WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Формування навички швидкого читання - Реферат

Формування навички швидкого читання - Реферат

речення, їх потрібно встигнути прочитати й запам'ятати, щоб потім назвати або записати. Слова добирають тематично: до конкретного уроку, синонімічні ряди, антоніми, фразеологічні звороти, основні орфограми (дж-дз, йо-ьо, апостроф, подовження приголосних тощо).
Підвищується показник динамічного читання завдяки виконанню такої вправи: у полі зору учнів протягом 20 секунд перебуває картка з написаними у різних напрямках, різними шрифтами 12-15-ма словами різних частин мови. Мета: запам'ятати якнайбільше з них. Потім діти усно чи письмово відтворюють ці слова.
Динамічне читання сприяє формуванню вміння миттєво сприймати текст, фіксуючи його зміст і зберігаючи одержану інформацію в пам'яті.
Як відомо, певні труднощі у дітей викликає прочитання слів з апострофом, з буквосполученнями дж-дз, буквою "ге". Ознайомлюючи учнів з цими темами, можна використовувати таблиці із зазначеними орфограмами (див. таблиці 8-10). За допомогою цих таблиць діти вчаться правильно вимовляти склад з орфограмою, запам'ятовуючи правила правопису. Установка перед читанням: "Читай швидко, чітко, стеж за вимовою".
Щоб діти не змішували парні приголосні, доцільно використовувати таблиці, що містять слова з цими приголосними (див. таблицю 11).
Працюючи за підручником, діти можуть виконувати такі завдання.
1. Прочитати слова із заданою кількістю слів.
2. Прочитати слова із наголосом на певному складі.
3. Швидко прочитати рядок слів, пояснити значення кожного слова. Наприклад:
бак - рак - мак - лак - так - гак;
дуб - зуб - чуб - куб;
лити - пити - шити - мити - жити - бити;
сила - пила - шила - лила - мила;
чайка - майка - гайка - лайка - байка.
4. Замінити букву, що позначає голосний звук, щоб утворилося інше слово:
бак (бік, бук, бик);
дім (дам, дим);
лук (лік, лак);
нас (ніс);
булка (білка, балка).
5. Прочитати слова, що відрізняються однією літерою:
обберуть - обдеруть;
влетить - злетить;
поповз - заповз.
Для вироблення в дітей вміння охоплювати зором не лише слово, а й певний обсяг сторінки, можна використовувати вправи із відомими цифровими стереоскопічними таблицями Шульте та Лезера.
Ще однією причиною, що ускладнює читання, є недостатній розвиток артикуляційного апарату дитини. Деякі з цих порушень потребують втручання логопеда, але багато може зробити й учитель. Корисно з перших днів перебування дитини в школі на кожному уроці читання розучувати й промовляти скоромовки - вони незамінні для постановки дихання дитини.
ґуска грає на гагарі,
Ґелґотить гусак гагарі,
Горобець гука грака,
Ґава гатить гопака.
Ворона сороці намисто купила,
В намисті сорока бусинки лічила.
Ото для сороки настала морока.
Не може бусинки злічити сорока.
Пішли рясні дощі.
Ловилися лящі.
А хлопці - мов хлющі:
Забули про плащі.
Та що їм ті дощі,
Коли такі лящі.
Проговорювати їх треба спочатку повільно, а далі - швидше й швидше. Однак так, щоб язик не заплітався, щоб вимова була чіткою й чистою. Цю роботу корисно продовжувати і вдома. Промовляти, а потім і читати скоромовки необхідно зі швидкістю не менше ніж 300 знаків за хвилину. Після належних тренувань це під силу майже кожній людині. Але в цьому виді роботи, як і в усіх інших, що пов'язані з розвитком динамічного читання, головною умовою успіху є систематичність. Тільки щоденна копітка праця може бути запорукою успіху.
Доцільно також використовувати зорові та слухові диктанти. Ці письмові вправи доцільно використовувати і для формування навичок чистописання. 18 наборів розраховані на 54 дні. Нарощування речень відбувається поступово, по одній-дві літери. Вправа виконується щоденно на уроках мови. Методика така: речення показують дітям на кілька секунд, потім вони записують його. Текст зорового диктанту швидко прочитується учнями мовчки. Дітей попереджають, що при цьому не можна рухати губами, промовляти закінчення слів. Треба привчати їх сприймати одразу два-три, а потім і три-чотири слова. Кожне речення записується з нового рядка, бо потім їх прочитують скоромовкою. Дітей слід попередити, що записувати вони мають тільки те, що запам'ятали, в жодному разі не потрібно підглядати в сусіда, краще наступного дня постаратися запам'ятати більше. Не слід сварити дітей, якщо вони не змогли запам'ятати або записати речення. Потрібно налаштовувати їх на те, що вони поступово навчаться запам'ятовувати речення з одного прочитування. Один набір речень пишеться стільки днів, скільки потрібно для того, аби переважна більшість учнів написала його без помилок.
Також доречно звертати увагу дітей під час написання зорових і слухових диктантів на правила правопису.
Коли набір речень записаний, учням пропонують прочитати їх скоромовкою зі швидким постукуванням ручкою або олівцем. Кожне речення читається 6 разів з прискоренням. Читати всі б речень поспіль не рекомендується, бо швидкість у такому разі зростає повільно і на виконання вправи витрачається багато часу.
Особливу увагу слід звернути на навчання дітей швидко стукати під час читання. Тут теж є певні секрети. Учням слід розповісти, що постукуючи, лікоть краще покласти на парту, долоню притиснути до поверхні парти. Олівець або ручку беруть великим і вказівним пальцями за нижній кінець, щоб помах був мінімальним, легко стискують. Під час постукування рухаються тільки пальці.
Після виконання вправи діти ланцюжком читають речення, а вчитель коригує швидкість і вимову.
Цей вид роботи можна запроваджувати на уроках читання.
Речення для слухових диктантів добираються аналогічно до зорових диктантів. Записуються й опрацьовуються вони також таким чином, як і зорові диктанти. Кожне речення диктується дітям лише раз, після чого вони повинні його записати так, як запам'ятали. Потім ці речення також прочитуються скоромовкою.
Доцільно на одному уроці використовувати один набір речень із зорових диктантів і один - зі слухових. Усього виходить 12 речень.
Покращенню техніки читання сприяє й така вправа, як швидке списування тексту. Вона має на меті формування навичок чистописання (процеси читання й письма тісно пов'язані між собою) та водночас сприяє підвищенню аналітико-синтетичних процесів. Широке її застосування, а також читання скоромовкою дає можливість скоротити час навчання дітей, які погано читають, відстають у розвитку, швидко читання.
Для виконання цієї вправи слід використати уривок з 5-6 рядків. Текст тричі самостійно прочитується дітьми (або читається самостійно 1-2 хвилини, хто скільки разів встигне). Учням пропонують за 2 хвилини записати якомога більше тексту. Після виконання вправи діти підраховують кількість записаних слів, порівнюють з кількістю записаних напередодні.
Урізноманітнюють завдання із швидкочитання і такі вправи.
"Струмочок" - діти читають у темпі скоромовки ланцюжком по одному реченню або по одному рядку тексту.
"Дощик, дощ, злива" - за сигналом "дощик" діти читають повільно, "дощ" - швидше, "злива" - ще швидше.

 
 

Цікаве

Загрузка...