WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Формування навички швидкого читання - Реферат

Формування навички швидкого читання - Реферат

Дітям показують картку на 1-2 секунди, а вони за цей час мають прочитати записаний на картці склад.
До набору складів можуть входити й наступні групи карток:
1. Відкриті склади: ма, шу, ри, ро, су, пу, ва, лі, но, ку, во тощо.
2. Закриті склади: шар, сир, сон, нос, пар, рос, хор, жар тощо.
3. Склади зі збігом приголосних: шко, при, сну, сли, гро, кла, pea, eти, тpa та інші.
4. Склади з йотованими голосними: м'я, ня, лю, ям, юш, р 'я, б'є, яш тощо.
5. Картки з окремими невеликими словами. Починати читання складів необхідно з виділення голосного в складі (шу - голосний "у", шко - голосний "о", сир - голосний "й").
Завдяки різноманітності карток навчальний процес пожвавлюється, стає цікавішим, насиченішим. Але все це різноманіття спрямоване на досягнення однієї-єди-ної мети: навчити дитину прочитувати склад миттєво, не поділяючи його на букви. Застосування цих карток дає змогу одноманітну роботу зробити ненабридли-вою, підвищуючи при цьому кількість повторень.
Після того, як учні навчаться читати склади й усвідомлять їх структуру, можна переходити до роботи з іншою таблицею (див. таблицю 2).
Вона, як і попередня, слугує для напрацювання техніки читання прямих та обернених складів і використовується виключно для урізноманітнення форм роботи. Це, по суті, дидактична гра, яка називається "Літак. Парашут".
Учитель посуває указку від приголосних ліворуч до голосних угорі - "літак підіймається", учні читають відкриті склади (да, де, ди). Указка рухається від голосних до приголосних праворуч - "парашут опускається" - читають закриті склади (ад, ед, ид). Цю ФУ доцільно використовувати і для роботи з іншими складовими таблицями.
Завдяки ігровим ситуаціям навчальний процес пожвавлюється, стає невимушеним, підвищується активність дітей, а це допомагає формувати позитивне ставлення до уроків читання.
Також збільшується кількість повторень, прочитувань складів, що сприяє їх запам'ятовуванню, покращує техніку читання.
Для читання складів зі збігом двох-трьох приголосних використовуються складові таблиці 3, 4. За структурою вони нагадують попередні, з тією лише різницею, що у них вертикально записані всі можливі злиття двох чи трьох приголосних. Працюють з ними, як з таблицею 1.
Одночасно зі складовими таблицями 3 і 4 можна використовувати картки (див. картку 3). Першокласники читають ці картки на швидкість, на час (хто більше прочитає за хвилину, 30 с), за темпом, який визначає вчитель, постукуючи указкою по столу, в парах одночасно, в парах, контролюючи один одного, хором. Як і під час роботи з іншими таблицями та картками, слід урізноманітнювати прийоми та методи роботи, щоб внести елементи гри, несподіванки, підтримати інтерес до навчання.
Картка 3
1. солякомаривузакелибурузакамолівакуратомитусуликашошафуфафимфам
2. сотлотмиглаклагбогворсорларлиркоршопмакщипчіпсупмаклок
3. бог біг вік ваг фут вен кри лин сот ляп тяп биг заг ваг вол мінваскуншап
4. сто вне кия мне кри бра ври елі вне вну мли стя сту кия мне ске пре дре
