WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Соціально-педагогічна діяльність у закладах освіти (пошукова робота) - Реферат

Соціально-педагогічна діяльність у закладах освіти (пошукова робота) - Реферат


" допомога родині у вихованні соціальних рис, духовності її дітей, онуків, правнуків,
" анімація дозвілля дошкільнят за місцем проживання;
" посередницька роль у взаєминах дитини, родини з освітніми, соціокультурними закладами мікрорайону.
У більшості випадків ця робота буде вестися з дітьми з "сімей соціальногоризику", для яких потрібні будуть не тільки розширення соціального досвіду, надбання життєвої компетентності, але і помітна соціально-педа-гогічна корекція та реабілітація, тому 80 дітей на дошкільного соціального педагога забагато, інакше визначеного рівня соціальної вихованості дошкільника очікувати неможливо.
Незгоднії з пропозицією С.Болтівця не змінювати статус чи назву дошкільного закладу ("соціально-педагогічний центр", соціально-педаго-гічний бізнес-інкубатор), це мовляв, посилить до них недовіру. Сьогодення, згідно до "Національної доктрини розвитку освіти України XXI ст."*, потребує і оновлення традиційних дитячих садочків, і створення нетрадиційних дошкільних закладів, оскільки причиною обмеження дошкільника тільки родинним вихованням батьки часто-густо називають втрату авторитета традиційних дошкільних закладів у їх очах. Тим більш, що такі заклади як Центр соціалізації від 0 до 4 років, психолого-медико-соціальний Центр "Малюк" завоювали вже популярність серед батьків, що виховують дітей до 7 років тільки в родині. Наприклад, створений за методикою Франсуази Дольто московський Центр соціалізації від 0 до 4 років надає можливість дитині з батьками не тільки розширити й урізноманітнити фізичний та ігровий простір (спільні ігри в басейні, нетрадиційно великий іграшковий будівельний матеріал тощо) і тим самим вдосконалити рівень свого спілкування, але й за бажанням з "чужими" дітьми у присутності "своїх" батьків. Крім того, соціальний досвід дитини збагачується і при спостереженні як поруч граються інші дорослі зі своїми дітьми, як спілкуються з іншими "чужими" родинами його батьки [21]. Центр проводить індивідуальні та групові консультації батьків, наприклад, стосовно сенситивних періодів розвитку дошкільника (до року - сенситивний період для розвитку довіри; з року до трьох - для самостійності; з чотирьох - для розвитку творчих здібностей і завзятості) та які для цього потрібні умови.
У Центрі "Дошкільне дитинство" ім. А.В.Запорожця розроблено концепцію видавання дітей раннього дитячого віку і програму реалізації завдань вихо-вання найменших на основі безперервної взаємодії сім'ї та громадськості. Мета програми - створення державної системи сімейно-суспільного виховання малюків, зокрема не тільки збереження груп раннього віку в дитячих садках, але і організацію нових (починаючи з 3-х місячного віку у випадку соціальної необхідності), а також групи раннього віку різного типу (з перебуванням від декількох годин до доби); надання особливої допомоги багатодітним родинам, бать-кам-студентам, батькам-одинакам, батькам з різними недоліками. Взаємодію сім'ї і громадськості передбачено і за умов, якщо дитина не відвідує дошкільний заклад.
Психолого-медико-соціальний Центр "Малюк" у Москві (Дошк. вос-питание - 1998. - № 9. - С.14-17) проводить комплексну роботу (з дорослими членами родини і з дітьми) щодо профілактики і ранньої корекції відставання у психофізичному розвитку дітей-немовлят, раннього і дошкільного віку на базі сучасних діагностичних і корекційних методик. Фахівці виходять Із тієї тези, що тільки союз медицини і педагогіки, педагогіки і психології, соціології і неврології зможе здійснити допомогу батькам, які виховують дітей вдома.
Центр вчить молодих батьків культурі спілкування з малюком, яка на будь-якому етапі дитинства повинна будуватися на "педагогіці діалогу" з дитиною; дорослий має спілкуватися з нею у системі двобічного зв'язку "дорослий - дитина", тобто розуміти "мову" реакцій малюка у довербальний період його дитинства. Досвідчені фахівці допомагають молодим батькам "винайти" для себе науку видавання малюка, пізнати закони його психічного і емоційного розвитку, душевного комфорту.
Центр "Малюк" вбачає своїм провідним завданням - "навчання" батьків відчуттю радощів від спілкування з дитиною, усвідомленню сутності батьківського щастя. Це можливо через "відкриття" спеціалістами Центру кожній матері унікальної індивідуальності ії дитини, ії нахилів, тому робота будується за закона-ми активної взаємодії з дітьми. Малюки грають з водою та піском; "купаються" у сухому басейні посеред кольорових гумових кульок і катаються на кулях, заввишки за їх зріст; скочуються з гірок; малюють фарбами на спеціальній кольоровій панелі, ліплять, конструюють, моделюють "хатинки" з геометричних фігур великого розміру, "працюють" за спеціальними дидактичними столиками, складаючи вежі, піраміди з кілець, кольорових ковпаків. Мами присутні на заняттях, вони навчаються мистецтву виховання дітей, спілкування з ними.
Звісно, що такі фахівці як дошкільні соціальні педагоги потрібні у традиційних дитячих садках та у нетрадиційних всіляких Центрах, і у перспективі має вестися розмова про взаємодію і координацію роботи дошкільних соціальних педагогів у різноманітних дошкільних закладах, так би мовити по горизонталі. Згодні з поглядом С.Болтівця [3], посада соціального педагога дошкільного закладу освіти, а отже - професійна спеціалізація в галузі дошкільного дитинства-не потребує зміни спеціальності "дошкільне виховання". Можливе ступеневе поєднання спеціальностей: педагогічний працівник може мати фах "дошкільне виховання" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "молодший спеціаліст" і фах "соціальна педагогіка" за освітньо-кваліфікаційним рівнем "спеціаліст, магістр".
Таким чином, для нормального соціального розвитку дитини, закладення підвалин її духовності, необхідне і сімейне, і суспільне дошкільне виховання, які разом складають найважливіший з періодів соціального виховання нової генерації будь-якої країни-дошкільне соціальне виховання
Проте в кожній державі є діти, які залишилися без природних сімейних стосунків, без батьківської опіки, тим самим для них стає неможливим засвоєння на підсвідомому рівні сімейної культури (цінностей мікрогрупи), яка є проявом конкретного суспільства, визначених соціальних груп (етнічних, релігійних, політичних тощо). Лише суспільного дошкільного виховання, організованого традиційно (як і для сімейних дітей, але цілодобово) недостатньо, оскільки воно не вирішує проблем сімейної соціалізації "державних дітей", тобто дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Про це свідчить досвід деяких харківських родин, діти яких протягом трьох поколінь виховувалися державою в дитячих закладах, вертатися додому, народжували дітей, тепер вже їх позбавляли батьківських прав, дітей передавали в дитячі заклади, і все повторювалося знову.
Отже, в будинках малюків, в дитячих будинках, з існуючою системою виховання, важко виховати риси особистості, необхідні для сімейного життя, для усвідомленого

 
 

Цікаве

Загрузка...