WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика викладання української мови з використанням народних казок (напуковий реферат) - Реферат

Методика викладання української мови з використанням народних казок (напуковий реферат) - Реферат

Які казки ви читали самостійно?
- Приведіть приклад казок, в яких головними героями є звірі. /"Котик ї півник", ''Пан Коцький", "Рукавичка"/.
- Хто пригадає казки, в яких дійовими особами є люди. /"Легкий хліб", "Івасик-Телесик", "Дідова дочка й бабина дочка"/.
- Як переважно закінчуються казки? /Добро перемагає над злом/.
Ш. ТИ ПРОЧИТАВ РОЗДІЛ...
- Як називається розділ, який ми закінчуємо вивчати?
- Чому саме так називається цей розділ?
- Чи звернули ви увагу, які казки розпочинаються словами "Була собі... Було це... Кили собі...и?
- Пригадайте, хто залишив дідуся без коміра для бабусі і без риби.
- Хто шукав легкого хліба ? як називається ця казка?
- Казки яких народів ви читали в даному розділі?
- Чи тільки народ пише казки?
- Казки-яких авторів їли читали в цьому розділі? /Корнія Чуковського, Миколи Трублаїні, О.Толстого/.
- З якої казки взяті ці слова: "Не ті мене, лебедю, красене білокрилий"?
- Про що розповідається в казці "Мийдодір" і чого вчить нас ця казка?
- Які казки з цього розділу вам найбільше сподобались f чому?
ІУ. ВІКТОРИНА "З ЯКОЇ КАЗКИ?"
- Заразами проведено вікторину "З якої казки?", де будуть зустрічатися казки, які ми не читали на уроках, але вони вам добре знайомі.
Запитання І. - Баран на гіллі сидить та так дрижить! - НЕ втримавсь, як упаде, та на вовка! Цап -сміливий, не став роздумувати, як закричить:
- Подай мені його!
Вовки як схопилися, так аж пил по дорозі закурився.
А цап та-баран безпечно пішли .в поле, зробили собі курінь та й живуть там. /"Цап та баран"/.
Запитання 2. - От уже лисичка йде до - журавля в гості. А журавель наварив такої-то смачної страви: узяв і м'яса, й картопельки, й бурячні в -усього-всього, покришив дрібненько, склав у глечичок з вузькою шийкою та й каже:
- Призволяйся, люба приятелько, не соромся! От лисичка-до глечика - голова не влазить! /"Лисичка і журавель"/.
Запитання 3. - Побіг заєць. Прибігає в кінець ниви, в їжак підвівся на двох лапках та м гукає: . - Ого -го! А я вже давно тут чекаю!
- Ти дивися! Ану біжім ще раз!
Прибігає на другий край, а їжак знову вже там, /А то ж була, ви знаєте, їжачиха!/ /"Заєць і їжак"/.
Запитання 4. - Коли це з темного бору біжить ведмідь; наскочив на бичка:
- Хто ти такий? - питає" - Скажи мені! А бичок і каже:
- Я бичок-третячок, з соломи зроблений, смолою засмолений. Ведмідь каже:
- Коли ти солом'яний, смолою засмолений, то дай мені смоли, обідраній бік залатати!
/ "Солом'яний бичок"/.
Запитання 5. - Ведмідь як побачив, що кіт лізе до нього, почав вище лізти по дереву, та до такого доліз, що й дерево не здержало. - так він додолу впав - гуп! - та просто на вовка, мало не роздавив сердешного. Як схопляться вони, як дременуть, то тільки видко; а заєць і собі за ними - забіг не знать куди... А потім посходилися та й кажуть:
- От, який малий, а тільки-тільки нас усіх не поїв!
/"Пан Коцький"/.
У. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Які українські казки зустрічалися в цьому розділі?
- Хто написав казку "Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку"?
- Чого вчить нас казка "Легкий хліб"?
Додаток 3.
ТЕМА УРОКУ: ЗВУК ІФІ, БУКВА "ЕФ".
МЕТА УРОКУ: Ознайомити дітей з новою буквою й та її звуковим значенням. Відпрацювати з учнями артикуляцію звука ІФІ та формувати вміння здійснювати звуко-буквений аналіз слів. Навчати "друкувати" велику і малу букву ф, складати з нею слова.
ОБЛАДНАННЯ: Буквар, предметні малюнки.
ХІД УРОКУ.
