WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Світова Велич Шевченка (Брейн-ринг) - Сценарій

Світова Велич Шевченка (Брейн-ринг) - Сценарій


Cценарій
Світова Велич Шевченка (Брейн-ринг)
Мета. Повторити й узагальнити вивчений матеріал про творчість Т.Г.Шевченка, учні повинні усвідомити значення творчості поета для нашої та світової культури, для себе особисто; розвивати інтерес до літератури.
Обладнання. Грамзапис поезій, ілюстрації до творів Т.Г.Шевченка, картки із завданнями.
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя.
Світова велич письменника визначається багатьма складниками: його місцем у світовому літературному процесі, впливами на читача та хід історичних подій, внеском нових ідей і нових мистецьких засобів та скарбів у загальнолюдську культуру.
Талант Шевченка, його допитливість, незвичайна любов до всього рідного, до свого пригнобленого народу, до своєї культури, що перебувала тоді в московському ярмі, а також освіта, начитаність, праця над собою - все це було ґрунтом для появи геніальних його творів.
Від виходу з друку першого видання "Кобзаря" і до сьогодні про Шевченка, його життя і геніальну творчість надруковано стільки статей, розвідок не тільки в Україні, а й по інших країнах світу, що їх навіть не перелічити.
Т.Г. Шевченко силою свого полум'яного й мистецького слова, силою своєї загальнолюдської правди переступив кордони рідної і дорогої України. Його твори відразу пробили мур байдужості й ворожості до українського слова, піднісши відразу нашу мову і літературу на нечувану височінь.
Іван Франко писав про Шевченка: "Я не знаю в світовій літературі поета, який би став таким послідовним, таким гарячим, таким свідомим оборонцем за права жінки на повне і людське життя".
Видатний шведський славіст Альфред Єнсен, що добре знав українську мову, написав дві книжки про творчість Тараса Шевченка, де зазначав: "Велика сила прийшла з України, справжній оновлювач української літератури... в історії всесвітньої літератури мало таких прикладів, щоб 26-літній поет виступив з такими зрілими творами перед народом, як Шевчен-ко... В історії світової літератури він поставив собі пам'ятник, сильніший від бронзи".
Російський письменник В. Вересаєв з великим захопленням відгукувався про Т.Г. Шевченка:
"Безстрашна революційність, запорізька жадоба волі, залізна впертість, зосереджений гнів і велика любов, славне минуле в боротьбі з гнобителями, лукавий гумор, незрівнянна музика української мови, запах квітучих вишневих садків, пірамідальні тополі над білими хатами - все це в поезії Шевченка. Любити Шевченка - любити Україну. Любити Україну - любити Шевченка".
Ми з неприхованою гордістю промовляємо ім'я нашого пророка, що став гордістю всього цивілізованого й культурного світу.
Борис Грінченко писав: "Шевченко своєю національною свідомістю є геній, а своєю незмірною вагою, значенням у справі національного відродження свого рідного краю є явищем феноменальним, єдиним, може, на світі".
Учитель. Для проведення уроку клас ділимо на дві команди, які вибирають собі назву, емблему, девіз.
Відбувається змагання між командами.
І конкурс. "Представлення команд"
Протягом 2-3 хвилин кожна команда представляє себе, розповідаючи про свою назву, емблему, девіз.
1-а команда - "Гайдамаки"
Девіз: "1 чужому научайтесь, й свого не цурайтесь".
2-а команда - "Неофіти"
Девіз: "Схаменіться! Будьте люди!"
II конкурс. "Хто швидше?"
Потрібно відповісти на запитання.
1. Скільки творів містив "Кобзар" у 1860 році, а скільки тепер?
Відповідь. 17 - 228.
2. Хто написав, що невелика книжечка "Кобзар" "внутрішнім змістом своїм без краю величезна" й "своєю появою грандіозне зрушення зробила"?
Відповідь. П. Тичина.
3. Скількома мовами перекладений "Заповіт"? Відповідь. 100.
4. Кому з кобзарів Шевченко надіслав свій "Кобзар" з дарчим написом?
Відповідь. О. Вересаю.
5. Хто присвятив Шевченку пісню "Дума про великого Кобзаря"?
Відповідь. П. Носач.
6. До 100-річчя виходу "Кобзаря", яка була створена поема кобзарями і якими?
Відповідь. Носач, Кушнерик, Пєрепелюк написали поему "Слава Кобзареві", що складається з 9 пісень.
III конкурс. "Знайди зайве"
Від кожної команди виходить по одному представнику. їм пропонується три назви творів, серед яких потрібно знайти "зайве".
1. "Марія", "Минули літа молодії", "Мойсей".
2. "Доля", "Оргія", "Пророк".
3. "На полі кропі", "Царі", "Варнак".
4. "Гімн", "Княжна", "Марина".
IV конкурс. "Театр"
Кожна команда показує підготовлену театральну виставу па твір поета. 1-а команда - інсценізація балади "Причинна". 2-а команда - уривок з драми "На-Стодоля".
Конкурс. "Кращий знавець творів Т.Г. Шевченка"
Кожній команді дається можливість протягом 5 хвилин відповісти на групу запитань. Виграє та команда, яка відповість на найбільшу кількість запитань.
1. З якого часу Шевченка почали називати Кобзарем?
Відповідь. 1840 р. .
2. Кому писав Шевченко в листі, що він "безталан-тарий кобзар"?
Відповідь. А. Маркевичу 22.04.1857 р.
3. Назвати псевдоніми Шевченка?
Відповідь. Кобзар, Дармограй.
4. В яких роках виходив "Кобзар" за життя Шевченка?
Відповідь. 1040, 1844, 1860 pp.
5. В якому році і ким було вперше здійснено повне видання "Кобзаря"?
Відповідь. 1907 р. в Петербурзі, редактор В. Доманицький, 1908 р. у Львові, 1. Франко.
6. Єдина
Loading...

 
 

Цікаве