WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Загальні засади діяльності соціального педагога з сімє'ю - Реферат

Загальні засади діяльності соціального педагога з сімє'ю - Реферат

дівчинка боялася - батько обіцяв її за це убити. Усе спливло, коли явними стали ознаки вагітності. Судово-медична експертиза визнала батька цілком дієздатним...
© Дехто М., що вважався зразковим працівником, вимагав від сина рабського підпорядкування, за найменшу провину бив. Одного разу за те, що тринадцятилітній хлопець пішов без дозволу гуляти із собакою, він роздягнув його догола, побив білизняною мотузкою, а потім, зв'язавши, замкнув на балконі без одягу, хоча був уже листопад. Після цього хлопчисько збіг з дому і 8 днів ховався на горищах.
© Дванадцятирічний К. приїхав у місто Н. із Середньої Азії, через переїзди і різницю в програмах відставав у новій школі зі всіх предметів. Батьки сину в навчанні не допомагали, але вимагали добрих оцінок. Після кожних батьківських зборів хлопчика карали, влаштовували екзекуцію. У той фатальний день мати, одержавши виклик у школу, відправила сина у ванну опорядитися. Зайшовши туди через кілька хвилин, вона знайшла сина висячим у петлі. Хлопчик залишив записку: "Я не хочу йти на збори, мене знову сваритимуть".
© Коли хлопчику було 2 місяці, п'яний батько вдарив його чоботом по голові. Подорослішавши, І. став часто скаржитися на головні болі, погано навчався. Мати і вчителі постійно сварили хлопчика, не робили спроб допомогти. Вітчим відкрито ненавидів його, часто бив. У день, коли І. покінчив із собою, мати пригрозила покарати його за те, що він зіпсував коробку сірників.
© "Я завжди всього боюся, боюся батьків, учителів. Боюся ядерної і простої війни, екологічних катастроф, боюся теракту. Я не приваблива і боюся, шо ніколи не вийду заміж, у мене не буде дітей. Краще мені не жити..." (Ліза, 15 років, м. Москва).
© Дівчина полюбила хлопця, зустрічалася з ним, стала частіше вертітися біля дзеркала і менше займатися в училищі і домашнім господарством. Одного разу мама, побачивши, як та цілувалася зі своїм хлопцем, улаштувала скандал. Дівчина пішла з дому. Через кілька днів батьки знайшли її у подруги, і тоді вона в них на очах викинулася з вікна...
© "У мене немає батька, мати п'є і тоді сильно лупить мене. Часто тікаю з дому... Тоді міліція ловить мене... і все спочатку. Сам я теж п'ю. Жорстокість у мені? Так, якось зґвалтували дівчисько в дворі... Жалю не було... Тварин подобається мучити... життя мене мучило, а я їх б'ю..." (Андрій У., 15,5 років).
© "Батько часто б'є мене, при цьому говорить, що його теж у дитинстві сильно били, тому він і виріс таким таким..." (Олег Т., 11 років)[29].
Додаток 4
Таблиця 1. - ТИПОВІ ПРОФІЛІ БАТЬКІВСЬКОГО СТАВЛЕННЯ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА СОЦІАЛЬНУ АДАПТАЦІЮ ДИТИНИ [29]
Розуміючі
Добре знають свою дитину, реально оцінюють її і її вчинки, адекватно і гнучко реагують на різні ситуації, здатні встати на позицію дитини, прийняти її точку зору, зозуміють і приймають дитину, якою вона є. Сензитивні, часто говорять про дитину, переживають разом з нею, здатні захищати її в будь-яких ситуаціях.
Протегуючі
Добре знають свою дитину, реально оцінюють її і її вчинки, адекватно реагують на них. Однак у спілкуванні з дитиною займають позицію старшого, не приймають діалог, вважають свою точку зору єдино правильною.
Байдужні
Мало знають свою дитину і не прагнуть довідатися більше, частіше піклуються про зовнішні результати і факти, ніж про причини і переживання. Емоційне ставлення до дитини в них виражено слабко, часто такі батьки зайняті вирішенням своїх проблем. Однак їхні діти добре одягнені, доглянуті і навчені поведінці, необхідній в суспільстві.