І. Підготовка до ознайомлення учнів з новою буквою. Артикуляційно-слухові спостереження.
- Послухайте невеличкий вірш і скажіть, який звук найчастіше в ньому повторюється:
Фурчить, блищить на різні фарби Фонтан великий у садку. В нім водить флот, легкий та гарний, Федорка в білім Фартушку.
/Якщо є можливість, показуємо малюнок фонтана, вода з якого збирається в басейні./
- А тепер послухаємо казочку. "Про веселого Язичка". Побачив одного разу в лісі Язичок строго їжачка.Схотілося йому їжачка погладити, та тільки обколовся, і замість привітання почув: "Ф-ф-ф". "Ану ж і я так спробую, я ще ніколи не співав пісеньку Їжачка", - сказав собі Язичок. Нижню губу він підняв угору, пустив вітерець і тихо, без голосу заспівав: "ф-ф-ф". Гарна пісенька у їжачка. Давайте і ми-спробуємо заспівати її. /Учні вправляються, вчитель перевіряє артикуляцію кожного учня, стежить, щоб вони не вимовляли звукосполучення іхві замість іфі./
- Розгляньте предметні малюнки на дошці та звукові схеми під ними і скажіть, яким по порядку є звук іфі у слові ш-а-р-ф, у слові туфлі, у слові фартух. А які інші слова із звуком іфі ви знаєте?
2. Ознайомлення з буквою ф.
- Звук іфі позначається буквою "еф". /Показуємо букву./ Велика і мала букви мають однакову форму" 3 яких елементів складається буква "еф"? /З двох півовалів і прямо4 палички між ними./
3. Закріплення звукового значення букви ф. .
A. Читання злиття звука іфі з-усіма голосними; фа, фо, фу, фе, фи, фі. /Таблицю складів даємо на дошці./
Б. Читання в колонках слів з буквою ф.
B. Розгляд ілюстрації "Карусель".
- Роздивіться уважно, хто іде на веселій каруселі. Форма одягу, різні предмети-допоможуть вам здогадатися, про яку професію мріють діти, ким вони хочуть стати.
.. Учні встановлюють, що на "Каруселі" зображені майбутні тракторист, моряк, льотчик, космонавт, водій, міліціонер. Кожна професія визначається за допомогою відповідних деталей, зображених на ілюстрації.
Г. Читання учнями запитань до ілюстрації та повторна відповідь па них з елементами міркування: "Один з хлопчиків мріє стати космонавтом. Він зображений у ракеті, вдягнутий у скафандр".
4. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Вивчили нову букву -і слова.
навчилися читати з нею склади
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.
1. Дорошенко С. І. Методика викладання української мови: Навчальний посібник. - К.: Вища школа. 1992. - С. 296.
2. Дунаєвська Л. Ф. Золота книга казок. - К.: Веселка, 1990. - с. 7.
3. Дунаєвська Л. Ф. Українські народні казки. - К.: Веселка, 1990. - с. 10.
4. Кіліченко Л. М. Українська дитяча література: Навчальний посібник. - К.: Вища школа, 1988. - с. 44.
5. Сухомлинський В. О. Серце віддаю дітям. В 5 т. Т. 3. - К.: Радянська школа, 1997.-с. 177.
6. Франко І. Я. Твори. - В 20 т. - Т. 4. - с. 133.
7. Чумарна М. І. Мандрівка в українську казку. - Львів: Каменяр, 1994. - с. 9.
8. Онацька Н. В. Творча лабораторія вчителя. // Початкова школа, 1994. - №5. -с. 26.
9. Пабат В. В. Естетична палітра казок // Початкова школа, 1996. - №3. -с. 26.
10. Дейч О. П. Народна творчість у вихованні школярів // Початкова школа, 1998.- №7.-с. 54.
11. Бондаренко Г. П. Про формування творчої особистості молодшого школяра засобами слова // Початкова школа, 1998. - №9. - с. 22.
12. Безрукова І. О. Збагачення українського мовлення першокласників засобами дитячої народної творчості // Початкова школа, 1998. - №9. - с. 53.
13. Савєльєва С. Д. Використовуючи усну народну творчість // Початкова школа, 1998. - №10. - с. 49.
14.Шаповал Л. О. Казка як засіб формування екологічних знань // Початкова школа, 1999.-№1. с. 24.
15.Кальчук М. М. Українська мова в казках // Початкова школа, 1999. - №4. -с. 12.
Loading...

 
 

Цікаве