WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Виховний захід: Державні та народні символи України - Сценарій

Виховний захід: Державні та народні символи України - Сценарій


Cценарій
Виховний захід: Державні та народні символи України
Мета. Ознайомити дітей з національними та народними символами України; формувати національну свідомість школярів; виховувати почуття любові до своєї землі.
Обладнання. Державний прапор України, Герб, Гімн, Конституція України, вишиті рушники, гілочки верби та калини.
Вчитель. Святою для кожної людини є земля, де вона зробила перший крок, вимовила перше слово, почула мамину пісню-колисанку, пішла стежи-ною до школи. Ці почуття вічні.
1-й учень.
Що таке Батьківщина?
Під віконцем калина,
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою криниця,
В чистім полі пшениця.
Серед лугу лелека
І діброва далека,
І веселка над лісом,
І стрімкий обеліск.
2-й учень.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не питай,
Рідніше нам своя святиня,
Аніж земний в чужині рай.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Вчитель. Так, для кожного з нас найдорожча і найрідніша та земля, на якій ми народилися, де живуть наші батьки, рідні, де поховані наші предки.
Це - наша рідна земля, наша Україна. Кожна країна світу обов'язково має свої символи. А що означає слово "символ"?
Учень. Символ - це предмет, який характеризує державу, відображає її побут, традиції, господарювання, історичне минуле, прагнення народу.
Вчитель. У статті 20 (розділ 1) Конституції України записано: "Державними символами України є Державний Прапор України, Державний
Герб, Держаний Гімн України". Символіка - своєрідна візитна картка країни, вона ніби представляє її, підтверджує її існування.
З глибини віків дійшла до нас ось така легенда. Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими, дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя.
Виросли сини і розійшлися по світах, прославляючи свою матір. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім'я Тризуб.
Середньому сину мати дала в дорогу блакитно-жовтий одяг. Сміливий і сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними вчинками. Люди запам'ятали його і назвали Прапором.
А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім'я Тризуб.
Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку-Україну.
1-й учень. Герб - розпізнавальний знак держави. На Україні це золотий тризуб на блакитному тлі. Він був родовим знаком Рюриковичів. Згодом карбувався і на срібних монетах Великого князя Київського Володимира Великого. Існує близько сорока версій пояснення тризуба: це риболовний гарпун, вила бога Нептуна, уособлення природних стихій (повітря, води й землі), а можливо відображено триєдність життя: батько - мати - дитя, які символізують собою силу, мудрість, любов.
2-й учень. Після проголошення Української Народної Республіки в листопаді 1917 року в Києві відбулася спеціальна нарада, в якій взяли участь знавці українського мистецтва, гербознавці. На ній пропонувалися такі символи майбутнього герба України: архангел Михаїл, козак із самопалом , золоті зорі на синьому тлі, тризуб. Було вирішено зупинитися на символі тризуба.
30 серпня 1991 року, після проголошення Акту про незалежність України, був прийнятий Національний Державний герб- золотий тризуб на блакитному тлі.
Знак країни головний -
Це тризубець золотий.
Він - як сонце в небі синім,
В ньому слава, в ньому сила.
В нім священне слово "воля",
Що рятує від недолі.
Будь же, рідна Україно,
Під гербом цим вільна й сильна.
Хай про тебе в цілім світі
Знають всі: дорослі й діти.
Вчитель. А тепер давайте з'ясуємо, яку роль відігравав прапор у різні часи?
1-й учень. Прапор, як засіб сигналізації, відомий з античних часів. Найчастіше це був шматок тканини, прив'язаний до списа чи держала і вказував місце збору воїнів. Наші пращури обожнювали прапори, освячували їх і вірили, що вони у воєнний час найсвятіші від усіх ідолів.
Великого розквіту українська символіка набула за часів козацтва. Свої прапори мали полки, курені, сотні. Великий прапор Січі був червоний з архангелом Михаїлом на лицьовому боці й білим хрестом, оточеним золотим сонцем, півмісяцем і зірками на лівому боці. Прапори куренів були малиновими із зображенням архангела Михаїла чи білих хрестів. Було чимало комбінацій кольорів. Наприклад, на червоному полі - жовтий хрест, лиштва - блакитна, а по ній - жовті зірки. На іншому - блакитна лиштва і зірки на хресті - білі. Деякі прапори мали поєднання жовтого і блакитного кольорів. Використовувався в прапорах і зелений колір.
Вчитель. А чому саме синьо-жовті кольори є основою прапора?
Учень. Жовтий колір - це колір пшеничного поля, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий колір - це ще й колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б життєдайний хліб.
Синій колір - це колір ясного, чистого, мирного неба. А невже без живлющої матері-води визрів би, заколосився б хліб? От вам і ще один блакитний колір - колір цариці води.
Вчитель. Сьогодні синьо-жовтий прапор майорить на всіх державних установах України, під ним ходять у моря-океани українські пароплави. Стрімко злітає це полотнище і на різних спортивних змаганнях, коли на п'єдестал пошани підіймаються українські спортсмени.
Гордо розвівається синьо-жовте знамено, промовляючи всьому світу: "Є у світі Україна!"
Синьо-жовтий прапор України -
Це безхмарне небо, синє-синє,
А під небом золотіє нива,
І народ - і вільний, і щасливий.
Прапор, як святиню, любі діти,
Треба шанувати й боронити.
Прапор - символ нашої держави,
Він для всіх ознака сили й слави.
Вчитель. А що означає слово "гімн"?
Учень. Слово гімн - грецького походження (дослівний переклад -похвальна пісня) - урочиста пісня, прийнята як символ державної, національної єдності.
Слова національного Гімну "Ще не вмерла Україна" написав у 60-х роках XIX ст. відомий український поет Павло Чубинський, а музику - ком-позитор Михайло Вербицький.
Це ті слова та музика, які змушують кожного з нас підніматися при перших же акордах, в них сконцентрована жива історія народів, їх прагнення до волі.
Своїм корінням гімни сягають глибокої давнини. Спочатку вони виконувалися на честь богів та героїв. З плином часу гімн став урочистою піснею, яка об'єднувала близьких за духом людей, надихала їх на добрі справи, дарувала наснагу.
Музична символіка нашого народу сягає часів Київської Русі. Можна сказати, що тоді роль державного гімну виконувалибойові заклики та пісні, які створювали піднесений настрій перед битвами.
Лине пісня незабутня,
Горда, величава.
В ній - надія на майбутнє,
України слава.
Нею сонце зустрічає
Нашу Батьківщину,
День новий розпочинає -
Сильна, неподільна.
До нових здобутків кличе
Пісня Україну,
А зовуть її велично
Всі Державним Гімном. Звучить Гімн (слухання фрагмента). Вчитель. Крім державних символів, Україна має ще й народні, поетичні символи. У давнину кожне слов'янське плем'я, родина і навіть окрема людина мали свої обереги. Ними слугували трави і квіти, дерева і

 
 

Цікаве

Загрузка...