WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Соціально-педагогічна діяльність у закладах освіти (пошукова робота) - Реферат

Соціально-педагогічна діяльність у закладах освіти (пошукова робота) - Реферат

і виявити своє "Я". Особлива увага звертається на формування таких рис, як: самодовіра, впевненість в собі, висока самооцінка. Єдиної виховної програми в країні нема. Превалює інтеграційна система комплектуваннядошкільних груп: 1) діти 3-6 років виховуються в одній групі; 2) діти різних національностей виховуються разом; 3) здорові і неповноцінні діти живуть в групі разом, бо їм же разом жити на одній землі. Такий підхід важливий не тільки для хворих дітей, здорові вчаться доброти, взаємодопомоги не на словах, а на ділі - допомагають доглядати за недужими дітьми. З метою зміцнення міжпоко-лінних стосунків в дитячих садочках Німеччини систематично проводяться бесіди з людьми похилого віку, ігрові полуденки з сім'ями, свята з дідусями і бабусями [25].
В Японії за допомогою дитячих садочків намагаються гармонізувати соціоцентричні цінності суспільства з потребою особистісного розвитку людини. Група дошкільного закладу розглядається як модель демократичного суспільства. Дитячий колектив використовується для того, щоб індивідуальні особливості кожного отримали найбільше втілення, але і для того, щоб кожен, незалежно від рівня розвитку, одержав досвід виконання будь-якої ролі в колективі його однолітків. Практикується цілеспрямоване виховання лідерів. Кожна дитина неодноразово стає лідером, за неї голосують, висловлюють думку про неї прямо і відверто. Відповідальність прищеплюється через трудове виховання. Наприклад, 4-х річна дитина без нагадування вихователя має вранці причепити значок чергового, перевірити наявність дітей в групі, роздати матеріали для занять, витерти столи і накрити їх, обслужити дітей, що сидять за столом, прибрати посуд після їжі, зняти значок і передати його ввечері іншому.
Вальдорфські дитячі садочки, що розповсюдилися з Німеччини по всьому світу, особливу увагу надають прищепленню дітям трансцендентних цінностей. Тут обов'язково урочисто святкують разом з дітьми Паску, Різдво, Трійцю, інші релігійні свята. Одна з провідних цілей вальдорфських дитячих садочків - привести дитину в контакт зі світом, розвинути її приховані здібності. В центрі уваги - евритмія.
Щодо форми організації дошкільних закладів, то їх різноманіття має відповідати потребам дитини і батьків. Наприклад, у Росії Дошкільний мікрорайонний центр "Хамовніки" є базовим дошкільним закладом мікрорайону, який надає сім'ям, що мають дошкільнят, такі види послуг: дитячий садок на дому, групи короткочасного перебування, прогулянкові групи, студії естетичного і фізичного розвитку дитини.
Різноманітні форми власності дошкільних закладів теж мають гармонізувати потреби родини та держави у дошкільному вихованні. Недержавними є "ігрові групи" у Великій Британії і вальдорфські дитячі садочки. Вони створюються і фінансуються батьками. Проте організація і керування у цих недержавних дошкільних закладах несхожі. Якщо для роботи в ігрових групах часто запрошується батьками спеціаліст (хоча іноді керівником буває одна з мам), якому щодня допомагають декілька батьків, то у вальдорфських садочках працюють фахівці, які отримують спеціальну підготовку у вальдорфських центрах, завідувачів в них немає, керує - рада" яка складається з вихователів, батьків, спонсорів.
Різноманітними є і державні дитячі садочки. Наприклад, у Великій Британії 7% дітей від 3 до 5 років відвідують "ясельні школи", які фінансуються органами освіти. "Ясельні школи" працюють у дві зміни, діти знаходяться в них 2,5 години на добу. Є інші державні "ясельні школи", де діти (1 %) знаходяться протягом дня. Це діти з неблагополучних сімей та з відхиленням у розвитку. Такі "ясельні школи" фінансують органи місцевого соціального забезпечення. Третина англійських дітей ходить до "прийомних класів" при школах, до яких переходять при досягненні 5-річного віку. Поряд з державними світськими "материнськими" школами у Франції існують: приватні, організовані за рахунок католицької церкви, і тому що платня в них дуже висока, їх відвідують всього 10% дітей дошкільного віку.
Значний вплив на самовідчуття дитини, на формування її естетичних рис і ставлень, сприйняття цінностей матеріальної культури справляє фізичне оточення: архітектура дошкільних закладів, оформлення приміщень, їх обладнання тощо. Наприклад, у вальдорфських дитячих садочках великого значення надасться самій будівлі, в, якій розташований заклад. Будинок без кутів, вікна від підлоги, двері у вигляді воріт. Все оточення наближено до природи, на лоні якої яскравіше висвітлюється і соціальне. В оформленні присутні хвоя, хмиз і мінерали. [25].
Традиційно особливим є ставлення японців до декоративного вбрання приміщень, це стосується і дошкільних закладів. Стіни тут драпуються Панасами чи квітчастими тканинами, на яких легко прикріпляються дитячі малюнки, інші їх творчі доробки. В оформленні превалюють природні матеріали: глина, каміння, дерево, сухостій. У приміщеннях і на майданчиках звішуються паперові ліхтарики, риби, дракони. В образотворчій діяльності дітей рідко використовують звичайний зразок, замість нього превалюють опис, іграшки, рухи дітей, ігри-загадки, предмети мистецтва. Щоб всюди було красиво, діти самі прибирають двір (кожна 5-ти річна дитина ЗО хвилин на тиждень) [25; 26].
На наш погляд, недостатньо вираженим у Базовому компоненті дошкільної освіти України є такий важливий напрям соціально-педагогічної діяльності дошкільних закладів, як робота з батьками щодо спільного створення "дружнього" для дитини середовища, через яке вона сприймає дружність соціуму, стосовно сумісного створення умов для розвитку соціальних якостей маленької людини, розширення і оновлення її соціальних стосунків. Змістом роботи дошкільного закладу з батьками вважаємо, насамперед, сприяння їх усвідомленню, що Людину можливо виховати лише загальними зусиллями. Співпрацівники дошкільних закладів будь-якої форми власності, і в першу чергу соціальні педагоги як фахівці з соціального виховання, мають створювати умови для об'єднання батьків, інших родичів дитсадківців, зацікавлених проблемами виховання, в клуби, спілки, рухи для спрямування і реалізації батьківських ініціатив щодо захисту прав дітей і сімей в органах місцевих рад, втілення в життя національної програми "Діти України", Базового компоненту дошкільної освіти, стосовно впливу на формування гуманного, демократичного дитячого законодавства і розвитку сучасних форм дошкільних закладів, які б відповідали потребам дітей і батьків. Професійна допомога вихователів дитячих закладів батькам у соціалізації дитини полягає в створенні умов для усвідомлення останніми особистісного і соціального значення батьківства, відповідальності родини за сьогодення і майбутнє дитини, у допомозі розвитку батьківських рис (батьківське самовдосконалення), у пізнанні своєї дитини, її здібностей, темпераменту, страхів тощо, у підтримці при подоланні перешкод у виховному процесі.
Узагальнені форми роботи дошкільних закладів з батьками за кордоном

 
 

Цікаве

Загрузка...