Гнітючі
Відрізняються найбільшим ступенем емоційного відокремлення дитини, великою кількістю заборон, наказів. Батьки упевнені, що добре знають дитину, але звичайно не можуть пророчити її поведінку в різних ситуаціях. Відносини відрізняються напруженістю і несуть синусоїдальний характер.
Турботні
Батьки цієї групи відрізняються підвищеною бентежністю, невпевненістю, насправді вони непогано знають своїх дітей, сензитивні стосовно них, але не впевнені в правильності своєї поведінки і тому, інколи, жорстокі до дитини. Відносини характеризуються нестійкістю, амбівалентністю.
Відсторонені
Батьківська позиція вкрай ригідна, повна відсутність діалогічності у відносинах з дитиною, підвищені очікування і вимоги на фоні значної орієнтації на дитину і великої прихильності до неї.
Відмовляючі
Батьки цієї групи відсторонені від дитини, не бажають вникати в її проблеми, приділяти їй уваги, зауважувати зміни. Емоційне ставлення виражене не яскраво, переважає елемент відкидання. Сфера почуттів і переживань дитини закрита для них, вони погано знають своїх дітей, при цьому їхнє уявлення про дитину досить адекватне.
Додаток 5
ТИПОЛОГІЯ НЕБЛАГОПОЛУЧНИХ СІМЕЙ (А.С. Співаковська [31])
"Сім'я - санаторій". Дріб'язкова опіка, строгий контроль і надмірний захист від уявних небезпек. У результаті - надмірні перевантаження нервової системи дитини, при яких виникають нервові зриви, формуються емоційні особливості по типу підвищеної чутливості, дратівливості. При підвищеному контролі й опіці в дітей підсилюються реакції протесту, підвищується агресивність і з'являється бажання рішучоїзміни ситуації.
"Сім'я - міцність". Батьки намагаються поводитися ідеачьно правильно, надмірно принципово. Це веде до підвищеної невпевненості дитини в собі, безініціативності. У багатьох випадках фіксується концентрація уваги дитини на власних внутрішніх переживаннях, що призводить до її психологічної ізоляції, викликає труднощі спілкування з однолітками. "Сім'я - міцність" звичайно призводить дитину до постійного внутрішньоособистісного конфлікту, отже, до перенапруги нервової системи і підвищеного ризику невротичних захворювань,
"Сім'я - третій зайвий". У такій родині емоційно перебільшено значущими є подружні відносини, а дитині батьки схильні навівати почуття неповноцінності, фіксуючи увагу на недоліках і недосконалостях, що знову ж породжує в дитині почуття невпевненості в собі, безініціативність, болісні переживання власної неповноцінності при посиленій залежності, підпорядкованості батькам. У таких дітей часто виникають побоювання за життя і здоров'я батьків, вони важко переносять розлуку з ними і важко знаходять контакт із тими, хто їх оточує.
Отримані в ході експериментальних досліджень і спостережень дані про характер взаємин батьків і дітей підтвердили наявність різних, часто протилежних типів сімейної взаємодії [29]:
" позитивні взаємини (19,7%) характеризуються стійким емоційним контактом між дітьми і батьками, майже повною відсутністю конфліктів;
" амбівалентний тип взаємин (56,1%) відрізняється суперечливістю, непослідовністю, чергуванням близьких контактів з відчуженістю і конфліктами;
" негативні взаємини (24,2%) зв'язані з частими o і гострими конфліктами, що призводять до повного порушення емоційного контакту між батьками і дітьми.
Спостереження показали, що на характер взаємин між дітьми шкільного віку і їхніми батьками впливають такі фактори:
" особливості особистості батька (екстраверсивні - інтровертивні, упевнені -невпевнені, тривожні й т.ін.) і форм його поведінки (емоційне включення чи відкидання

 
 

Цікаве

Загрузка...