WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Основи соціальної педагогіки, конспект лекцій - Реферат

Основи соціальної педагогіки, конспект лекцій - Реферат

загальної педагогічної організації суспільства. П.Наторп мріяв про "союз громадян, який впливає через народ на його культуру, на виховання кожної людини, дитини і дорослого; про створення організації, що могли би дати притулок кожному; про соціальне виховання, що охоплює весь народ за-галом"(59;4-5).
На думку німецького філософа і педагога Г.Нола (1879-1960) до соціальної педагогіки мають безпосереднє відношення такі сфери, як робота в дитячих садках і яслах, молодіжних клубах, робота з правопорушниками, професійне навчання безробітних, діяльність у позашкільних закладах. Вони всі, на його думку, мають дещо загальне, незважаючи на зовнішні відмінності, оскільки стосуються матеріального та духовного благополуччя нації як колективного утворення.(12;36)
Г.Боймер, заступник міністра внутрішніх справ Веймарської республіки, розглядає соціальну педагогіку як інструмент соціальної політики. Вона визначила компоненти соціально-педаго гічної діяльності. Розроблена за її участю соціально-педагогічна програма була викладена у Законі про молодь Німеччини 1922р. Після 11 Світової війни соціальна педагогіка розглядалась як один із засобів реалізації програми, спрямованої на "очищення" Німеччини від нацистської ідеології, її подальшу демократизацію. Окупаційна ж англо-американська влада віддавала перевагу терміну "соціальна робота".
У 50-60 роки Е.Моленхауер розпочав дискусію про предмет соціальної педагогіки. Він розглядав соціальну педагогіку як допомогу молоді з боку суспільства у швидкій адаптації до соці альної системи, протидію негативним відхиленням від норм поведінки. Г.Пфафоренберг доповнював: соціальна допомога потрібна не тільки молоді, але й дорослому населенню.
В 60-ті роки цей напрямок складається в позицію: соціальна педагогіка - теоретичне усвідомлення і обгрунтування масового соціального виховання, тобто допомога делінквентам, позашкільна робота за місцем проживання, виховна робота в дитячих будинках, школах-інтернатах тощо. Х.Міскес вважав, що соціальна педагогіка - наукова дисципліна, яка розкриває соціальну функцію загальної педагогіки, яка досліджує виховний процес у всіх вікових групах населення. Він писав про необхідність розвитку герогогіки. А.Мерингер, А.Феютнер наполягали, що дитину треба розглядати не як об'єкт виховання, а як людину яка має особливі життєві потреби. Школа, коли розглядає людину як "школяра", розглядає тільки частину її. Тому "несоці-альна" школа не тільки не виправляє недоліки, але доводить їх до краю. Керівництво школи починається з соціально-педагогічного і соціально-психологічного дослідження "поля" класу. За В.Вернером, соціальні проблеми виховання непосильні для педагогіки, треба зайнятись навчанням та вихованням людини, формованням її особистості в навчальних закладах.
На початку 70-х років В.Кюхенгорф, Р.Вайншенк, А.Вольф підійшли до соціальних проблем виховання з позиції інтеграції педагогів з громадськістю. З цього поступово і починається повернення в педагогіку поглядів П.Наторпа (59;8-10).
В англомовних країнах, перш за все у Великобританії, США, термін "соціальна педагогіка" відсутній. Соціально-педагогічна діяльність реалізується в рамках соціальної роботи. Перші служби соціальної підтримки людей у формі благодійної діяльності народилися у 19 столітті в рамках релігійного та жіночого рухів. У США в 1889 році Д.Адамс відкрила соціальну службу, яка допомагала переселенцям. Загалом США значно вплинули на європейські країни в плані вдосконалення методик соціально-педа-гогічної роботи: класичні методи індивідуальної роботи з клієнтом, з сім'єю, групова терапія, робота в общині. В європейських країнах значного успіху досягли в розвитку теорії соціально-педагогічної роботи та соціальному захисті людини.
2.6 ПРОФЕСІЙНА ПІДГОТОВКА СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА ЗА РУБЕЖЕМ.
Дефініції термінів "соціальна педагогіка" та "соціальна робота" свідчать про їх концептуальну нечіткість у багатьох країнах Європи. Визначенням змісту цих термінів займається європейська група Міжнародної Асоціації шкіл соціальної роботи, яка заснована в 20-ті роки 20 століття. Підготовка соціальних працівників та соціальних педагогів в різних країнах світу відрізняється широтою і неоднорідністю підходів до її організації, що відображає специфіку національних систем освіти, традиції у цій галузі. В залежності від моделі соціального виховання фахівці з соціальної педагогіки та соціальної роботи мають назви: соціальні педагоги, соціальні працівники, терапевти "соціальних клінік", аніматори, педагоги вільного часу, педагоги дошкільної освіти, "компенсаторної освіти", конфліктологи тощо. В Данії, Норвегії діють навчальні заклади, які готують паралельно соціальних педагогів та соціальних працівників.
У Данії, Фінляндії, Греції, Ісландії, Ірландії, Великобританії, Турції, Югославії та деяких інших країнах освіта цих фахівців фінансується державою. В Голандії - всі школи приватні. В Португалії, Іспанії статус приватного закладу пов'язаний з його релігійною орієнтацією. У більшості країн Західної Європи існують державні і приватні навчальні заклади. В Австрії, Бельгії, Німеччині, Норвегії переважна їх кількість є державними.
Децентралізовані системи навчання соціальної роботи і соціальної педагогіки - в Німеччині, Ісландії, Ізраїлі, Швейцарії, Італії, Югославії. Найбільш централізовані - в Ірландії, Великобританії, Франції.
У Фінляндії, Ісландії, Ірландії, Ізраїлі, Іспанії, Турції - освіту здобувають в університетах. У деяких країнах - в інших типах вищих навчальних закладів.(34)
У Франції підготовка здійснюється приватними та державними навчальними закладами. Фахівців для роботи з дітьми готує Ліга народної освіти. Координує роботу з підготовки та перепідготовки кадрів Центр стажування Міністерства національної освіти. Існує два види дипломів: свідоцтво про придатність до соціальної та виховної діяльності; атестат, який дозволяє соціально-виховну діяльність на основі теоретичної та практичної підготовки.(2)
В Австрії з 1988 року в Педагогічних академіях впроваджений курс "Педагогіка вільного часу". Там готують фахівців для шкіл і класів подовженого дня, сфери вільного часу, соціо-культурної анімації (музеї, бібліотеки тощо).(2)
У Норвегії соціальні педагоги - це фахівці, які "пом'якшують" недоліки ринкової економіки. Підготовка фахівців ведеться з 1950 року. З 80-х років престиж професії зростає, тому що триває період економічного спаду. В кожному регіоні при університеті є факультети соціальної педагогіки та соціальної роботи. Програма з соціальноїпедагогіки називається - "дитяче благополуччя". Підготовка фахівців складається: з 3 річного навчального курсу (громадське та кримінальне право, педагогіка, психологія, соціальна педагогіка, народна творчість, практика займає четверту частину програми). Після 2 років практичної діяльності спеціаліст має можливість протягом 2 років поглиблювати свої знання в університеті, одержуючи при цьому вищу освіту. Наступний магістерський рівень вимагає захисту магістерської дисертації після 2 років навчання.
У США першим університетом, що розпочав підготовку соціальних працівників, був Колумбійський (1899р.). Школа соціальної роботи Вашингтонського католичного

 
 

Цікаве

Загрузка...