WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Соціально-педагогічна діяльність у закладах освіти (пошукова робота) - Реферат

Соціально-педагогічна діяльність у закладах освіти (пошукова робота) - Реферат

дисциплінарні стягнення, "розглядання діл"; дисциплінарні суди, на яких було розподілено ролі суддів, прокурорів, адвокатів, свідків, які виносили вирок (доклад Н.К.Крупської). До другої половини 60-х років поняття "самоврядування" не використовувалося не тільки на практиці, але й не розглядалось у педагогічній теорії.
Самоврядування почалося з управлінської діяльності студентів у гуртожитку та у рекомендаціях студентських груп щодо нагороди, заохочення студентів. Другий етап самоврядування пов'язаний із переходом до співпраці викладачів та студентів, яка підтримувалася діалогом між суб'єктом та об'єктом навчання, вільним відвідуванням лекцій, виділенням часу та керівництвом викладачами самостійною роботою студентів.
Третій етап сучасного самоврядування пов'язано з організаційно-управлінською діяльністю студентів, коли вони почали брати участь у радах ВНЗ, виборах керівників, у роботі студентських будівельних загонів.
Сьогодні використовуються різноманітні форми самоврядування: проведення єдиного дня самоврядування ("День дублера"), КВЗ (між студентами, студентами та викладачами), Дні факультету, Вибори президента, ради студентів, студентський деканат, відмова від кураторів, профком, штаб профілактики, старостат, рада гуртожитку, студентська наукова робота, студентський виробничийкооператив, студентські групи на бригадному підряді (госпрозрахунок), участь студентів у роботі Ради інституту, у розподілі стипендії, організації культурного відпочинку, неформальних молодіжних організацій.
Ці способи організації діяльності в першу чергу покликані: стимулювати інтерес студентів до навчання, трудової, суспільно-політичної діяльності; виховувати суспільно-значущих інтелектуальних, вольових, моральних якостей у людини; утворювати умови та механізми самоперевірки, са-мореалізації особистості, яка формується в період навчання; допомагати виявляти соціальну творчість молоді.
Розглянемо основні суб'єкти соціальної служби ВНЗ. Складний процес соціального становлення особистості студента має бути спроектований і реалізований у відповідній моделі життєдіяльності цієї особистості. На думку багатьох вчених (В.Г.Баженова, І.В.Бестужева-Лади, В.П. Бітіна-са, Б.А.Бриліна, М.Ф.Головатого, М.З.Ільчикова, В.Г.Литвиновича та ін.) цей процес мають організовувати і реалізовувати як окремі фахівці (соціальні педагоги, психологи), так і окремі структури та інфраструктури (соціальна служба, ВНЗ, позанавчальні виховні інститути, неформальні об'єднання з позитивною установкою, студентське самоврядування, громадські організації тощо), які виконують багатогранні функції. У центрі уваги соціального педагога як фахівця соціальної служби повинна бути соціалізація особистості, її інтеграція в суспільство як альтернатива відособленості, "випадання" із нормованих соціальних стосунків (В.Г.Бочарова, В.Т. Лісовський, Ф.С.Маков, З.Моркунас, Є.Б.Старовойтенко). До основних функцій його діяльності належать: діагностична, прогностична, посередницька, корекцій-но-реабілітаційна, охоронно-захисна, попереджувально-практична, евристична.
Сьогодні простежується прагнення організаторів і кураторів реалізувати низку близьких для всіх напрямів і програм:
-залучення молодого покоління до виконання активної ролі в суспільстві, забезпечення його інформацією, підтримкою;
-формування почуття відповідальності, розвиток ініціативи і творчості в різних аспектах життя;
-залучення молоді і підлітків до вирішення важливих саме для них проблем;
-сприяння розвитку у молодого покоління розуміння ближньої людини, її цінностей та різних культурних традицій і досвіду;
-надання молоді, особливо тим, хто має певні порушення стану' здоров'я, можливостей включатися в різні сфери життєдіяльності.
Додатки Схема складання історії розвитку дитини
1. Анкетні данні дитини на основі відомостей про сім'ю, дата народження дитини. Повний склад сім'ї, а також родичів або інших осіб, які реально беруть участь у вихованні дитини. Зміни у складі сім'ї з моменту народження дитини. Загальні відомості про житлові, матеріальні та побутові умови життя сім'ї (при наявності несприятливих умов тут і далі необхідно давати детальну характеристику).
2. Особливості перинатального періоду розвитку дитини. Загальні відомості про умови розвитку дитини до та після народження. Наявність факторів ризику в стані здоров'я матері та дитини.
3. Стан здоров'я дитини на теперішній час. Наявність травм і операцій, хронічні захворювання та їх частота, випадки госпіталізації. Постановка дитини на облік у психоневролога або інших спеціалістів. Особливості сну та харчування з моменту народження.
4. Де і ким виховувалася дитина, починаючи з народження? Хто доглядав за дитиною протягом перших двох років життя? Відвідування дитиною ясел, дитячого садка або інших дитячих закладів (вказати тип закладу і термін перебування в ньому; наприклад: цілодобовий, денний, спеціальний - логопедичний, для дітей з неврологічними захворюваннями тощо). Як дитина звикала до дитячого закладу, як складалися відносини з дітьми, чи були скарги вихователів? Чи були різкі зміни в обстановці, в якій зростала дитина (наприклад, перейди, часті або довгострокові розлучення батьків). Реакція на них дитини.
5. Розвиток у ранні дитячі роки (до трьох років включно). Особливості розвитку моторики. Строки появи основних сенсомоторних реакцій: коли дитина почала сидіти, стояти, ходити і таке інше. Загальний емоційний фон. Розвиток мови. Активність освоєння оточення, допитливість. Ставлення до близьких і незнайомих дорослих Володіння предметними діями (коли дитина навчилася самостійно їсти, одягатися). Строки формування навичок самообслуговування. Прояви самостійності, наполегливості. Труднощі в поведінці дитини. Улюблені заняття, ігри.
6. Розвиток дитини у дошкільному віці. Улюблені заняття дитини. Ігри, в які дитині подобається грати. Чи подобається малювати, з якого віку? Чи любить слухати казки, вчити вірші, дивитися телевізійні програми? Вміння читати. Коли і як, за чиєю ініціативою навчилася читати? Як розвинута фізично? Чи має домашні обов'язки? Чи практикуються спільні форми діяльності дитини з дорослими? Відносини з однолітками. Взаємини з членами сім'ї. Типові конфлікти, їх частота. Покарання та заохочення з боку дорослих. Актуальні заборони. Особливості характеру. Які секції, студії відвідує дитина? Як проводить своє дозвілля? Ранні прояви здібностей до музики, малювання тощо. Чи виявляє ініціативу, в чому? Чи відмічаються страхи або які-небудь інші небажані прояви?
7. Розвиток дитини у молодшому шкільному вщі В якому віці вступила до школи? Чи легко адаптувалася до шкільного життя? Тип навчального закладу (спецшкола, інтернат тощо). Відвідування групи продовженого дня. Чи була зміна школи, класу, з якої причини? Успішність. Улюблені та неулюблені предмети. Виконання домашніх завдань. Стосунки з однокласниками (дружні, конфліктні тощо).

 
 

Цікаве

Загрузка...