WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шляхи і методи розвитку уваги у дітей дошкільного віку - Курсова робота

Шляхи і методи розвитку уваги у дітей дошкільного віку - Курсова робота

боротьба зі сторонніми думками. Дивитися краще за столом, час контролювати по лежачим рядом годинник.
Після закінчення на10 хв. закрити очі і відразу лягти спати. Намагатися, щоб сторінка з зеленою крапкою була останнім зоровим враженням дня.
Для тренування слухового уваги необхідно виділяти щодня 10 хв. для максимального "вслухувания". Звичайно під час слухання ми виконуємо ще яку-небудь роботу. Потрібно постаратися максимально уважно вслухатися в мову диктора радіо, телебачення і т.д. Виконуючи подібні вправи, ми помітимо, наскільки важко зосередитися на нерухомих, нескладних предметах і явищах. Це відбувається тому, що найважливішою умовою тривалого стійкого зосередження є мінливість, рухливість, складність об'єкта уваги, що вимагає активного сприйняття. Будь-яка одноманітність стомлює. Умови тривалої стійкості уваги - ті ж, що і для забезпечення його концентрації. Головне з них - активність виконуваної роботи. Наступний параметр уваги - його обсяг. Цей же параметр є основною характеристикою короткострокової пам'яті. Замічено, що при короткочасному пред'явленні людині під силу сприйняти і запам'ятати 5 - 7, максимум 9 предметів. Це так називане "правило Міллера 7 ± 2", сформульоване американським психологом Міллером у 1945 р.. Він показав, що обсяг уваги людини залежить не від кількості інформації, а від числа блоків, або шматків інформації, число яких постійно і дорівнює 7 ± 2. Тому правилу однаково запам'ятовуються при одночасному сприйнятті і 7 букв , і 7 цифр, і 7 слів, і 7 ідей. Тому самий продуктивний, ємний - код ідей, думок, образів. Обсяг уваги можна тренувати. Кинути погляд на який-небудь предмет (будинок, особа , інтер'єр), а потім спробувати відтворити його в уяві з максимум деталей. Порівняти свої представлення з реальним предметом. Скрізь, де можливо, потрібно тренуватися в такому миттєвому схоплюванні інформації і відтворенні її по пам'яті (вітрини, плакати, групи людей). Для збільшення обсягу уваги і полегшення сприйняття потрібно навчитися раціонально групувати предмети по різних ознаках.
Коли говорять про обсяг, звичайно мають на увазі роботу уваги, спрямоване на зорове сприйняття. Однак якщо увага виявляється одночасно в різних формах, спрямовано на різні види діяльності, то говорять про розподіл уваги. Нас не дивують можливості наших бабусь одночасно дивитися телевізор і в'язати або здатності друкарок друкувати та розмовляти. Таке можливо, коли хоча б одинз видів діяльності являє собою добре знайому звичну роботу, а інша не вимагає повної зосередженості. Більшість видів розумової діяльності, зв'язаних з інтенсивною роботою пам'яті, вимагають майже 100% концентрації уваги. Відомо, що сильно замислена людина нерідко має неосмислене вираження особи, оскільки в нього не залишається "резервів" уваги для підтримки в себе вираження замисленості. На цей факт звертав увагу ще Эйнштейн. Завантаження уваги при інших видах роботи менше. При забиванні цвяхів - 40%, при водінні автомобіля - 60%, підрахунку грошей - 80%. Відповідно, у цей час можливо виконувати іншу роботу. Параметр розподілу уваги теж піддається тренуванню. Спробуємо одночасно писати різними руками різні слова, наприклад, лівою рукою - своє ім'я, правої - прізвище. Або: промовляти у голос від 1 до 10 та одночасно писати "10, 9, 8". Потім навпаки: говорити: "10, 9, 8", а писати в порядку зростання. Це складніше. Малювати на папері або описувати одною рукою в повітрі коло, іншою - трикутник. Подібні вправи не є порожньою забавою. Вправи для тренування параметра розподілу уваги сприяють збільшенню наших здібностей пристосування до зміни ритму діяльності. Крім того, вони можуть використовуватися для полегшення переходу від сну до пильнування, зняття емоційних перевантажень.
Тренуючи розподіл уваги, ми зауважуємо, що увага "скаче" з одного об'єкта на іншій. Тут мається інший параметр уваги - його переключення. Важливість уміння швидко переключатися з однієї роботи на іншу безсумнівна. Говорячи про переключення, варто враховувати, що воно тісно зв'язано з особливостями майбутньої та попередньої діяльності. Чим глибша концентрація уваги на попередній роботі, чим більш складна і цікава вона була, тим складніше переключити увагу на новий вид діяльності, тим у більшому ступені позначається ефект гальмування. Різні люди по-різному переходять від одного виду діяльності до іншого. Це обумовлено особливостями рухливості нервових процесів у кожної людини. Однак параметр переключення уваги можна тренувати. Спробуємо для дітей читати поперемінно дві або три різні книги - 15 секунд на кожну книгу. Або: сторінка з однієї книги, сторінка з іншої. Візьмемо книги близькі по змісту. Після такого поперемінного читання потрібно скласти невеликі плани прочитаного в різних книгах. Параметр переключення можна використовувати для визначення стану нашої уваги . Можна спробувати протягом декількох днів щоранку швидко малювати ряд з таких, наприклад, значків: Z Z Z і т.д. Порівняємо показник (кількість значків до першої помилки) за кілька днів - це і буде нашою нормою. Нехай це буде 12. Спробуємо зробити тієї ж саме ввечері або після інтенсивної розумової роботи - показник буде не більш 6 - 7. Таким чином, готуючись до серйозної роботи, можна загодя за допомогою параметра переключення довідатися , чи готове наша увага до цієї роботи.
Наша увага також вимагає до себе уваги . Від уміння організувати його роботу залежить ефективність багатьох видів діяльності, зв'язаних із запам'ятовуванням. Приділимо своїй увазі 5 - 10 хвилин у день, і результати не сповільнять позначитися.
ЛІТЕРАТУРА.
1. Барташнікова І. А., Барташніков О. О. Розвиток уяви та творчих здібностей у дітей - Тернопіль, "Богдан", 1998.
2. Барташнікова І. А., Барташніков О. О. Розвиток уваги та навиків навчальної діяльності - Тернопіль, "Богдан", 1998.
3. Барташнікова І. А., Барташніков О. О. Розвиток наочно-образного та логічного мислення - Тернопіль, "Богдан", 1998.
4. Генденштейн Л., Мадишева О. Енциклопедія розвиваючих ігор - Київ-Харків, "Грейлин", "Гімназія", 1999.
5. В лабиринтах психологии личности: Мир психических явлений (Авт. состав: Тимченко О. В., Шапар В. Б.) - Харьков, "Прапор", 1997.
6. Нікітін Б. П. Сходинки творчості або Развиваючі ігри (Переклад з російської) - Київ, Радянська школа, 1991.
7. Афонькіна Ю.А. Практикум по дошкільній психології.
8. Гоноболін Ф.Н. Вниманиэ и его воспитание.
9. Крутецький В.А. Психологія.
Додаток.

 
 

Цікаве

Загрузка...