують у школах, безумовно, ускладнюють виховання культури поведінки. Правила ввічливості, культура мови, точність, обов'язковість формуються набагато швидше, якщо в школі створена загальна атмосфера приязності, уваги один до одного, товариській допомозі і дбайливості.
Ефективність виховної роботи багато в чому залежить від узгодженої роботи педагогічного колективу і родини. Батьки повинні знати, які вимоги ставляться до поведінки дітей, які манери в них виховуються, і, що найважливіше, у цьому ж напрямку проводити роботу дома, у родині.
Дуже важливо постійноперевіряти ефективність проведеної роботи. Основним показником її успішності є загальний і моральний розвиток дітей. Учитель систематично повинен спостерігати за тим, як змінюється поведінка дітей, як вони поводяться без його постійного контролю, наскільки стійкі придбані позитивні звички, як розвивається дитяча свідомість. Вивчення дітей дозволяє обґрунтовано вносити необхідні корективи в систему роботи, удосконалювати її.
Висновки
В роботі висвітлено основні завдання морального виховання учнів молодших класів, показано шляхи формування моральних переконань за допомогою творів художньої літератури, виховних ігор, розглянуто структуру і методику проведення етичних бесід, які є одним із дійових методів закріплення і уточнення здобутих знань, формування громадських поглядів, переконань, принципів, правил, звичок, традицій.
На сучасному етапі розвитку нашого суспільства одною з актуальних проблем морального виховання є виховання культури поведінки. Культура поведінки є виявленням загальної культури людини у її діях, вчинках, ставленні до інших людей. Показником культури поведінки є дисциплінованість, яка є однією з головних умов сумлінного ставлення до навчання, праці, показником моральної надійності людини.
Результатом виховної роботи є те, що учні повинні не тільки знати, що таке добре, а що погано, вони зобов`язані діяти добре в ім`я рідної Батьківщини і народу. Їх потрібно вчити жити серед людей. Кожна дитина повинна засвоїти моральне правило: "Ти живеш серед людей. Не забувай, що кожний твій вчинок, кожне твоє бажання позначається на людях, що тебе оточують. Знай, що є межа між тим, що тобі хочеться, і тим, що можна, Перевіряй свої вчинки, запитуючи сам себе: чи не робиш ти зла, незручності людям? Роби все так, щоб людям, які тебе оточують, було добре".
Список використаних джерел
1. Богданова О. С. і Петрова В. І. Методика виховної роботи в початкових класах. - М., 1975.
2. Збандуто С. Ф. Педагогіка. - К., 1965.
3. Фіцула М. І. Педагогіка. - К., 2001.
4. Ягупов В. В. Педагогіка: Навч посібник. - К.: Либідь, 2002.
5. Богуш А. М. Смовська О. І. Етичні бесіди в 1- 3 класах. - К., 1981.
6. Гореєва В. М. Виховання культури поведінки школярів. - К.,1983.
7. Сухомлинський В. О. Методика виховання колективу. - К., 1971.
8. Сухомлинський В. О. Батьківська педагогіка. - К., 1978.
Додаток А
Правила культурної поведінки молодших школярів
І. Правила особистої гігієни, акуратності й охайності
Щодня вставай у той самий час, провітрюй

 
 

Цікаве

Загрузка...