WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Соціально-педагогічна діяльність у закладах освіти (пошукова робота) - Реферат

Соціально-педагогічна діяльність у закладах освіти (пошукова робота) - Реферат

педагогічної громадськості і населення; з'ясування ефективності соціально-виховної концепції школи, проблем щодо її реалізації, можливостей розвитку, вдосконалення чи заміни.
При умові, якщо внутрішньо-шкільна соціально-педагогічна діяльність ефективна, внаслідок чого сформувався специфічний "дух.школи", зміцнило учнівсько-педагогічне суспільство, відпрацьована методика внутрішньо-шкіль-ного соціального виховання, можливо розпочати зовнішню соціально-педагогічну роботу школи.
Іншою складовою соціально-педагогічної діяльності школи є створення та реалізація програми педагогізації зовнішнього мікросередовища Зовнішній шкільний соціально-педагогічний процес забезпечує дітям можливість випробовувати набуті в школі знання, сформовані ставлення, соціальний досвід загалом у реальному житті під патронатом фахівців із соціального виховання. Цей процес школиє намаганням активізувати виховний потенціал середовища, що оточує дітей, прагаенням гармонізувати вплив різноманітних факторів соціалізації. Крім того, зовнішня соціально-педагогічна діяльність школи створює умови для безперервного вдосконалення соціального досвіду дитини, реалізації її духовності в мікросоціумі.
Зовнішня соціально-педагогічна діяльшсть школи складається з діагностування мікросоціуму, реалізації соціального виховання у мікросередовищі та координації виховної діяльності з іншими соціальними інститутами, закладами, організаціями, особами мікросоціуму.
Діагностується культурний рівень мікрорайону в цілому та окремі його аспекти: соціальний, економічний,політичний, демографічний, етнічний, релігійний тощо. Діагностування проводиться школярами при безпосередній участі соціальних педагогів. Досконале вивчення життя мікрорайону має викликати у дітей ініціативу підключитися до підтримки позитивних його проявів, запобігти та відкоршувати негативні. Саме у підтримці та здійсненні дитячих ініціатив в мік-росередовищі і буде реалізуватися зовнішнє соціальне виховання, корекція та реабілітація дітей.
Діагностування мікросоціуму можливо проводити за загальною схемою "Соціальної історії общини" (Див. у додатках).
Крім перелічениху схемі ініціатив, можна додати такі:
-ініціювання громадських заходів з озеленення, очищення, прикрашення місць навчання, проживання, відпочинку;
-ініціювання культурних традицій району (святкування днів вулиць, спортивні змагання, конкурси майстрів району, організація громадського дозвілля тощо);
-об'єднання виховного потенціалу району, створення клубів (гуртків, університетів, кафе) для школярів (дошкільнят, випускників); батьків (дідусів, майбутніх батьків, старших братів та сестер), вихователів (шкіл, дитячих садків, клубів тощо).
Кількість і зміст ініціатив школи залежить від дітей, педагогічного колективу; від їх потреб та інтересів у самоакгуалізації й самореалізації, а також від потреб мікросоціуму.
У зовнішній соціально-педагогічної діяльності школа координує свою роботу з:
" виховними (інтернати), шкільними, позашкільними, дошкільними, культурно-дозвільними закладами району,
" службами у справах неповнолітніх, сім'ї та молоді;
" закладами соціального забезпечення (допомога одиноким людям похилого віку);
" з правовими та судовими органами;
" медичними закладами (санаторії, лікарні, де лікуються діти протягом тривалого часу);
" громадськими, політичними, релігійними, етнічними організаціями;
" з місцевими засобами масової інформації;
" з місцевими органами влади тощо.
Умовою ефективної зовнішньої соціально-педагогічної діяльності школи є її досягнення у внутрішньому соціальному вихованні. Це формує її авторитет, який значно впливає на імідж школи у соціумі, на позитивне ставлення до неї і бажання співпрацювати. Наприклад, успішній презентації школи перед громадськістю району (міста) сприяє наявність атрибутики школи (гімн, герб, емблема, девіз, шкільна форма, спеціальне оформлення ділових паперів, предметів побутового вжитку, нетрадиційне оформлення шкільного інтер'єру). Створенню іміджу школи як впливового соціально-педагогічного закладу сприяй також:
" презентація книг, науково-методичних збірників, підготовлених працівниками й випускниками школи;
" участь школи у виставках передового шкільного досвіду, педагогічних ярмарках;
" участь у педагогічних, науково-практичних семінарах, конференціях та громадських: районних (міських) заходах;
" висвітлення навчально-вижданої діяльності та її ефективності в засобах масової інформації, особливо з надання соціальної допомоги дітьми в районі тощо [59].
Отже, в цілому соціально-педагогічна діяльність школи може виглядати так (дивись малюнок).
Прикладом соціально-педагогічної роботи школи може бути внутрішньо-шкільна служба орієнтації "Ґайденс" в США (англ. -вести, керувати, спрямовувати). В кожній школі є особлива програма роботи цієї служби, хоча вона і контролюється координатором служби округу, штату, американською асоціацією шкільних каунслерів (провідний фахівець служби).
У здійсненні програм служби, крім каунслера, який очолює службу, приймають участь вчителі-каунслери (за сумісництвом), консультанти з особливих питань, що працюють з невеликими групами (девіантні, сексуальна агресія...); шкільні психологи, члени медичного персоналу, бібліотеч-но-інформаційні працівники, аташе із зв'язків із судом, каунслер з працевлаштування, класні керівники, керівники клубів, секцій, команд. Важлива роль належить вчителю-предметнику у визначенні потреб, інтересів учнів, розробці індивідуальних навчальних і виховних програм.
Діяльність "Гайденс" реалізується в трьох аспектах:
1. соціальний - вивчення особистості і керування її розвитком;
2. навчальний - допомога у виборі форм, темпу, методів, змісту навчання;
3. економічний-професійна орієнтація учнів. Структура служби складається з таких підрозділів:
-"інвентарна" - забезпечує збір інформації про кожного учня, його індивідуальні властивості;
-"служба інформації" - інформування учнів з будь-яких питань їх життя;
-"служба каунслінга" - процес індивідуальної і групової роботи з учнями;
-"служба влаштування" - надає допомогу випускникам у різній діяльності після закінчення школи (допомога у виборі роботи, ВНЗ);
-"служба контролю за наслідками програм" - збір інформації про випускників, їх успіхи, невдачі, проблеми, досліджує думку про роль "Гайденс" в їх житті.
"Гайденс" працює за визначеними напрямками з учнями, батьками, вчителями, шкільною адміністрацією, громадськістю.
При вступі до школи на кожного учня оформлюється досьє (зберігається в "Гайденс" та передається при переході із однієї школи до іншої) [38, с.24].
Інші моделі соціально-педагогічної роботи школи надають перевагу окремим напрямкам соціально-виховної роботи, наприклад, СШ № 59 м. Ярославль - дозвіллю [70]; СШ № 37 м. Полтави - освітньому [55]; м. Черкас - внутрішній

 
 

Цікаве

Загрузка...