WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Прізвисько як посягання на гідність особистості чи спосіб індивідуалізації школяра - Курсова робота

Прізвисько як посягання на гідність особистості чи спосіб індивідуалізації школяра - Курсова робота

її зовнішності. Хлопчика з ластовинням, швидше за все, назвуть конопатим або рудим, а того, що повільно метикує, - загальмованим. У кожному разі прізвисько неспроможне охарактеризувати людину в усій її повноті. Найкращим звертанням, що виключало би будь-які оцінки, можна вважати ім'я, дане людині при народженні. Таку корисну звичку - називати іншого на ім'я - треба виховувати з дитинства. Формуючи цим у дитини вміння не піддаватися спокусі надміру сипати дотепами, бажанню покепкувати, образити, принизити іншого, підкорити його собі або групі і, таким чином, знеособити, позбавити найціннішого - "Я" в усьому його розмаїтті й цілісності.
Ніхто не має права на маніпуляцію людиною, її свідомістю. Але це трапляється. Той, хто бере на себе право сказати нам "Ти хороший!", ніби обстоює цим і своє право сказати "Ти поганий!". Тож необхідно кожній дитині дати можливість самій ставити собі оцінки, похвалити, а коли треба, то й покарати себе. Довіряти більше собі, а не іншим, хоч би якими авторитетними вони здавалися. І звісно, бути чесним перед собою, формувати власну життєву позицію, стійку самооцінку, уміння відкинути сторонню пагубну думку, як здоровий міцний організм відторгає чужорідне тіло. Тоді можна поважати самого себе, свою гідність, право на інтерпретацію власних учинків і свого життя. Тоді і клаповухість, і чарівні очі, і заїкуватість іншої людини сприйматимуться лише як частина її безмежної й бездонної людської сутності.
Можливо, тоді стане менше образливих прізвиськ, а в шкільному середовищі лунатимуть тільки гарні українські імена.
Висновки
Прізвиська школярів - це значний сектор антропонімічного простору, який за кількістю іменувань відстає хіба що від прізвищ. Проблема прізвиськ, ярликів, загальників набагато гостріша й серйозніша, ніж може здаватися на перший погляд. Це проблема змін, що відбуваються в людях унаслідок впливу інших людей, а тому вона може слугувати предметом вивчення не тільки для мовознавців, але й психологів.
Прізвисько - неофіційне найменування людини, що використовується у вузькому колі спілкування і вказує на певну особливість його носія, чим відрізняє його від усіх інших.
Усі прізвиська прийнято класифікувати за їх носієм. Таким чином можна визначити три види прізвиськ: 1) індивідуальні; 2) сімейно-родові;
3) колективно-територіальні. Серед них "найпродуктивнішими" є індивідуальні прізвиська. Спостерігається такий парадокс: колись прізвиська були підставою для творення прізвища, а тепер навпаки: багато прізвиськ - це перероблені прізвища.
Прізвиська виникають у невеликих замкнених колективах, де люди постійно спілкуються; там прізвисько виразно вмотивоване. Місцем, де прізвиська бурхливо виникають, видозмінюються і зникають, є школа. Те, що варіанти імені при всьому їх багатстві, все ж обмежуються нормою, діти відчувають інтуїтивно, а тому їх намагаються відійти різними способами від "набридлого" - свого чи чужого імені.
Щоб дослідити механізми дії прізвиську у шкільному середовищі, проведено анкетування учнів різних вікових груп. За даними анкет зроблено спробу класифікувати шкільні прізвиська за джерелом утворення:
1) видозміна імені, прізвища (47,3%);
2) за зовнішніми ознаками (34,5%);
3) за вчинками, поведінкою, звичками, рисами характеру, після незвичайної життєвої ситуації (7,7%);
4) за національними особливостями (1,9%);
5) за вподобаннями (2,6%).
Найдовше тримаються прізвиська, в яких переплітається кілька мотивів: і прізвища, і ознака за зовнішнім виглядом чи характером. Найчастіше воно настільки влучне, що "приклеюється" до його носія на роки.
Прикро констатувати, що з 263 опитаних учнів 53% мають прізвиська. Хоча принагідно зауважимо, що 69% школярів ставляться до прізвиськ категорично негативно: прізвисько ображає гідність людини. Деякі з учнів (27%) вважають більшість прізвиськ необразливими, бо вони жартівливі і виділяють людину. Є й такі (4%), які не вбачають у прізвиську нічого негативного, не вважають його образливим. Причиною цього, на нашу думку, є низька мовленнєва культура.
За прізвиськом, клеймом нівелюється особистість. У цьому їх головна особливість. Нависаючи над особистістю, прізвиська пускають глибоке коріння в її структуру, руйнуючи, спотворюючи, перекручуючи нормальний розвиток. Водночас прізвисько відрізняє людину з усього колективу, не повторюється серед носіїв так часто, як ім'я, може вказувати на переваги та недоліки особи.
Проте, лише правильно назване ім'я і прізвище, що позитивно сприймається школярами, забезпечує дитині почуття власної гідності, впевненості в собі, дають змогу підтримувати її прагнення до визнання.
Тому найкращим звертанням, яке виключило б будь-які оцінки, можна вважати ім'я, дане людині при народжені. Таку корисну звичку - називати один одного на ім'я - потрібно виховувати з дитинства, починаючи із шкільного навчального колективу. Тоді зі школи випускатимуться справжні особистості, готові до дорослого життя та творчості на благо нашої Батьківщини.
Список використаної літератури
Додаток №1
Анкета
8. Вік ____
9. Стать ____________
10. Чи маєте ви прізвисько? Яке? ___________________________________
11. Чому на вашу думку, вас так називають? __________________________
________________________________________________________________
12. Чи сердитеся ви на тих, хто вас так називає? Чому? _________________
________________________________________________________________
13. Чи мають ваші друзі, однокласники прізвиська? Які? _______________
________________________________________________________________
14. Коли і чому їх так прозвали? ____________________________________
________________________________________________________________
8. З чим, на вашу думку,асоціюються такі призвіська? _________________
________________________________________________________________
10. Чи ображають на ваш погляд, людину такі прізвиська? ______________
________________________________________________________________
10. Чи є серед ваших друзів діти, які представляються іншим іменем? Що спонукає їхдоцього? _____________________________________________
________________________________________________________________
Додаток №2
Додаток №3
Таблиця ставлення школярів до прізвиськ
Позиція школярів Вікова група
Молодші
класи Учні середніх
класів Старші
класи
Категорично негативне, адже прізвисько ображає гідність людини 78% 70% 58%
Коли прізвисько незле, то можна вживати його, адже воно виділяє людину 21% 27% 34%
Нічого негативного у прізвиську немає 1% 3% 8%
Додаток №4
Позиція школярів Вікова група
Молодші
класи Учні 5-8
класів Старші
класи
Скорочене від прізвища 28,3% 52,7% 61%
За зовнішніми ознаками 62,6% 28,3% 12,5%
За вчинками, поведінкою, рисами характеру, після незвичайної життєвої ситуації 4,7% 65% 12%
За аналогією зі знаменитостями, літературними та кіно героями 20% 8,2% 4,6%
Національні особливості 1,4% 2% 2,4%
За вподобаннями 1% 3,8% 2,5%

 
 

Цікаве

Загрузка...