WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика викладання української мови з використанням народних казок (напуковий реферат) - Реферат

Методика викладання української мови з використанням народних казок (напуковий реферат) - Реферат

кругозір Людмили Федорівни Баклан, учителя-методиста середньої школи № 173 м. Києва, творчі пошуки нового, неординарні підхід до процесу навчання та вихованню сприяють творчій атмосфері на уроці: в класі не побачиш нудьгуючих облич., відсутніх і неуважних поглядів. Уроки побудовані так, що діти відчувають себе дослідниками, мають змогу зіставляти, порівнювати, шукати і знаходити істину.
Вона глибоко проникає в індивідуальність, внутрішній світ кожної дитини, відшукує ті методичні шляхи, які б сприяли ті збагаченню і розвитку. Вчителька постійно дбає, аби сформувати у дітей знання, уміння і навички, передбачені програмою, та не менш важливим вважає розкривати здібності кожного, бажання і вміння вчителя, відчувати радість пізнання.
Вихованці Людмили Федорівни люблять подорожувати в казку, на сторінки підручника, в країну Кмітливості і Винахідливості. Улюблена гра на уроках читання - розмовляти голосами казкових персонажів.
Дітям подобається добирати слова для характеристики казкового персонажа. На дошці написані слова, т учні мають підкреслити ті, що характеризують того чи іншого героя, довести свій вибір.
Л.Ф.Баклан напрацювала багато прийомів, спрямованих на розвиток стійких інтересів до вивчення рідної мови. Один із таких прийомів - вивчення програмового матеріалу під час подорожі в казку, загадковий світ граматики. Тобто навчання відбувається через казку. Учні початкових класів ще пам'ятають і люблять свої ляльки, ведмедики, вірять, що десь живуть Чебурашка, Колобок, Незнайко. І якщо їх улюблені казкові персонажі прийдуть у гості на урок, принесуть у загадкових конвертах цікаві завдання, листи від дівчинки Коми, від Знака запитання, із країни Букварі тощо, то урок стане цікавим, схожим на казку. Тоді ручка перетвориться на чарівну паличку, а самі діти на чарівників.
Ось як проходить словникова робота на уроці української мови. Вчителька на дошці малює штрихи і запитує: "На яку літеру перетворимо ці штрихи-палички?".
Діти здогадуються: "На букву "Т".
"Ця літера буде на уроці господинею", - говорить вчителька.
Н.В.Онацька, директор середньої школи № 173 м. Києва, в якій працює Людмила Федорівна, зазначає: ""У творчому доробку вчительки уроки з використанням казкових сюжетів, уроки-подорожі, уроки-конкурси. Практика переконує, що свідоме накопичення знань відбувається в процесі активної розумової діяльності учнів, а це досягається на нестандартних уроках, які напрацювала Людмила Федорівна.
Міцні знання, уміння і навички учні набувають у процесі активної пізнавальної діяльності, важливим збудником якої е інтерес. Стійкий пізнавальний інтерес формується під поєднанні емоційного, раціонального і ефективного в навчанні. Тому так важливо серйозне заняття зробити для дітей цікавим і захоплюючим.
Цікавий матеріал на уроках не тільки захоплює, змушує замислюватись, з й розвиває самостійність, ініціативу і волю дитини, привчає рахуватись з інтересами товаришів.
Захоплені казками діти легше засвоюють програмовий матеріал, набувають нові знання, уміння і навички, а процес навчання стає цікавим, у дітей створюється робочий настрій, легше долаються труднощі, знімається втома, напруга і підтримується увага протягом уроку".
Народна казка - один з перших творів мистецтва, з яким дитина зустрічається ще в ранньому віці. Вона вперше знайомить дитину з культурою народу, його моральними ідеалами. Казка виховує у дітей кращі риси характеру, допомагає розібратися у складних людських стосунках, правильно оцінити вчинки людей - схвалити одні й засудити інші. Слухаючи казки, діти вчаться ненавидіти підступність і лицемірство, грубість, тупість і обмеженість, брехливість, хвалькуватість та інші негативні риси.
