WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шляхи і методи розвитку уваги у дітей дошкільного віку - Курсова робота

Шляхи і методи розвитку уваги у дітей дошкільного віку - Курсова робота

слово "комар". Гравцю воно невідомо.
- Прошу підказати першу букву , - звертається він до граючих.
Це його право - вимагати підказку, причому підказувати можуть три будь-яких учасники гри, кожен по-своєму. Перша буква загаданого слова "К".
Як же підказати її, прямо не називаючи? Робиться це в такий спосіб. Троє граючих по черзі вимовляють по одному слову, до складу якого входить буква "К". Припустимо, один назве слово "компас", інший - "бабак", третій - "крапля".
В усіх трьох словах повторюється буква "К". Гравець виділить цю букву і запам'ятає її.
- Давайте другу букву ! - вимагає він.
Троє інших граючих підкажуть йому другу букву, скажемо, такими словами: "урок", "слон", "дощ". Виділивши тричі повторювану в них букву "О", гравець постарається її також запам'ятати.
Якщо гравець буде уважний і не заплутається в наших підказках, то ми надаємо йому право самому призначити нового гравця, що відгадує, щоб продовжити гру. А якщо не відгадає задуманого нами слова, ми знову змусимо його відгадувати: нехай ще потренує свою увагу .
Гра "Де чий будиночок? "
Гра для розвитку стійкості уваги. Запропонуєте дитині малюнок із зображенням семи різних звірів, кожна з яких поспішає у свій будиночок. Лінії з'єднують тварин з їх будиночками. Потрібно визначити, де чий будиночок проводячи олівцем по лініях. А щоб ускладнити завдання для маляти, спробуйте зробити це без олівця .
Вправа "Щозмінилося?"
Гра для тренування спостережливості. Грати найкраще з декількома дітьми. Усі стають в одну шеренгу. Ведучий викликає одну дитину і пропонує запам'ятати зовнішній вигляд кожного учасника гри. На це дається 1-2 хвилини. Після цього маля відвертається або виходить в іншу кімнату. Учасники гри, що залишилися, вносять дрібні зміни в костюм або зачіску: можна приколоти значок або, навпаки, зняти його, розстебнути або застебнути ґудзик, помінятися один з одним місцями, змінити зачіску і т.д. Потім дитина повинна назвати ті зміни в костюмах товаришів, які йому вдалося помітити.
Гра "Знайди відмінність у картинках".
Усі діти з задоволенням люблять розглядати картинки. Можна сполучити корисне з приємним. Запропонуєте маляті глянути на картинки, де, наприклад, зображені два гноми (або два кошенята, або дві рибки). На перший погляд вони зовсім однакові. Але, вдивившись уважніше, можна побачити, що це не так. Нехай дитина постарається знайти різницю. Можна ще підібрати кілька картинок з безглуздим змістом і попросити дитини знайти невідповідності. (див. додаток )
Вправа "Розфарбуй другу половинку".
Є і такі вправи на розвиток концентрації уваги. Потрібно приготувати кілька наполовину розфарбованих картинок. І маля повинне розфарбувати другу половину картинки точно так само, як розфарбована перша половина. Це завдання можна ускладнити, запропонувавши дитині спочатку домалювати другу половину картинки, а потім її розфарбувати. (Це може бути метелик, будиночок, ялинка і т.д.).
Вправа, спрямована на збільшення рівня розподілу уваги
(уміння виконувати кілька справ одночасно).
Прочитайте вголос невелике речення. Читання супроводжується неголосним постукуванням олівця по столі. Діти повинні запам'ятати текст і порахувати кількість ударів.
Можна провести цю вправу як змагання: хто правильно порахував, той і виграв, а хто виграв - одержує, наприклад, червоний кружок. Так як на занятті краще грати кілька разів, підрахунок виграшів проводиться наприкінці заняття, а переможців необхідно якось заохотити.
У процесі занять кількість пропозицій, використовуваних у тексті, збільшується.
2.1.Виявлення рівня розвитку зосереджуванності, стійкості, об'єму, переключення уваги дітей старшого дошкільного віку.
При роботі з неуважними дітьми велике значення має розвиток окремих властивостей уваги. Для проведення занять вихователь може використати такі види завдань:
1. Розвиток концентрації уваги. Основний тип вправ - коректурні завдання, в яких дитині пропонують знаходити і викреслювати певні, визначені букви в друкованому тексті. Такі вправи дозволяють дитині відчути, що означає "бути уважним", і розвивати стан внутрішнього зосередження. Ця робота повинна проводитись щоденно (по 5 хв. На день) 2-4 місяці. Рекомендується також використовувати завдання, які вимагають виділення ознак предметів і явищ (методом порівняння); вправи, які базуються на точному відтворенні якогось зразка (послідовність букв, цифр, геометричних візерунків, рухів і т.д.); завдання типу: "переплутані лінії", пошук скритих фігур.
2. Збільшення об'єму уваги і короткочасної пам'яті. Вправи базуються на запам'ятовуванні числа і порядку розміщення предметів, які пред'являють за кілька секунд. Коли вправа освоюється, число предметів поступово збільшується.
3. Тренування розподілу уваги. Основний принцип вправ: дитині пропонується одноразове виконання двох різнонаправлених завдань (наприклад, читання оповідання і підрахунок ударів олівця по столі; виконання коректурного завдання і прослуховування запису казки і т.п.) Після закінчення виконання вправи (через 10-15 хв) визначається ефективність виконання кожного завдання.
4. Розвиток навику переключення уваги. Виконання коректурних завдань з чергуванням правил викреслювання букв.
При правильному виконанні завдань по розвитку пам'яті та уваги, враховуючи рекомендації психологів, учителі та батьки можуть значно покращити показники цих важливих психічних процесів у дітей молодшого дошкільного і шкільного віку.
2.2.Аналіз результатів дослідження.
У психології увагою називають спрямовану психічну діяльність людини, зосереджену на об'єктах, які мають для неї певне значення. Увага може бути спрямована як на об'єкти зовнішнього світу, так і на власні думки й переживання.
У даній курсовій роботі я розглядала шляхи і методи розвитку уваги у дітей дошкільного віку. Виявляється, що наприкінці дошкільного періоду починають з'являтися паростки більш активної, довільної уваги, її виникнення - важливе психічне новоутворення цього віку. Дитина ще не може "примусити себе" бути уважною, тому їй необхідна допомога дорослого. Така допомога може полягати, наприклад, в організації спільних ігор, що сприяють тренуванню уваги.
Проводивши дослідження у дитячому садку "Сонечко" смт. Гришківці я спостерігала, що виконуючи завдання за інструкцією вихователя, діти 6 років проказують його приблизно у 10 разів частіше, ніж діти 3-4 років. Максимальна тривалість однієї гри у

 
 

Цікаве

Загрузка...