Попрацювавши певний час з таблицями 3 та 4, слід вводити на уроках роботу зі стовпчиками слів, які можна виносити на дошку, залишаючи їх там на деякий час. Хоча, звичайно, краще, якщо кожна дитина матиме набір таких карток. Карток має бути не менше ніж двадцять. Це запобігає вгадуванню слова не читаючи, сприяє збільшенню словникового запасу. Діти швидко й чітко мають прочитати слова у стовпчиках, потім назвати ті з них, які змогли запам'ятати. Ця вправа виконується на час, і особлива увага приділяється правильності читання. З одними й тими самими словами можна працювати кілька днів поспіль. На перших двох-трьох уроках діти просто швидко читають ці слова. Пізніше вони мають швидко прочитати будь-яке слово зі стовпчика, на яке вкаже вчитель, читати ці слова в будь-якому напрямку, розпізнавати слово "з першого погляду". Інший варіант роботи з картками: два учні читають одночасно вголос - хто швидше завершить, той і переміг. Ці ж таблиці можна читати хором, поодинці, сусід сусідові. Установка перед початком читання: "Читай чітко, швидко, без помилок, не відпочивай!".
Цікавим варіантом роботи з цими картками є так зване читання "пароплавом" (методика Б.В.Динги). Характерною її рисою є те, що діти на кожному уроці вчаться виділяти одиниці читання. Спочатку олівцем вони визначають у слові голосні, потім проводять під словами дужки, показуючи склад. (За іншим варіантом слова розбиті дужками на склади вчителем.) Усі дужки разом - хвилі, на яких "гойдається пароплав". Учні читають і плавно зливають склади у слова - протяжно вимовляють попередній склад, доки очима охоплюють наступний. Паузи роблять лише між словами.
Приклади стовпчиків для читання ви можете взяти з книги О.М.Коваленко, О.ВДжежелей "Вчуся читати". Учитель може добирати свої стовпчики слів за аналогією.
Водночас на уроках письма під час пауз можна вводити так звані "словесні приклади", які діти розв'язують з великим задоволенням. Так вони вчаться бачити ціле слово, не поділяючи його на склади. Слова, що використовуються для "прикладів", потрібно записувати в зошит. "Приклади" добираються за рівнем складності і можуть містити в собі букви, які діти ще не вміють писати. Ось можливі варіанти "словесних прикладів".
Як показує практика, швидкість читання залежить від куга зору - кількості друкованих знаків, яку людина охоплює поглядом одночасно. Для розширення кута зору з перших днів перебування дитини в школі можна використовувати малюнкові, числові, буквсні та складові піраміди. Основу піраміди поступово збільшують від 40 до 60 мм, щоразу додаючи 5 мм. На та-блицях-пірамідках (див. таблиці 5-7) можна зробити кишеньки для заміни букв.
Вправу краще виконувати стоячи, погляд потрібно фіксувати на вертикальній лінії.
Подібні комплекти виготовляються також великого розміру - для фронтальної роботи. Необхідно мати три-чотири однакових комплекти на клас. Серед учнів слід виділити трьох-чотирьох помічників.
Ідучи поміж партами, вони демонструють піраміди. товаришам. Дітям пропонується, зосередившись на верти кальній лінії, прочитати за допомогою бокового зору слова й склади, не рухаючи при цьому головою й очима.
Виконувати цю вправу слід обережно, бо розширення кута зору досягається за рахунок розведення осі очей. Школярів слід попередити, щоб не напружували надмірно м'язи очей, бо це може спричинити біль.
Розширенню кута зору сприяє також читання:
o згори донизу з фіксуванням погляду на вертикальній лінії посередині колонки (слова добираються з текстів підручника зі збільшенням кількості букв-знаків і записуються пірамідкою). Наприклад:
o гнізд споріднених слів, записаних пірамідкою, з опорою на букву, що позначає голосний звук, на наголос у слові:
ЛІС
ЛІСИ
ЛІСОК
ЛІСНИК
ЛІСОЧОК
o слів, різних за структурою:
ЗМІНА
ПЕРЕМІНА
МАНДРІВКА
ДРУГОКЛАСНИК
ПРОФОРІЄНТАЦІЯ
Збільшити темп можна й завдяки динамічному читанню. Перед учнями на аркуші на кілька секунд з'являється слово, група слів або

 
 

Цікаве

Загрузка...