Її привабливість - у сюжетності, таємничості. Діти з захопленням грають у вовків і лисиць, з любов'ю готують маскарадні костюми зайців і півників, а на дитячих ранках з інтересом відтворюють повадки улюблених казкових персонажів. Однак, це не може служити підставою для того, щоб вважати, що учні розуміють специфіку казки як літературного жанру. Звичайно, від них не слід домагатися наукового визначення казки, адже діти не усвідомлюють його змісту, хоч, можливо й запам'ятають формулювання. У початкових класах йдеться лише про набуття загального уявлення про казку і її відмінностей від інших творів.
Додаток 1.
ТЕМА УРОКУ: Читання української народної казки "Дружні звірі"
МЕТА УРОКУ: вчити учнів розуміти зміст казки, засоби емоційної виразності, оцінювати поведінку героїв, передавати інтонаційну виразність мови героїв казки: збагачувати словник дітей обрізними виразами;
сприяти розвитку пам'яті мислення у дітей; виховувати бережливе ставлення ті о тварин, почуття взаємодопомоги.
ОБЛАДНАННЯ: підручник, ілюстрації до казки.
ХІД УРОКУ.
І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ.
- Сьогодні на уроці мм будемо читати казку "Дружні звірі", вчитися її переказувати із читати в особах.
ІІ. РОБОТА НАД ЗМІСТОМ КАЗКИ.
1. Підготовка учнів до сприймання твору.
- Які казки про тварин ми читали на уроках?
/"Кіт і пес", "Лисиця та їжак", "Вовк то козенята"/.
Казка "Дружні звірі" відноситься теж до казок про тварин.
2. Перше читання твору.
- Я читаю казку, а ви всі уважно слухайте, щоб вміли правильно відповісти на мої запитання.
3. Бесіда після першого-читання.
- Назвіть дійових осіб казки. /Віл, баран, свиня, гусак, півень/.
- Як зустрілися й подружилися віл, баран, свиня, гусак і півень?
- Розкажіть, як друзі розправилися з ведмедем, вовком і лисицею.
4. Повторне читання для поглибленого осмислення тексту. Школярі мовчки читають казку.
5. Переказування прочитаного.
Учні переказують казку по частинах.
6. Читання казки в особах.
7. Вибіркове читання.
- Знайдіть в казці рядки, як зустрілися від, баран, свиня, гусак і півень.
- Прочитайте, що вони казали при зустрічі.
- Прочитайте, що-сказав віл, коли до хатини наближалися ведмідь, вовк і лисиця.
8. Узагальнююча бесіда.
- Чому віл пішов геть від свого господаря?
- Кого зустрічав віл по дорозі?
- Що запропонував віл, коли почало вечоріти і розлютився мороз?
- Чи погодились яз це друзі?
- Чи знайшов віл хатку?
- Хто прийшов до нього проситися погрітися і чи впустив їх віл?
- Хто пробігав повз їхню хатинку?
- Як друзі розправилися з ведмедем, вовком і лисицею?
- Як ви гадаєте, що схвалюється в цій казці?
- Пригадайте прислів'я, які б підходили до цієї казки? /Дружній череді вовк не страшний. Берись дружно - не буде сутужно. Гуртом можна й море загатити./
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Яку казку ми читали сьогодні на уроці?
- Як ви гадаєте, завдяки чому вдалося звірятам перемогти ворогів?
- Чому казка називається "Дружні звірі"?
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Навчитись читати і переказувати казку. .
Додаток 2.
ТЕМА УРОКУ: Урок узагальнення "У СВІТІ КАЗКИ ЧАРІВНОЇ".
МЕТА УРОКУ: узагальнити знання дітей по розділу "У світі казки чарівної"; збагачувати уміння дітей зв'язно висловлювати свої думки, робити узагальнення; сприяти розвитку пам'яті, уваги і мислення у дітей; вдовувати любов до рідного краю.
ОБЛАДНАННЯ: підручник, книжка "З якої казки?".
ХІД УРОКУ. І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ.
- Сьогодні на уроці ми підведемо підсумки по роздівлу "У світі казки чарівної".
ІІ. ПОВТОРЮВАЛЬНО-УЗАГАЛЬНЮЮЧА БЕСІДА.
-

 
 

Цікаве

Загрузка...