WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Основи соціальної педагогіки, конспект лекцій - Реферат

Основи соціальної педагогіки, конспект лекцій - Реферат

першочерговість інтересів клієнта: соціальний педагог має докласти максимум зусиль, щоб виховати і розвинути самостійність клієнта. Конфіденційність: соціальний педагог повинен поважати таємниці клієнтів і не розповсюджувати інформацію, отриману в ході професійної діяльності. Гонорари: соціальний педагог одержує гонорари відповідні обсягу та якості виконаної роботи. Повага, чесність, ввічливість: соціальний педагог повинен ставитися до клієнтів і колег із повагою, ввічливістю, довірою, бути делікатним і справедливим (34). (Детальніше дивись: "Соціальна педагогіка: хрестоматія законодавчих та нормативних актів")
6.4 ОСНОВНІ НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА.
6.4.1 ЗАХИСТ ТА ОХОРОНА ДИТИНСТВ А. 6.4.1.1 КОНВЕНЦІЯ ООН ПРО ПРАВА ДИТИНИ.
Основою соціального виховання людини є захист її прав на життя та розвиток. Особливо це стосується дитини як найменш пристосованої категорії людства до життя в соціумі. Проблема захисту прав дитини має досить тривалу історію. Сьогодні юридичною підставою діяльності з охорони та захисту прав дитинства є Конвенція ООН про права дитини, що була прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року.
Конвенція проголошує два основних принципа у ставленні до дитини, по-перше, будь-яка дитина є часткою людства і тому виключається дискримінація дитини з будь-яких мотивів. Згідно з цим принципом, діти, відповідно до віку, мають можливість і право висловлювати свою думку щодо реалізації на практиці їх прав. Це суттєво, оскільки Конвенція розповсюджується на немовлят, дітей, підлітків, молодь (від 0 до 18 років).
По-друге, визнається пріоритет інтересів дитини перед потребами сім'ї, суспільства, релігії. Згідно до цього принципу, дитині для розвитку інтелектуальних, духовних здібностей необхідно надавати в першу чергу безпечне, здорове навколишнє середовище, відповідні норми харчування, одягу, житла, забезпечити охорону здоров'я та умови для позитивного розвитку.
Загалом положення Конвенції мають забезпечити права дітей на: 1) виживання; 2) розвиток; 3) захист від жорстокості; 4) активну участь у громадському житті. Особливого захисту Конвенція вимагає стосовно сиріт, інвалідів, правопорушників, біженців тошо. У Конвенція забезпечує більшу увагу до дитини, ніж це було раніше. Проте, Конвенція проголошує права людини щодо дитини, а не право дитини робити все, що їй заманеться.
Діє Конвенція ООН про права дитини з 2 вересня 1990 р., після ратифікації її 20-тою державою. Верховна Рада СРСР ратифікувала Конвенцію 14 липня 1990 р. Умовами реалізації Конвенції є приведення кожною державою, що ратифікувала Конвенцію, свого національного законодавства у відповідність до міжнародного акту; введення в дію механізму контролю за виконанням норм Конвенції в окремих державах, здійснює цей механізм Комітет ООН з прав дитини.
6.4.1.2 РЕАЛІЗАЦІЯ КОНВЕНЦІЇ ООН ПРО ПРАВА ДИТИНИ В УКРАЇНІ.
Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини 27 лютого 1991 року. Реалізація Конвенції на національному рівні має такі напрями:
- розробка національної політики, що враховує інтереси дітей, молоді, вдосконалення вітчизняного законодавства, підготовка довгострокових програм. Політика держави стосовно дітей та молоді визначена в національній програмі "Діти України" (1996) та в "Декларації про загальні засади молодіжної політики в Україні". Прийнята низка законів та законодавчих актів: "Про освіту" (1991, ред.1996), "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (1992), "Закон України про сприяння соціальному розвитку молоді в Україні" (1993), "Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальних установ для неповнолітніх" (1995), "Про поліпшення виховання, навчання, соціальне та матеріальне забезпечення дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків" (1995) тощо;
- створення системи соціальних служб, що забезпечують захист та охорону прав дитини. Відповідно до Постанови Кабміну України "Про соціальні служби для молоді" (1993) в нашій країні діє система відповідних служб на місцевому, обласному, державному (Державний центр соціальних служб для молоді) рівнях. Керівним органом є Міністерство у справах сім'ї та молоді. Аналогічна система існує і у справах неповнолітніх;
- підготовка відповідних фахівців. Здійснюється освіта соціальних педагогів, соціальних працівників на базі університетів та інститутів (педагогічних, юридичних, медичних, внутрішніх справ, культури).
6.4.1.3 ОСНОВНІ НАПРЯМИ І ФОРМИ ЗАХИСТУ ПРАВ ДИТИНИ В УКРАЇНІ.
Охоронний напрям - захист дітей, які відчули на собі жорстокість, насильство; неповнолітніх з відхиленнями в поведінці і тих, що повернулися з місць позбавлення волі; роз'яснення пільг молодимсім'ям, жінкам, неповнолітнім, молоді, соціально-правова, психолого-педагогічна підтримка дітей з неповних родин, формування правового ставлення до батьківських функцій у розведених осіб і батьків, які не були в шлюбі; надання соціально-правової допомоги сиротам, інвалідам, сім'ям інвалідів, що мають неповнолітніх дітей, малозабезпеченим сім'ям групи ризику, дітям, які потрапили в екстримальну ситуаціюУ
Захист прав дітей здійснюється через забезпечення інформацією та консультування дітей, дорослих у соціально-педагогічних інформаційно-консультативних пунктах щодо взаємних прав і обов'язків дітей і дорослих. Через телефони "Довіри" (ТД), які можуть бути підрозділами соціальних служб, або самостійними спеціалізованими службами. Завданням цих телефонів є негайна кваліфікована допомога дітям, молоді, що перебувають у кризовому стані, консультування вчителів, батьків з проблем соціалізації, допомога у встановленні зв'язків абонентів з іншими соціальними службами, фахівцями. Інший вид захисту надає притулок-сховище для неповнолітніх. Він забезпечує тимчасові умови життєдіяльності дітям, що об'єктивно чи суб'єктивно є знедоленими, не мають умов для життя та розвитку особис-тості в сім'ї, у виховних закладах. Наприклад, діяльність інтернату соціального патронажу м.Харкова та центру реабілітації підлітків м.Надим (Куртиян А. Дом, где согреваються сердца // Народнеє образование.-1996.-№1.-С.43-47). Комплексні форми захисту надає Територіальний центр соціальної допомоги сім'ї та дітям.
Профілактично-виховний напрям. Грунтується на виявленні несприятливих психо-біологічних, психолого-педагогічних факторів, які зумовлюють відхилення в психологічному та соціальному розвитку дітей, молоді. Здійснюються організаційно-педагогічні заходи зі створення виховуючого середовища за місцем проживання дітей, з залучення різних соціальних інститутів у процес виховання, розв'язуються проблеми зайнятості та працевлаштування неповнолітніх, надається допомога в організації дозвілля дітей, залученню їх до різного роду установ культури, спорту.
Загальноосвітній напрям. Створюються умови для інтелектуального розвитку особистості, професійної підготовки підлітків, перепідготовки молоді, поглиблюються наукові знання про суспільство, особу, сім'ю, сфери життєдіяльності завдяки розгортанню мережі дитячих, підліткових, молодіжних об'єднань, шкіл, курсів, клубів за інтересами, секцій; через розвиток служб соціально-педагогічної допомоги здійснюється підтримка дитячих і молодіжних ініціатив.

 
 

Цікаве

Загрузка...